Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Senátor Dryml promluvil aneb Jak to chodí u zemanovců

  13:09

„V ČSSD to má aspoň nádech demokracie, ve SPOZ je jednání brutální a křupanské,“ míní někdejší spojenec prezidenta Miloše Zemana.

foto: © ČTK/Doležal MichalČeská pozice

To už nelze nazvat jinak než otevřeným střetem. Tábor Miroslava Šloufa se pustil do boje se skupinou Hradu okolo prezidentova poradce Martina Nejedlého, kancléře Vratislava Mynáře a Miloše Zemana. Ke škodě SPOZ se šarvátka odehrává těsně před volbami a zatím nic nenaznačuje, že by tento střet měl ustat. Spíše naopak.

Zemanovce si vzal nyní v rozhovoru pro ČESKOU POZICI na mušku jeden z nejvýše postavených politiků SPOZ v současnosti – senátor Vladimír Dryml. O tom se ví, že má dobré informace z politického zákulisí, byznysu i policie. Senátor hovoří o propojení Hradu s byznysovými velkokapitány, jako je Tomáš Chrenek a Jan Světlík, plzeňskou Škodou či lidmi okolo Martina Bartáka. A také o velrybaření a nedemokratičnosti SPOZ.   

ČESKÁ POZICE: Opravte mě, pokud situaci v SPOZ špatně interpretuji. Stranou hýbe spor Šloufova a hradního křídla, kterému velí Martin Nejedlý a Vratislav Mynář. Miroslav Šlouf byl v prezidentských volbách od prezidenta odklizen a teď jeho impérium vrací úder. Vedení strany pak při přípravě voleb několikrát shora zasáhlo do tvorby kandidátních listin.

DRYML: Mě překvapilo už to, že po zvolení Miloše Zemana prezidentem se najednou inženýr Miroslav Šlouf stal personou non grata. On založil SPOZ, zorganizoval ji a financoval a v médiích připravoval terén pro Miloše Zemana a přesvědčil ho, aby vůbec kandidoval.

Když ve druhém kole prezidentských voleb volební tým nevěděl, co a jak dál, byl to právě inženýr Šlouf, kdo mu poradil, aby se Miloš Zeman dostal více na internet a konkuroval tam více Karlu Schwarzenbergovi. Šloufova role ve zvolení Miloše Zemana prezidentem je nezpochybnitelná a obrovská. Velmi mě překvapilo, že v den zvolení prezidenta se všichni proti takovému člověku obrátili.

ČESKÁ POZICE: Pan Šlouf mi v rozhovoru řekl, že se to stalo, protože lidé okolo Zemana podlehli vábničce peněz, moci a vlivu. Jak to vidíte vy?

DRYML: To není otázka pro mne. Dodnes si však myslím, že to je politický diletantismus. Dokonce jsem tehdy požádal Miloše Zemana, aby nastalo určité smíření mezi inženýrem Šloufem a panem Nejedlým. Zeman mi to slíbil… Přitom pánové Nejedlý a Šlouf byli dlouholetými spolupracovníky. Myslím si, že pan Nejedlý má panu inženýrovi Šloufovi hodně co splácet a za co vděčit. Vidím ale, že nevděk světu vládne.

„Role Miroslava Šloufa ve zvolení Miloše Zemana prezidentem je nezpochybnitelná a obrovská“Bohužel v české politice se gentlemanské dohody neplní. Proto to tady vypadá, jak vypadá, a nedobře skončí. Místo aby se SPOZ sjednotila a šla jednotně do voleb, strana se rozdělila na dvě části. Je to velká vina Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého. A také pana prezidenta, protože on by měl být tím spojovacím článkem. On by měl říct „usmiřte se“, a ne, že bude jednu skupinu podporovat a druhou potlačovat.

Jak se Zeman zase mýlil v politice

ČESKÁ POZICE: Jsou zemanovci demokratickou stranou?

DRYML: Je to o určité komunikaci, která v naší straně nefunguje. Vše je direktivně nařízeno, všechno se zaštiťuje osobou Miloše Zemana a jeho příkazy. Tím ale prezident popírá sám sebe a myšlenku, že demokracie vychází zespodu, že jsou důležité přímé volby. Tak se to přece nedá dělat a je to nepřípustné. O Miroslavu Šloufovi si můžeme myslet ledacos, ale on byl v pražské SPOZ zvolen lídrem demokraticky na kandidátku v tajné volbě.

ČESKÁ POZICE: O tom by se královéhradecké SPOZ, kam patříte, asi mohlo zdát?

DRYML: V našem kraji kandidátka nebyla schválena podle stanov. Nastalo zásadní pošlapání stanov SPOZ. Volební konference, která měla být již v červenci, byla záměrně odsunuta až na teď, dva dny před podáním kandidátních listin. Byly založeny další umělé organizace. Volebním manažerem v královéhradeckém regionu je Ota Janda, který ještě 30. června tohoto roku nebyl v SPOZ. To je velrybaření, jsou zakládány účelové, umělé organizace o pěti sedmi členech. A organizace s 50 lidmi není připuštěna na volební konferenci.

