Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Senátorka Wagnerová nenechá manipulovat sebou ani občanem

  10:47

První legislativní iniciativou bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu v Senátu bude návrh na zrušení ponižujících sKaret.

Ve své první legislativní iniciativě v Senátu – zrušit sKarty – hodlá jít současná senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová dál než senátoři ČSSD. Ti totiž navrhují sKarty omezit jen na výplatu dávek v hmotné nouzi.

Svůj radikálnější postoj Wagnerová zdůvodňuje: „Sociální karta je puncem toho, že se určitá osoba ocitla v nepříznivé situaci, mnohdy bez vlastního zavinění, o němž jsou implicitně zpravovány subjekty, s nimiž vejde do pracovního vztahu skrze tuto kartu. Tak je bezdůvodně atakováno její soukromí a dotčena její lidská důstojnost.“ A vysvětluje: „Podle Listiny základních lidských práv a svobod má každý, kdo se ocitne v hmotné nouzi právo na pomoc. Je tedy zřejmé, že jde o nárok!“

Neprivatizovat veřejné služby!

Chystaná iniciativa, jež má pomoci zachovat důstojnost lidí, kteří se ocitli v nouzi, úzce souvisí i s důvody, proč se Wagnerová rozhodla vystoupit z čerstvě založeného Klubu pro obnovu demokracie – KDU-ČSL a nezávislí (KOD). Předseda klubu Petr Šilar (KDU-ČSL) se ji snažil vmanipulovat do situace, aby dělala stafáž nominaci Jiřího Čunka (KDU-ČSL) na funkci místopředsedy Senátu kvůli jeho názorům na řešení romské otázky i jeho praktickým krokům v místní politice.

S iniciativou osamocené nezařazené senátorky Wagnerové zrušit sKarty se ztotožňuje Strana zelených, která ji podpořila v senátních volbách

S iniciativou osamocené nezařazené senátorky Wagnerové zrušit sKarty se ztotožňuje Strana zelených, která ji podpořila v senátních volbách. „Takzvané sKarty nejsou ničím jiným než další privatizací veřejných služeb. Podobně jako například penzijní reforma, podle níž by měla být část peněz na důchody vyvedena do soukromých fondů. Přínosná je sKarta akorát pro Českou spořitelnu, ostatní ponižuje,“ soudí člen předsednictva Strany zelených Matěj Stropnický.

Předseda zelených Ondřej Liška připomíná motto volební kampaně Wagnerové: „Stop privatizaci funkcí státu, návrat práva, spravedlnosti a respektu k lidské důstojnosti do jednání státu.“ SKarta je podle Lišky právě ten případ, kde stát selhává, manévruje občany do nedůstojné situace a ještě přitom sype desítky milionů do neprůhledných zakázek.

Smlouva ministerstva práce a sociálních věcí navíc počítá s tím, že by se povinnost vztahovala i na výplatu důchodů v celkové výši 360 miliard korun. Kuriózní na celé věci je, že smlouvu s Českou spořitelnou, která je v podstatě nevypověditelná, uzavřel bývalý první náměstek ministra Vladimír Šiška, toho času trestně stíhaný.