Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Šéfovi soudu Burešovi soukromá setkání s advokáty nevadí

  10:17
Předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš navzdory žluté kartě od ministra spravedlnosti Roberta Pelikána obědval loni v září v pražské restauraci Kalina s advokátem Radkem Pokorným. Přitom jedním ze stěžejních atributů výkonu spravedlnosti je, že soudce musí být nestranný.

Jaroslav Bureš foto: Lidové noviny

Nezvyklá podívaná se hostům pražské luxusní restaurace Kalina naskytla v úterý 6. září. U jednoho stolku seděly dvě výrazné postavy české justice, politiky a byznysu. Na jedné straně byl bývalý ministr spravedlnosti za ČSSD Jaroslav Bureš, který je předsedou Vrchního soudu v Praze. Na druhé seděl Radek Pokorný, partner respektované právnické kanceláře, jenž patří mezi blízké přátele premiéra Bohuslava Sobotky. Jeho klienty jsou společnosti, jako je ČEZ, Škoda Transportation, ČSOB nebo čínská CEFC.

Přitom právě kvůli společenským setkáním s advokáty už Bureš čelil kritice. Za účast na večírku u právníka Pavla Němce dokonce loni ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zvažoval, že na Bureše podá kárnou žalobu. Podle Pokorného však bylo jeho setkání s Burešem běžnou schůzkou dvou známých, na které nebylo nic zvláštního.

„Jsem soukromý advokát. Znám ho (Bureše) mnoho let. Sešli jsme se na oběd. Kdybychom chtěli páchat něco tajného, tak se někde schováme a nebudeme v Kalině,“ řekl LN Pokorný s tím, že do podniku chodí jednou týdně. Důvěryhodný zdroj redakce, který muže viděl, ale přál si zůstat v anonymitě, scénu popsal takto: „Bavili se nahlas. Skoro mi přišlo, že chtějí, aby se lidé otáčeli. Seděli spolu asi hodinu.“ Šéf soudu Bureš si na čtyři měsíce staré „rande“ pamatuje matně.

Důstojnost soudcovské funkce

Jedním ze stěžejních atributů výkonu spravedlnosti je, že soudce musí být nestranný. Dokonce se o tento ideál má snažit ve svém soukromém životě. Podle zákona o soudech a soudcích musí dbát, aby nenarušoval důstojnost soudcovské funkce a neohrožoval nebo nenarušoval důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů. Kvůli problematickým konexím se přitom opakovaně dostává do problémů předseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš. Nevadí mu chodit na setkání s advokáty, kteří mohou (a často se tak i stane) se svými klienty skončí právě u jeho soudu.

Podle zákona o soudech a soudcích soudce musí dbát, aby nenarušoval důstojnost soudcovské funkce a neohrožoval nebo nenarušoval důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů

Těžkou hlavu nemá ani ze schůzky s vlivným advokátem Radkem Pokorným. „Je možné, že jsem potkal i dr. Pokorného, určitě nešlo o žádnou schůzku,“ napsal LN předseda Bureš. Pár chvil předtím přitom Pokorný LN potvrdil, že spolu obědvali, protože se prý dlouho neviděli. Už předloni informoval web Neovlivní. cz, že se Bureš vypravil na večírek advokátní kanceláře Pavla Němce. Na ni zavítali například manželé Nečasovi i jejich advokát Eduard Bruna či exšéf vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula, který nyní hájí lobbistu Iva Rittiga.

„Soudce vždy musí dbát na svou pověst, na to, aby byl ve společnosti vzorem a aby jeho nestrannost byla nezpochybnitelná,“ prohlásila tehdy ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Vadilo jí, že kauzy některých protagonistů večírku mohou skončit na stole Burešova soudu. Její nástupce si kvůli tomu Bureše pozval na kobereček. Zvažoval dokonce podání kárné žaloby. Spor skončil domluvou.