„To, co se stalo v Hradci, je jednoznačná prohra SPOZ a politiky, kterou nám diktují pánové Mynář a Nejedlý“Navíc královéhradecká kandidátka ani nebyla navolena, přišla povelem od předsednictva. To je hrozné! Museli jsme na konferenci požádat, aby nám tu kandidátní listinu od vedení strany alespoň přečetli. Kam jsme se to dostali? To je na odvolání předsedy Štengla a prvního místopředsedy Nejedlého.

(O průběhu jednání královéhradecké SPOZ vypovídá dokument v příloze PDF. Jde o program jednání organizace, na které původně měla být vybrána kandidátní listina. Bod jednání o kandidátní listině však v programu nenajdete. Zkrátka nebyl plánovaný, předsednictvo dopředu listinu nadiktovalo.)

ČESKÁ POZICE: Ohrozí to šance SPOZ ve volbách?

DRYML: To, co se stalo v Hradci, je jednoznačná prohra SPOZ a politiky, kterou nám diktují pánové Mynář a Nejedlý. Mám informace, že generál Štěpán byl jmenován náměstkem ministra vnitra Peciny, aby mohl fungovat na kandidátce královéhradecké SPOZ. Přitom tento člověk před rokem neúspěšně kandidoval do Senátu za KDU-ČSL. Co si mám myslet o slovech Miloše Zemana, že ve straně se mají pohybovat úspěšní lidé?

ČESKÁ POZICE: Dějí se takové věci i v jiných krajích?

DRYML: Podle mne třeba ve středočeské SPOZ byl stejný problém. Místopředsedkyně strany Dita Portová byla odsunuta z prvního na čtvrté místo – jen proto, že se zastala demokratických metod? Inženýr Šlouf přece říká, že je ochotný odstoupit z prvního místa, ale jak je možné ho vyškrtnout zcela z kandidátky? To můžeme celé zabalit, ať si to pan Nejedlý dělá všechno sám po stalinsku z Hradu. Kdo pak ale ponese odpovědnost? Miloš Zeman? Nebo už snad začíná psát druhý díl knihy Jak jsem se mýlil v politice?

ČESKÁ POZICE: Litujete, že jste odešel z ČSSD do SPOZ?

DRYML: Odcházel jsem kvůli Miloši Zemanovi, protože jsem nesouhlasil, že nebyl jediným kandidátem levice na prezidenta. Sehnal jsem pro něho podpisy v Senátu, zastával jsem se ho. A najednou nikdo vé SPOZ nechce slyšet můj hlas? Na jeho přání jsem v Senátu založil senátní klub SPOZ. Přestože sociální demokracie dělala vše možné, abych ten klub nezaložil, obrali mě o funkce.

Teď bych podle stanov SPOZ měl být zván na schůze předsednictva zemanovců, ale nejsem. Pokud SPOZ porušuje stanovy, pak se ptám: Co to je za stranu? Každá strana přece musí mít nějaký řád a pořádek. Navíc hlásáte-li ideje o přímé demokracii. V sociální demokracii se třeba děje něco podobného, ale tam to na rozdíl od SPOZ umí. V ČSSD to má aspoň nádech demokracie, u zemanovců je jednání brutální a křupanské.

Kdo je tady kapitán?

ČESKÁ POZICE: Martin Nejedlý mi před rokem v rozhovoru tvrdil, že za Milošem Zemanem nebudou stát byznysoví kapitáni a oligarchové, nýbrž „obamovští“ drobní dárci. Je tomu tak podle vás?

DRYML: Za každou politickou stranou je nějaká lobbisticko-ekonomická skupina. Přece je všeobecně známo, že pan Tomáš Chrenek podpořil ve volební kampani desítkami milionů korun Jana Fischera. Při sestavování takzvané vlády odborníků je přece jasné a čitelné, kdo a kam koho dosadil.

ČESKÁ POZICE: Takže pan Chrenek přesměroval po zvolení Zemana finanční toky do SPOZ?

DRYML: To není otázka pro mne, ale orgány činné v trestním řízení. Pan Šlachta, který se zabývá nějakými trafikami, by se měl také zaměřit na tyto věci. Temné financování politických stran je velký problém České republiky. Samozřejmě, že za tyto finance pak velké lobbistické skupiny něco chtějí.

Podívejte se na situaci ve zdravotnictví. Jasně jsem řekl, co by bylo dobré v rámci systému zdravotnictví udělat. A poté jsem se dozvěděl, že poradcem prezidenta pro otázky energetiky, ekonomiky a zdravotnictví je pan Nejedlý. Pak to vypadá, jak vypadá. Miloše Zemana jsem varoval už letos na jaře. Pan Rusnok neměl do vlády povolat lidi, kteří tam nemají co dělat. Myslím, že ani Martin Pecina se netají tím, čí člověk je.

