Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Šéf Westinghouse o Temelínu: S Rusy půjdete do Ruska, s námi do velkého světa

  11:38

„Jsem přesvědčen, že důležitější je posuzovat technologii než stovky slibů, koho všeho tady nakrmím,“ říká na adresu Rosatomu Danny Roderick.

„My nabízíme nejmodernější technologii, která vychází z mezinárodních standardů a norem,“ vzkazuje generální ředitel společnosti Westinghouse Electric Danny Roderick. foto: © Nicholas BombichČeská pozice

Vrcholí nový bipolární konflikt mezi Američany a Rusy, tentokrát o jihočeský Temelín? Zdá se, že Francouzi už do bitvy o zakázku na stavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny nezasáhnou… Danny Roderick (52), nový muž v čele americké společnosti Westinghouse Electric, slova o geopolitické bitvě odmítá. Vůči Rusům, kteří stejně jako on usilují o temelínský byznys za stovky miliard korun, se ale přesto vymezuje ostře. Vítězství konsorcia MIR.1200, jež vytvořila plzeňská Škoda JS s ruskou státní korporací Rosatom, by českému byznysu údajně přineslo pouze silnější vazbu na Rusko. Vítězství Westinghouse – americké společnosti s japonskými majiteli – podle Rodericka vytvoří vazby na celý svět.

Americký manažer připouští, že Rosatom s Kremlem v zádech by mohl Čechům přispěchat na pomoc, kdyby jim na financování temelínského projektu chyběly peníze. Otázkou ale je, co by Rusové chtěli na oplátku. Výraz „energetická bezpečnost“ v souvislosti s ruskou nabídkou zaznívá z úst Dannyho Rodericka opakovaně. A nejvyšší šéf Westinghouse, který posty prezidenta a „Chief Executive Officer“ převzal teprve na konci září, tvrdí, že i jeho firma přichází s atraktivní finanční nabídkou. Financování dostavby Temelína by mohly částečně zajistit americká Ex-Im Bank a japonské instituce na podporu exportu. Roderick připouští, že v tomto případě jde primárně o podporu zahraničních dodavatelů, nikoliv českých výrobců. Přesto argumentuje, že z takové nabídky budou nakonec profitovat také Češi.

Jedno nelze Roderickovi upřít. Muž, který po rolích zákazníka i konkurenta společnosti Westinghouse nyní paradoxně přebírá hvězdnou úlohu jejího samotného šéfa, o sobě dal v matičce stověžaté rychle vědět. Lákadla věží temelínských nemohou opomenout ani v americké centrále, ani v japonském sídle mateřské Toshiby…

(ČESKÁ POZICE chystá rozhovor rovněž se zástupcem druhého účastníka tendru o dostavbu Temelína, ruské společnosti Rosatom.)

ČESKÁ POZICE: Hlavní zprávou kolem temelínského tendru bylo v poslední době bezpochyby vyřazení vašeho konkurenta – francouzské Arevy. Nemohl by to ale být zároveň signál, že se žádné další bloky v Temelíně nakonec stavět nebudou?

RODERICK: Pokud bychom nebyli schopni splnit to, co požaduje zadavatel tendru, nepředkládali bychom žádnou nabídku. Výběrové řízení má fakticky dvě části a jedna z nich obsahuje požadavky, které je nutné bezpodmínečně splnit. Tady není možné předkládat různé varianty. A společnost ČEZ velmi jasně stanovila, o které požadavky jde. Pak je tu samozřejmě další část, o které se bude dál vyjednávat. ČEZ dával během celého procesu jasně najevo, že ty povinné podmínky opravdu musíte splnit. Westinghouse se rozhodl, že tak učiní.

ČESKÁ POZICE: I když tyto podmínky splníte, ČEZ má pořád možnost další bloky elektrárny nestavět. Není teď právě takový scénář pravděpodobnější?