Evidence si nevedu

„Záležitost jsem nechal prověřit příslušným odborem ministerstva spravedlnosti. Sešel jsem se osobně i s panem předsedou Burešem, který uznal svou chybu a slíbil, že už se to příště nestane. To považuji za dostatečné,“ uzavřel to tehdy ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Jenže rok nato se předseda Bureš vypravil na jiné „rande“, a to rovnou s Radkem Pokorným, tedy s jedním z nejbližších známých premiéra Sobotky. V žebříčku Neovlivní.cz přitom zaujímá první příčku zákulisních hráčů, kteří mají nevětší vliv v Česku.

Pochopil bych, kdybyste se zajímal o dění v justici, a ne o drby. Potkávám se jako každý při různých příležitostech s různými lidmi, a tedy i s advokáty. Evidence si nevedu, napsal Jaroslav Bureš

Předseda Bureš, který byl v roce 2003 neúspěšným kandidátem ČSSD na prezidenta, si ale ze setkání s advokátem Pokorným nic nedělá. „Pochopil bych, kdybyste se zajímal o dění v justici, a ne o drby. Potkávám se jako každý při různých příležitostech s různými lidmi, a tedy i s advokáty. Evidence si nevedu,“ napsal LN. Redakci totiž zajímalo, jestli bylo zmíněné setkání v souladu s domluvou s ministrem Pelikánem.

V poslední době přitom jedno klíčové rozhodnutí Vrchního soudu v Praze vzbudilo nebývalou pozornost. Týkalo se sociálnědemokratického exhejtmana Davida Ratha. Už loni v říjnu soud avizoval, že místo veřejného zasedání proběhne v kauze „cinklých“ tendrů neveřejné líčení. A v listopadu zazněl verdikt vrchního soudu, že v případu byly nezákonně nařízené odposlechy, tudíž se vrací na začátek. Odposlechy ani sledování navíc nesmějí být použity jako důkaz.

Exšéf Středočeského kraje David Rath čelí obžalobě spolu s dalšími deseti osobami z ovlivňování veřejných zakázek za peníze. Z části pořízených odposlechů přitom vyplynulo, že miliony nemusely vždy končit jen u obžalovaných. „Já jsem říkala, Davide, já ti přece věřím, jako pokud řekneš, že dvojka jde na volby, tak to já beru jednoznačně. A on, no né, pokud tam ty prachy jako zůstanou, tak si je zase rozdělíme zpátky,“ zaznívá v rozhovoru mezi Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem. Kvůli černým financím čelila podezření i ČSSD. Nic z toho se ale dosud neprokázalo.

Schůzka šéfa soudu Bureše vzbudila nevoli

Soudce by se měl vyvarovat schůzek, které mohou ohrozit nezávislost soudního rozhodování. A zejména v případě, jde-li o předsedu soudu. Jsou o tom přesvědčeni tři z pěti bývalých šéfů české justice v uplynulých deseti letech. Redakce je oslovila kvůli setkání předsedy Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše s vlivným advokátem Radkem Pokorným v pražské luxusní restauraci.

Nevhodné

„Považuji za špatné, že se předseda soudu na kuloárových setkáních schází s advokáty, protože pak nemůžete odstranit pocit, že se tam mohou domlouvat věci, které se týkají konkrétních kauz u soudu,“ řekl LN Jiří Pospíšil, europoslanec za TOP 09, který byl ministrem spravedlnosti ve třech vládách ODS. A se svým názorem není sám.

Za nevhodnou považuje schůzku exministryně Marie Benešová, která proslula výrokem o justiční mafii na adresu klíčových postav na soudech a v soustavě státního zastupitelství. „Pan doktor Bureš je zřejmě nepoučitelný. Určitě se nesetkali, protože by si chtěli popřát hezký den. Advokát zpravidla něco chce. Takto by se neměli setkávat, protože bude pochybnost o jeho nestrannosti. Jestliže tam přijde kauza, na které doktoru Pokorném záleží, bude zpochybněna nestrannost toho rozhodnutí,“ vysvětluje Benešová, která byla v letech 1999 až 2005 nejvyšší státní zástupkyní.

Podivila se rovněž, že se obdobná situace v případě předsedy Bureše řeší už podruhé. „Buď si je tak jistý, že se mu nic nemůže stát, anebo ztratil rozpoznávací schopnosti. Co si o tom pak má myslet lid, když se tam řítí takové kauzy jako Rath,“ podivila se. Právě Vrchní soud v Praze na konci loňského roku „shodil“ kauzu středočeského exhejtmana na vadných odposleších.

