Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Šetření korupce u amnestie: Klausovi lidé se vyhýbají odpovědím

  10:28

Exprezidentovi lidé se zřejmě bojí odpovídat na otázky o prošetřování novoroční amnestie. Místo nich se zmůžou jen na urážky a překrucování.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Od úterý 30. července, kdy ČESKÁ POZICE jako první napsala o prošetřování okolností exprezidentovy novoroční amnestie, se pokoušíme získat vyjádření z Institutu Václava Klause (IVK). Protikorupční policie má podle dosavadních indicií podezření, že za Klausovou amnestií mohlo být uplácení, nespecifikovala však, kdo by měl být v kauze onou zkorumpovanou osobou.

Klausův institut se od úterka odpovědím na dané téma vyhýbal. Mluvčí IVK Petr Macinka se vyjádřil pouze pro jiná média. Zde jsou jeho slova, jak je zaznamenal server idnes.cz, a s odvoláním na zpravodajskou agenturu ČTK také server aktuálně.cz:

„Policie musí zahájit úkony v trestním řízení vždy, když dostane jakékoliv, tedy i anonymní podání. Motivací oznamovatele v tomto případě bohužel není nic jiného než další dehonestace prezidenta Václava Klause a reklama subalterních médií. Anonymní udávání se pro některé lidi opět stalo formou politického boje.“

Ponechme stranou, že v IVK mají evidentně nesnáz s chápáním významu jednoho cizího slova, kterým se nejspíše pokoušejí kolegy z konkurenčních médií přesvědčit, že zprávě našeho serveru není třeba věnovat pozornost. Ponechme stranou i „teorii“ IVK, podle níž dosud neznámý oznamovatel podal letos v lednu oznámení na Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) z toho důvodu, aby v červenci dělal ČESKÉ POZICI reklamu. Podstatnější je něco jiného.

Policie pracuje už půl roku

Klausovi lidé (přezíravý nezájem o „anonymní udání“ vyjádřil v Lidových novinách i Ladislav Jakl) se snaží přesunout pozornost na jediný aspekt – že jde o podání anonymní, tudíž že na něm vlastně nezáleží. Tak by tomu možná i bylo, kdyby toto konkrétní podání skončilo stejně jako jiná dřívější podání.

Jak se ČESKÁ POZICE dozvěděla od orgánů činných v trestním řízení, podnětů k prošetření amnestie z důvodu podezření na korupci bylo od Nového roku více – akorát spadla pod stůl. Nejspíš pro ně nenasvědčovaly žádné indicie, nebylo se čeho chytit, nebyl důvod na nich pracovat. O těchto „slepých“ podáních také až dosud žádné médium neinformovalo. Nebylo o čem informovat.

Klausovi lidé se snaží přesunout pozornost na jediný aspekt – že jde o podání anonymní, tudíž že na něm vlastně nezáleží

Aktuální příběh je jiný. Podání dostal ÚOKFK v lednu. Od té doby na něm řadu týdnů pracoval – zjevně tedy bylo čeho se chytit. I proto byly v květnu, po více než čtyřech měsících od přijetí podání, zahájeny úkony trestního řízení, jak ČESKÉ POZICI v úterý sdělila mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

V trestním řádu se lze dočíst, že úkony trestního řízení se zahajují proto, aby byly prověřeny „skutečnosti důvodně nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin“. Tedy že policie musí mít ještě před zahájením úkonů trestního řízení pro své konání nějaký relevantní důvod. Jak se ukázalo u podání, která spadla pod stůl, jeden anonym sám o sobě by na to nestačil. Orgány činné v trestním řízení v tomto konkrétním případě zjevně disponují i dalšími poznatky.

To samozřejmě ještě neznamená, že je věc hotová a že by bylo možné říci, že skutečně někdo něco spáchal. Nicméně situace není taková, že by policie měla pouze jedno anonymní udání od ledna schované v šuplíku, po půl roce si na ně vzpomněla a pro nic za nic zalarmovala státní zastupitelství. Orgány činné v trestním řízení jsou již zjevně o několik kroků dále.

Strach hradní partičky

Klaus i jeho blízcí se prostě jen vyhýbají odpovědět na otázky, zda už je policie požádala o podání vysvětlení a zda je policejní orgány seznámily s tím, koho by mohly v daném případě z čeho podezírat. Stejně se Klaus a jeho někdejší podřízení už více než půl roku vyhýbají odpovědi na dotazy, jak amnestie vznikla, kdo dostal nápad zastavit trestní stíhání u závažných hospodářských kauz, a jaké pohnutky vedly bývalého prezidenta k vyhlášení takto široce pojaté amnestie, ze které se mohou radovat i již pravomocně odsouzení.

Navíc si Klaus a jeho okolí vždy najde čas na pokusy o urážení těch, kdo si dovolí zmíněné otázky klást. Bývalé hradní osazenstvo má zřejmě nezvladatelný strach, že se někdo zvenku zajímá o Klausův novoroční krok – ať už jde o média nebo o orgány činné v trestním řízení.

Intenzita, s níž se lidé zodpovědní za amnestii snaží, aby se o ní veřejnost nic nedozvěděla, může mít vysvětlení, že se za jejím vyhlášením skrývá něco špinavého a shnilého. A nelze se ubránit dojmu, že tím skrývaným je trestný čin.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...