„Česko je pro nás strategicky velmi důležité a chceme pokračovat v práci, kterou jsme začali při stavbě prvních temelínských bloků“RODERICK: Taková možnost je u každého projektu, ať je to v Polsku, Finsku, Georgii nebo Jižní Karolíně. Nemyslím si, že je to teď pravděpodobnější. My s Arevou soutěžíme po celém světě prakticky každý den. Westinghouse zažil výběrová řízení, ve kterých byla naše nabídka odmítnuta, protože jsme nevyhověli tomu, co od nás očekával zadavatel tendru. Vždy jde o podnikatelské rozhodnutí. My jsme se v některých záležitostech rozhodli pro kompromis, abychom se mohli temelínského tendru zúčastnit. Někdo jiný takové rozhodnutí udělat nemusel. Ale to není nic zvláštního.

ČESKÁ POZICE: Jste si jistý, že Areva udělala něco špatně?

RODERICK: Není na mně, abych to posuzoval. Mohu vycházet pouze z toho, co jsem četl. Vyřazení některého uchazeče z tendru není nic zvláštního, stává se to i v jiných zemích. My především víme, že ČEZ svá kritéria na začátku velmi přesně specifikoval. Ale to je také vše, co o tom víme. Pro nás je důležité, že předkládáme nejlepší nabídku, která je v našich možnostech. Uděláme vše pro to, abychom tendr vyhráli. Česko je pro nás strategicky velmi důležité a chceme pokračovat v práci, kterou jsme začali při stavbě prvních temelínských bloků. Máme tady dlouhodobé plány.

Těšíme se na firmy jako Metrostav

ČESKÁ POZICE: Souvisí to s vašimi dalšími plány v Evropě?

RODERICK: Ano, jde o jeden z pilířů naší celkové evropské strategie. Česká ekonomika je ve srovnání s jinými zeměmi ve velmi dobrém stavu. Pro nás je partnerství s Českou republikou naprosto přirozené. Praha je jedním z prvních míst, která jsem navštívil. Chtěl jsem ukázat právě naše odhodlání celý projekt realizovat. Zároveň zdůrazňuji, že elektrárnu budou stavět lidé přímo v České republice. Máme zde dohody se svými partnery a budeme tyto vztahy dál rozvíjet, abychom se společně podíleli na dalších projektech v zahraničí. Pro nás je to také příležitost ke spolupráci se schopnými odborníky a také s firmami jako Metrostav, které mají ve střední Evropě velké zkušenosti.

ČESKÁ POZICE: Po vyřazení Arevy zůstávají ve hře dva uchazeči – vy a Rosatom. Před časem se objevily spekulace, že by se nakonec mohl Westinghouse s Rosatomem spojit. Mám pocit, že některým lidem v Česku by se to pořád líbilo. Vám ne?

RODERICK: Ve výběrovém řízení musíte jasně určit, kdo jsou vaši partneři. My jsme to udělali, podmínky tendru jsme splnili. Svoji volbu učinili Rusové, stejně tak i Areva. A není možné měnit pravidla uprostřed projektu. Diskuse o tom, na co se ptáte, by nás zaváděla úplně někam jinam. Není to v souladu se zadáním tendru.

ČESKÁ POZICE: Čistě teoreticky by se mohlo stát, že ČEZ požádá vás a Rusy, abyste předložili společnou nabídku…

„Standardy, podle nichž jsou vyráběny ruské komponenty, jsou jiné než mezinárodní západní standardy“RODERICK: Smyslem výběrového řízení je nastavit jasná pravidla a vytvořit manévrovací prostor pro jednotlivé uchazeče. My jsme předložili nabídku, která se pohybuje v nastavených mantinelech. Kdyby se celý tento proces změnil, museli bychom se samozřejmě přizpůsobit také my. Ale temelínský tendr probíhá zcela standardně, takže předpokládám, že českým zájmem je dokončit výběrové řízení tak, jak bylo nastaveno.

ČESKÁ POZICE: Takže teď bude celý tendr připomínat geopolitickou bitvu mezi Spojenými státy a Ruskem?

RODERICK: To si nemyslím, jde o něco jiného. Zásadní rozdíl mezi oběma nabídkami je v technologiích. My nabízíme nejmodernější technologii, která vychází z mezinárodních standardů a norem. Pokud chcete budovat vazbu na Rusko, získáte pouze vazbu na Rusko. Pokud chcete vytvářet vazby na celý svět, jsem přesvědčen, že se spojíte s Westinghousem. Standardy, podle nichž jsou vyráběny ruské komponenty, jsou jiné než mezinárodní západní standardy. My si navíc nemyslíme, že musíme vlastnit společnost, která se má stát součástí našeho dodavatelského řetězce. (Roderick naráží na skutečnost, že někteří čeští subdodavatelé konsorcia MIR.1200 mají ruské majitele – pozn. red.) Nemusíme kupovat firmy v České republice, a přesto s nimi můžeme spolupracovat na dodávkách pro projekty, které se budou stavět podle západních standardů.