Opatrnější vystupování

Jasno o kontaktech dvou právnických branží má Pelikánova předchůdkyně, profesorka Helena Válková. „Považuji to za nevhodné. Jde o důvěru občanů v justici. Kolega Pokorný je spojován s určitým druhem právního lobbismu. Myslím si, že soudce, obzvlášť představitel jeho vyššího stupně, u kterého končí ty nejzávažnější kauzy, by měl důsledně dbát, aby na něho nepadl stín podezření, že by se nechal někým ovlivnit,“ uvedla Válková. Podle svých slov předsedu Bureše respektuje coby odborníka na občanské právo. V roli předsedy soudu by ale měl vystupovat opatrněji.

Už loni Burešovu návštěvu na večírku u Pavla Němce kritizovala. Nejen kvůli tomu Válková volá po zřízení nejvyšší rady soudnictví, která by se zabývala etickým jednáním soudců. „Měla by pohlídat právě nestrannost a nezávislost justice jak k exekutivě, tak ke svým představitelům,“ dodala s tím, že by si pozvala předsedu Bureše k rozhovoru, aby jí vše vysvětlil.

Podle exministra Jiřího Pospíšila případ nedosahuje intenzity kárného provinění. Za prověření to ovšem stojí. „Určitě by to měl ale ministr předsedovi soudu vytknout. Problémem Česka je, že jsme malá země, kde se v právnické obci všichni znají. Potom mohou mít občané logicky pocit, že nezávislé a nestranné soudy u nás nejsou,“ varoval Pospíšil.

Burešovo rande dělí justici

Ministra spravedlnosti Roberta Pelikána zajímá jeho setkání z loňského září s vlivným advokátem Radkem Pokorným, jenž je blízkým přítelem premiéra Bohuslava Sobotky a zastupuje zájmy významných korporací. Jasná odpověď na zdánlivě banální otázku, jestli je vhodné, aby se soudci soukromě scházeli s advokáty, v justici přitom neexistuje. Vyplynulo to z ankety LN mezi nejvyššími reprezentanty moci soudní.

Etický kodex

Pro Bureše takové setkání problém nepředstavuje. „Asi bychom těžko našli mnoho soudců, kteří nemají v řadách advokátů přátele, zejména spolužáky, s nimiž chodí na pivo, sportují či zajdou na oběd a večeři. Nezávislost soudce se odvíjí od jeho osobní integrity,“ je přesvědčen Bureš.

Jiní šéfové soudů vyzývají k větší zdrženlivosti, například předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa: „Čím je soudce ve významnější pozici, tím je více viditelný a v dobrém i ve zlém může ovlivňovat pověst justice. A musí tudíž pečlivě vážit, s kým se stýká, jakkoliv by si byl sám vnitřně jist svou integritou.“

Podle Pokorného šlo o společenské setkání dvou známých, na němž se žádné konkrétní kauzy neřešily. „Nic tam nemám, co bych s ním chtěl řešit,“ uvedl Pokorný s tím, že se s Burešem, u jehož soudu končí ty nejvýznamnější kauzy v Čechách, znají dlouhé roky. Bureš se k důvodům setkání přímo nevyjádřil. Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová odkázala na nezávazná pravidla vlastní organizace. V té je zhruba polovina všech soudců.

„V etickém kodexu je zdůrazněna povinnost soudce zdržet se projevů, které by mohly vyvolat pochybnosti veřejnosti ohledně nestrannosti řízení. Špatné je tedy již vyvolání pochybností u veřejnosti. Nemusí se jednat o prokázané porušení. Pochybnosti mohou vyvstat z nejrůznějších důvodů, nelze je dobře zobecnit,“ uvedla. Podle ní je ale vždy nutné uvést, proč by daná schůzka mohla zpochybnit důvěryhodnost soudu. V etickém kodexu Soudcovská unie soudce rovněž nabádá, aby se zástupci sdělovacích prostředků jednali otevřeně.

