Lidovky.cz

Šéfem civilní rozvědky se zřejmě stane velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar

USA

  13:33

Do křesla ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace, který bdí nad zájmy Česka ve světě, míří zkušený diplomat.

foto: © isifa/Lidové noviny/HYNEK GLOSČeská pozice

Novým ředitelem české rozvědky — Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) — by se měl stát současný velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar (39). ČESKÉ POZICI to potvrdily dva důvěryhodné zdroje. Pojar je bývalý první náměstek ministra zahraničních věcí, který mimo jiné vyjednával s USA o umístění americké radarové stanice na českém území.

O pravděpodobnosti tohoto záměru svědčí i některé další okolnosti.

  • Zaprvé Pojar údajně usiluje o to, aby byl rychle stažen z diplomatického postu. V Izraeli je od února 2010, a pravidelný čtyřletý cyklus střídání vedoucích diplomatů tedy v jeho případě nastane až počátkem příštího roku. (Jak informovala ČESKÁ POZICE v dubnu, na jeho místo by mohl vycestovat exministr obrany Alexandr Vondra (ODS), s nímž Pojar v minulosti v diplomacii spolupracoval.)
  • ÚZSI řídí od roku 2007 Ivo Schwarz, kterého do funkce jmenoval ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Oficiálně ředitele ÚZSI jmenuje se souhlasem vlády ministr vnitra. Bylo by nanejvýš logické, kdyby Nečasova vláda využila příležitosti jmenovat nového ředitele před volbami.
  • Jmenování Pojara by dávalo smysl i proto, že byl členem ODS. Minulý čas používáme záměrně, neboť v jeho životopise se v sekci „členství“ uvádí, že byl řadovým občanským demokratem v letech 2007 až 2012. Uvádět konec stranické kariéry v oficiálním životopise, jak jsme byli upozorněni českými diplomaty, je velmi nestandardní. Může jít o další příznak plánovaného Pojarova angažmá; role šéfa civilní rozvědky není slučitelná s členstvím v politické straně.
Protřelý diplomat

Tomáš Pojar coby syn prvního porevolučního velvyslance v Izraeli Miloše Pojara začínal v neziskovém sektoru. Od roku 1997 pracoval jako ředitel organizace Člověk v tísni, jež se věnuje rozvojové spolupráci a podpoře lidských práv ve světě. Do diplomacie vstoupil v roce 2005, kdy byl ministrem zahraničí Cyril Svoboda. Tehdy Pojar zastával funkci poradce náměstka ministra Petra Koláře. Když Kolář vycestoval jako velvyslanec do USA, jeho post zaujal Pojar.

Po nástupu první Topolánkovy vlády v září 2006 se stal ministrem zahraničí Alexandr Vondra. Za něj už byl Pojar prvním náměstkem ministra pro bezpečnostní otázky, záležitosti EU a bilaterální vztahy s evropskými státy. Měl tedy v Černínském paláci po ministrovi nejdůležitější slovo. Ve funkci náměstka pak přežil i úřednický kabinet Jana Fischera, za jehož éry byl jmenován velvyslancem v Izraeli.

Další přírůstek ze zamini

Do vedení civilní rozvědky, která pro české úřady a politiky v cizině obstarává zprávy týkající se politických, ekonomických a bezpečnostních zájmů našeho státu, by Pojar přišel jako už druhá posila z ministerstva zahraničních věcí. Předloni ČESKÁ POZICE informovala, že novým náměstek ředitele ÚZSI se stal bývalý velvyslanec v Itálii a Řecku Vladimír Zavázal. Čeští diplomaté si zpravodajskou komunitu oblíbili.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.