ČESKÁ POZICE: Rusové jsou ale také schopni exportovat své elektrárny do dalších zemí. I oni slibují zakázky pro české subdodavatele.

RODERICK: Není jisté, zda jsou schopni získat licenci v západních zemích. To v tuhle chvíli nevíte, takže byste na sebe brali další riziko. Další otázkou je, zda Rusové opravdu budou dělat to, co říkají. Se sliby může přicházet každý. Jsem proto přesvědčen, že důležitější je posuzovat technologii než stovky slibů, koho všeho tady nakrmím.

Netiskneme peníze, investujeme vlastní dolary

ČESKÁ POZICE: Rosatom uvádí, že by se mohl případně podílet na financování dostavby Temelína. ČEZ přitom partnera pro financování projektu skutečně hledá. Vnímáte to jako ruskou výhodu?

RODERICK: Ruská vláda může financovat kdeco. Otázkou je, zda to chcete vy z hlediska vaší vlastní energetické nezávislosti. Elektrárnu přece stavíte proto, aby vám poskytla energetickou bezpečnost a nezávislost. Je nutné o tom velmi pečlivě uvažovat. Na druhé straně naše nabídka zahrnuje možnosti financování prostřednictvím institucí pro podporu exportu – americké Ex-Im Bank nebo japonských JBIC a NEXI (jde o japonskou obdobu České exportní banky a Egapu – pozn. red.). Nevidím financování jako problém.

ČESKÁ POZICE: Ale toto financování se týká dodávek ze zahraničí, nikoliv českých subdodavatelů. Jde o podporu amerických nebo japonských exportérů.

„Nebojíme se ani diskuse o kapitálovém vstupu do temelínského projektu, pokud by to ČEZ vyžadoval“RODERICK: Ano, ale až třicet procent z poskytnutých úvěrů může jít na aktivity v cílové zemi. Takže to může být atraktivní finanční nabídka podle pravidel Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jejímž je Česká republika členem. Poskytneme v tomto ohledu maximum toho, co je možné podle pravidel OECD nabídnout. Nebojíme se ani diskuse o kapitálovém vstupu do temelínského projektu, pokud by to ČEZ vyžadoval. Ale je nutné mít na paměti, že pokaždé, když prodáváte určitý majetkový podíl, znamená to, že adekvátně výši tohoto podílu omezujete svoji energetickou bezpečnost.

ČESKÁ POZICE: Když jste pracoval pro společnost GE Hitachi, vytýkal jste francouzské Arevě právě to, že v Polsku ovlivňuje výběrové řízení na dodavatele jaderných bloků nabídkou financování celého projektu. V Rosatomu a Arevě má většinový podíl stát. To je to, co vám vadí?

RODERICK: My jsme soukromá společnost, která investuje vlastní dolary. Když se ta či ona vláda rozhodne kvůli podobným projektům tisknout peníze, nikdo jí v tom nezabrání. Ale když se rozhlédnete po celém světě, zjistíte, že je tu vždy něco za něco. Proč by jinak vláda utrácela tolik peněz za projekt mimo vlastní zemi? Tohle vše je nutné pečlivě posuzovat i z hlediska energetické bezpečnosti.

ČESKÁ POZICE: Je pro vás důležité, kdo bude partnerem ČEZ pro financování dostavby Temelína? Zda to bude třeba francouzská firma Électricité de France (EDF) nebo některá společnost ze skupiny Rosatomu?

RODERICK: To pro mě důležité není. Vlastník je vlastník. My jednáme se společností ČEZ a jsme tu od toho, abychom zajistili nejvyspělejší technologii a předložili silnou nabídku.

Toshiba nás neopustí

ČESKÁ POZICE: Mluví se o tom, že boom břidlicového plynu zarazil stavbu dalších jaderných elektráren ve Spojených státech. Je možné vám věřit, když asi budete ztrácet příležitosti i v domovské zemi?