Podlamování důvěry

Pozoruhodné je, že hned tři šéfové nejvyšších soudních instancí v Česku odmítli v anketě LN odpovědět. Jsou to Pavel Rychetský (předseda Ústavního soudu), Pavel Šámal (předseda Nejvyššího soudu) a Robert Gryga (předseda Vrchního soudu v Olomouci). Tři Pelikánovi předchůdci – Helena Válková (ANO), Marie Benešová (za ČSSD) a Jiří Pospíšil (za TOP 09, dříve ODS) – považují soukromou schůzku šéfa soudu s vlivným advokátem za nevhodnou. Podlamuje tím prý důvěru v nestrannost rozhodování soudů.

Předseda soudu sice sám nemusí o konkrétní kauze přímo rozhodovat, přesto však může mnoho věcí včetně rozvrhu práce zásadně ovlivnit. Nepohodlným soudcům pak dokáže například zničit profesní kariéru. Na téma etiky schůzek s advokáty už ministr Pelikán s předsedou Burešem v minulosti jednou mluvil. A to, když se soudce zúčastnil večírku advokátní kanceláře Pavla Němce. Případ tehdy uzavřel domluvou.

Naposledy přilákal Vrchní soud v Praze pozornost loni v říjnu, když rozhodl vrátit Krajskému soudu v Praze kauzu exhejtmana Davida Ratha. Případ byl od počátku považován za největší korupční skandál, který se týkal takzvané velké ryby. Jenže vrchní soud kvůli nedostatečně odůvodněným příkazům smetl všechny odposlechy. Právě na nich přitom kauza do velké míry stála.

Ve spolupráci s Kateřinou Kolářovou

Dvanáct otázek pro šéfa Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše

LN zaslaly šéfovi Vrchního soudu v Praze Jaroslavu Burešovi tyto otázky:

  • 1) Když pan Radek Pokorný potvrdil, že jste byli spolu na obědě, stále trváte na tom, že nešlo o schůzku?
  • 2) Kdo tento oběd inicioval?
  • 3) Kolik tento oběd stál a kdo platil?
  • 4) Jaký byl důvod schůzky?
  • 5) O kterých tématech jste spolu hovořili?
  • 6) Mluvili jste o aktuálních otázkách v české justici? Pokud ano, o jakých?
  • 7) Hovořili jste o vývoji kauzy Davida Ratha?
  • 8) Proč se scházíte s advokáty, zejména s těmi, kteří jsou blízcí kauzám, které Vrchní soud v Praze řeší, anebo řešit může?
  • 9) Kolikrát jste se za posledních pět let s Radkem Pokorným sešel?
  • 10) Odkud se znáte? Jak byste charakterizoval Vaši známost?
  • 11) Scházíte se takto i s jinými advokáty? Pokud ano, jak často?
  • 12) Co bylo na setkání s panem Radkem Pokorným tak důležité, že jste kvůli tomu riskoval důvěryhodnost svou i tu Vrchního soudu v Praze?

Soudce pražského vrchního soudu Jaroslav Bureš na jednotlivé dotazy neodpověděl, zaslal ale své souhrnné stanovisko:

Váš zájem považuji za zcela účelový a osobně zaměřený. Asi bychom totiž těžko našli mnoho soudců, kteří nemají v řadách advokátů přátele, zejména spolužáky, s nimiž chodí na pivo, sportují, nebo zajdou na oběd a večeři. Nezávislost soudce se odvíjí od jeho osobní integrity. Nemám v těchto dnech, jelikož mne po jedné operaci čeká příští týden další komplikovaná operace, chuť ani náladu vysvětlovat vám věci, které ani pochopit nechcete.

Nicméně stýkám se pracovně s řadou advokátů. Zkouším pravidelně s jinými advokáty u advokátních zkoušek, s čímž jsou vždy spojeny pracovní obědy, přednáším pro komoru, účastním se konferencí atd. Jako předseda soudu jednám se zástupci komory apod. Sám jsem též advokátem s přerušeným výkonem advokacie jako řada jiných soudců. Ve Vašich dotazech urážíte mne, a především soudce vrchního soudu představou, že mají nebo jejich setkávání se s advokáty mohou nějak ovlivnit jejich nezávislé rozhodování a důvěryhodnost soudu.

Autor: