Lidovky.cz

Šermovačka v TOP 09: Kdo bude v Praze primátorem?

  10:48

V pražské politice existoval a stále existuje zájem, aby se přední představitel topky Tomáš Hudeček nestal ve čtvrtek šéfem hlavního města.

foto: © Wikipedia, magistrát hl. m. prahyČeská pozice

To by nebyla pražská politika, aby se vše odehrávalo hladce a podle plánů. ČSSD a TOP 09 se sice v úterý ráno domluvili na spolupráci nazvané „500 dní pro Prahu“ v čele s primátorem Tomášem Hudečkem, ale nový šéf a rada hlavního města budou stvrzeni až ve čtvrtek na jednání pražského zastupitelstva. Situaci by však mohl destabilizovat vývoj v „topce“. Dle informací ČESKÉ POZICE v ní odstartovala nenápadná, leč vážná šermovačka, kdo si pověsí na krk primátorský řetěz.

Důvod momentální nepřehledné situace uvnitř pražské TOP 09 pomůže vysvělit, jak se k nám informace o pondělním hlasování zastupitelského klubu „topky“ o novém primátorovi dostala. Zhruba půl hodiny před jednáním klubu jsme získali informaci, že proti přednímu pražskému představiteli TOP 09 Tomáši Hudečkovi – do té doby hlavnímu favoritovi na primátora – by měla kandidovat dáma.

Pokusili jsme tuto informaci ověřit a zavolali Evě Vorlíčkové (TOP 09), radní pro IT, zda se nechystá kandidovat. Odpověděla, že nikoliv a že je to hloupost. Jak se však ukázalo, hloupost to nebyla.

Těsné vítězství

Zhruba za hodinu totiž Vorlíčková z jednání klubu napsala SMS: „Měl jste pravdu, nominaci přijala dosud neznámá zastupitelka Iveta Borská a Tomáš Hudeček.“ Hudeček sice nakonec Borskou porazil, ale z 26 hlasů jich získal v tajné volbě pouze čtrnáct – o jeden méně a neprošel by. V tu chvíli nás napadlo: Kdo je za tímto „atakem“ na Hudečka?

Hudeček sice Borskou porazil, ale z 26 hlasů jich získal v tajné volbě pouze čtrnáct – o jeden méně a neprošel by

Z kuloárů nejčastěji zaznívalo jméno šéfa pražské TOP 09 Františka Laudáta. Ten to však popírá: „O paní Borské jsem nevěděl. Že nebude hlasování jednoznačné, jsem očekával. Kdo byl můj favorit, není podstatné. Hlavně, aby to pro Prahu dobře dopadlo,“ napsal ČESKÉ POZICI.

O tom, že Hudeček ani zdaleka není před čtvrtečním hlasováním zastupitelstva definitivně pražským primátorem, svědčí jeho reakce i radního pro kulturu Václava Novotného (TOP 09). „Zdaleka není navoleno,“ napsal Hudeček. Novotný zase situaci popsal tak, že jde zatím pouze „o účet bez hostinského“ a že o nominaci Borské dopředu netušil. „Trošku jsem se divil,“ přiznal Novotný.

Otázky, na něž nelze odpovědět

Na otázky, co ji vedlo k přijetí primátorské nominace, jak dlouho tento krok plánovala a zda nesouhlasila s kandidaturou Hudečka, Borská ČESKÉ POZICI napsala: „Volba je pro mě osobně výběr z několika kandidátů. Nominaci, kterou jsem obdržela, je pro mě ctí a vážím si jí. Proto jsem ji přijala. Nominaci jsem neplánovala.“

Jelikož jsme informaci o nominaci dámy proti Hudečkovi obdrželi těsně před jednáním zastupitelského klubu TOP 09, nechce se nám věřit, že v pražské TOP 09 (či jiné straně) neměl někdo eminentní zájem Hudečka potopit. Otázkou je, proč by to činil.

  • Protože je mezi obviněnými v kauze Opencard?
  • Nebo snad hraje roli Hudečkův postoj k odkupu podílu v Pražských službách od novozélandské firmy, o níž se spekuluje, že hájí zájmy PPF?

I takové informace v kuloárech pražské radnice v těchto dnech „cestují“. Faktem však zůstává, že na tyto otázky v současnosti odpovědět nelze. Napovědět by ale mohlo čtvrteční jednání pražského zastupitelstva. A jedno je jisté: Hudeček a spol. ještě úplně vyhráno nemají.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.