Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Senátorce Evě Sykové by se líbilo ministerstvo vědy

  11:12

Mediálně výrazná profesorka se v LN otevřeně vyjádřila pro vznik úřadu, na který by si výhledově v barvách ČSSD asi i troufla.

Profesorka Eva Syková je senátorkou zvolenou za ČSSD a zároveň zůstává ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. Vše se prý stíhat dá, opakuje v rozhovorech. foto: © www.evasykova.czČeská pozice

Čas od času se ta myšlenka vrací. Nad roztříštěnou správou vědy, výzkumu a vývoje by v Česku mohlo dohlížet samostatné ministerstvo vědy. Naposledy tento nápad zdvihla senátorka Eva Syková zvolená za ČSSD. „Teď máme dobrého ministra školství, jenže musí být rozkročený mezi dvěma oblastmi: na jedné straně základní a střední školy, na druhé vysoké školy a věda. Takže by se mi zdálo dobré zřídit ministerstvo – nebo speciální úřad – pro vědu,“ řekla profesorka Syková sobotním Lidovým novinám.

Podle Sykové, jež se kromě senátorování věnuje i ředitelování Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, by to bylo dobré ke stabilnějšímu financování vědy. Na výzkum jde ročně z veřejných peněz přes různé resorty asi 26 miliard korun. „Letos naši vědci dostali velice málo grantů, některé obory jsou ohroženy. Třeba instituty Maxe Plancka v Německu mají stoprocentní institucionální financování, aby vědci měli čas na práci a nemuseli psát žádosti o minigranty,“ tvrdí senátorka Syková, jejímž druhým stěžejním tématem je posílení mateřských školek.

Chtěla by se snad Syková stát ministryní školství? „Zajímá mě to, ale ministryní ne. Jde mi hlavně o tu politiku vědy,“ odvětila LN Syková. „Pracovní život si dělím půl na půl mezi ústav a Senát. Slíbila jsem voličům, že budu dělat senátorku na sto procent, což plním. Pracuji denně třináct hodin, i v sobotu a v neděli,“ říká jedna z mediálně nejviditelnějších českých vědkyň, která už před časem v MF Dnes přiznala, že jí byla nabídnuta kandidatura na prezidentku ČR.

Politická podpora? Spíše chybí

Před parlamentními volbami v roce 2010 týdeník Euro mapoval, které politické strany by koncept ministerstva vědy prosazovaly. Otevřeně pro byla jen KSČM a zprvu také TOP 09, která však původní plán přehodnotila. Proti vzniku nové instituce se tehdy stavěly ODS, KDU-ČSL, Věci veřejné, Strana zelených i ČSSD. Důraz na vědu a výzkum pochopitelně všichni proklamativně zdůrazňovali, ale rázem dodávali, že nový úřad potíže nevyřeší...

Proti ideji ministerstva vědy se nedávno na ČESKÉ POZICI rázně vyjádřil profesor Václav Hořejší, mimo jiné i kolega Sykové z téhož areálu Akademie věd v pražské Krči. V návaznosti na článek vědce Petra Šeba, jenž považuje vznik samostatného a odpovědného úřadu za logický, Hořejší píše, že i on před lety měl podobný názor – zřídit ministerstvo pro výzkum a vývoj, jehož hlavním úkolem by bylo vytvářet pro vědu kvalitní podmínky.

Václav Hořejší: Jsem přesvědčen, že v naší politické realitě je z pragmatických důvodů mnohem lepší zůstat u dnešního roztříštěného stavu...„Tento názor jsem ale zásadně změnil po zkušenostech, jichž se nám dostalo v posledních šesti letech v souvislosti s děním na ministerstvu školství. Tohoto ministerstva se v rámci koaličních dohod zmocnily opakovaně bizarní politické ministrany, jejichž hlavní starostí bylo obsadit pozice náměstků, ředitelů odborů a tak dále svými lidmi a které na ministerstvu způsobily nevídaný chaos,“ uvedl profesor Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

„Jsem tedy přesvědčen, že v naší politické realitě je z pragmatických důvodů mnohem lepší zůstat u dnešního roztříštěného stavu, který alespoň někde (Akademie věd, Grantová agentura) na základě samostatných rozpočtových kapitol umožňuje relativní dlouhodobou stabilitu a funkčnost nezávisle na momentální politické konstelaci,“ míní Hořejší, jenž se obává, že by se pak ministrem vědy stal třeba někdo takový jako Josef Dobeš či Dana Kuchtová na školství.

Profesorka Syková je tuze ambiciózní a pragmatická žena. Tomáše Němečka, reportéra LN, který jí kladl otázky, překvapilo, že se paní profesorka sblížila s ČSSD. „Nebylo tomu tak vždy, ale v posledních letech je mi politika ČSSD nejbližší. Stejně jako řadě vědců tady z areálu Akademie věd. Nekandidovala bych za ČSSD, kdyby nebyla žádná naděje, že mě zvolí. Kandidovat za ODS bylo v Praze chytřejší, Töpfer byl silný soupeř. Ale já jsem vždy říkala, že v Senátu mají být odborníci,“ říká Syková. Touží být odbornou ministryní?

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...