ČESKÁ POZICE: Měl vliv na vytvoření vlády Jan Světlík z Vítkovice Machinery Group? Kdo dál za Hradem podle vás stojí?

DRYML: Není mým úkolem zajímat se o to, kdo financuje SPOZ. Lobbistické skupiny najdeme nejen u této strany. Divím se, že někteří sponzoři SPOZ nechtějí, aby jejich jméno bylo vidět. Transparentní stranické účty jsou dobrým nástrojem.

„Pan Rusnok neměl do vlády povolat lidi, kteří tam nemají co dělat. Myslím, že ani Martin Pecina se netají tím, čí člověk je.“Nebyl by problém, kdyby pan Chrenek přišel a řekl: „Já jsem Chrenek a tady veřejně dávám SPOZ peníze.“ Nebyl by to problém. Pak by jen lidé dávali pozor, není-li ministr zdravotnictví úzce svázaný s firmou Agel, která chce ovládnout celé české zdravotnictví, nebo není-li spojený s firmami, jež od nemocnic skupují pohledávky.

ČESKÉ POZICE: Míníte tím ministra zdravotnictví Martina Holcáta?

DRYML: O panu doktorovi Holcátovi se nebudu příliš vyjadřovat, známe se roky a velmi dobře víme, co jeden od druhého můžeme očekávat. Domnívám se, že pan Holcát je ve své funkci, aby určitým způsobem přežil, je to člověk, který nikdy nic neudělal. Tedy pardon, s výjimkou toho, že panu Šťávovi za velmi podivných okolností vystavil licenci na nákup krevní plazmy (kauza Diag Human).

ČESKÁ POZICE: A co bývalý správce konkurzní podstaty plzeňské Škody a člověk z prostředí Martina Romana Petr Šikoš, který má dle našich informací blízko k Martinu Nejedlému? Jak s tímto vztahovým propletencem souvisí odborář ze Škoda Power Jaroslav Seemann, který měl být místo Dity Portové lídrem SPOZ (nakonec jím byl jen několik dnů) v Plzeňském kraji? Stojí skupina plzeňské Škody za Hradem?

DRYML: Chcete po mně věci, které vám neřeknu. Ale takhle – asi jste si sám teď odpověděl. Přece není možné, aby člověk, který se v rámci strany nikde neangažoval, najednou byl lídrem kandidátky.

Úsměvné je už to, když vystoupí místopředseda SPOZ a řekne, že v úřednické vládě nebude žádný ze zemanovců, a přitom vidíte, jak jsou tito lidé lídry na kandidátkách této strany. Nebo případy pana Augustina (šéf Úřadu vlády) nebo kancléře Mynáře. To jsou věci, které nás u občanů poškozují.

ČESKÁ POZICE: Martin Nejedlý má dle zákulisních pozorovatelů blízko k exministru obrany Martinu Bartákovi, na němž ulpěla kauza nákupu letounů Casa.

„Prezident říká, že je třeba prošetřit kauzy typu Casa, přičemž bezpečnostním ředitelem na Hradě je Jan Fulík, který roky pracoval na tom, aby se Casy koupily“DRYML: Nechápu, že na jedné straně prezident říká, že je třeba prošetřit kauzy typu Casa, a na druhé je bezpečnostním ředitelem na Hradě Jan Fulík, který roky pracoval na tom, aby se Casy koupily. Především on byl za to zodpovědný, ani ne tak paní ministryně Parkanová. Fulíka na Hrad přivedl Nejedlý, kterému ho doporučil pan doktor Barták.

ČESKÁ POZICE: Má díky panu Mynářovi a jeho podnikání na Zlínsku k Hradu blízko Ivan Langer?

DRYML: Uvědomte si, že Ivan Langer pro pana Mynáře zařizoval evropské dotace. Takže si odpovězte sám, pane redaktore (smích).

ČESKÁ POZICE: Souvisí vaše kauza ve vrchlabské nemocnici s mocenským přeskupováním ve SPOZ a okolo Hradu?

DRYML: Když už kauza vznikla, měla by se vést proti určitým doktorům, nikoli proti senátorovi, který je ředitelem nemocnice. Já ty lidi neléčil. Za druhé, když jsem žádal policii, aby mi sdělila, jaká trestní řízení proti nám vede, řekla mi, že nesdělí. Když jsem se zeptal, co to je za opilého lékaře, který u nás má pracovat, bylo mi řečeno, že takový lékař u nás nepracuje. A jak to bylo podané v novinách? – „Senátor za SPOZ.“

Byla to cílená kampaň proti mně. Ať to policie prošetří, ale ihned mě kriminalizovat? Účelovost je jednoznačná. Fouká to zcela jasně od ČSSD a zřejmě od části SPOZ, neboť jsem se asi stal pánům Nejedlému a Mynářovi nepohodlným. Asi se zapojili do této kampaně, což nepřímo přiznávají i moje policejní zdroje.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...