Z hlediska Temelína je důležité, že v době, kdy v Česku začne stavba dalších bloků, už budou v provozu čtyři naše reaktory AP 1000 v ČíněRODERICK: Americký byznys se dnes vzpamatovává z ekonomické krize, firmy investují velmi opatrně. Přesto tam realizujeme projekty, které se stanou pilotními pro celé Spojené státy. V příštích patnácti dvaceti letech skončí životnost více než stovky jaderných reaktorů, které bude nutné něčím nahradit. Tyto reaktory vyrábějí dvacet procent americké elektřiny. Bude nutné budovat hodně nových zdrojů, i kdybychom chtěli tento podíl pouze udržet.

ČESKÁ POZICE: Pokud jde o vaše moderní reaktory AP 1000, váš hlavní byznys je teď v Číně. Vaše mateřská společnost Toshiba hledá nové investory, kteří by si koupili podíl ve Westinghouse. Dávalo by smysl, kdybyste měli čínského investora?

RODERICK: Toshiba jasně uvedla, že si hodlá ve Westinghouse zachovat kontrolní podíl minimálně 51 procent. Prodej podílu fakticky nebude mít vliv na náš byznys, ať už by se stal dalším minoritním akcionářem kdokoliv. Z hlediska Temelína je důležité, že v době, kdy v Česku začne stavba dalších bloků, už budou v provozu čtyři naše reaktory AP 1000 v Číně. Stavba dvou reaktorů ve Spojených státech už bude v pokročilejší fázi a dalších dvou v počáteční fázi. To bude naše reference pro Temelín v případě, že bychom do té doby už nezačali s ničím dalším. Všechny tyto reaktory budou stavěné podle nejpokročilejších západních standardů.

Zákazníkem, konkurentem i šéfem Westinghouse

ČESKÁ POZICE: Přišel jste ze společnosti GE Hitachi, která vyrábí takzvané varné reaktory – byť modernějšího typu než ty, které byly ve Fukušimě. Nyní budete zodpovědný za prodej tlakovodních reaktorů...

RODERICK: Mám už bohaté zkušenosti také s tlakovodními reaktory. Ještě předtím, než jsem přišel do GE, jsem pracoval pro společnost Progress Energy, která si objednala čtyři reaktory AP 1000. Během kariéry jsem měl možnost sledovat Westinghouse z různých pozic – byl jsem jeho zákazníkem, konkurentem a nyní šéfem. Myslím, že nám tato zkušenost pomůže, když budeme formovat strategii pro příštích deset let. Měl jsem ovšem štěstí, že jsem dostal šanci pracovat pro dvě z nejlepších společností Ameriky – General Electric a Westinghouse.

ČESKÁ POZICE: Bude i po Fukušimě pokračovat souboj těchto dvou firem a jejich reaktorů? Nebo přichází éra třeba jen jednoho z obou hráčů?

RODERICK: Firmy GE a Westinghouse mezi sebou soupeří padesát let. Takže nic nového pod sluncem. Každá má svůj trh, liší se ve svých strategiích. Varné i tlakovodní reaktory mají své konkurenční výhody. Já jsem ovšem svoji volbu učinil.

ČESKÁ POZICE: Váš předchůdce Jim Ferland se letos v dubnu ani nestačil oficiálně ujmout funkce, a už rezignoval. Ukazuje to, jak těžký úkol vás teď čeká?

RODERICK: Každý je sám zodpovědný za vlastní rozhodnutí. A lidé odcházejí z firem různými způsoby. Mohu v této souvislosti mluvit pouze o sobě. Své rozhodnutí jsem udělal, zůstávám v odvětví, které mám rád. A mám rád také nové výzvy, které ale přicházejí zároveň s novými příležitostmi. Cítíme velkou příležitost rozvíjet náš globální byznys, a nejde pouze o stavbu nových bloků. Jsme největší světový výrobce jaderného paliva a poskytujeme další služby spojené s jadernou energetikou na všech světových kontinentech. V příštích letech se chceme zaměřit zvláště na Evropu. Jsem přesvědčen, že posilování aktivit v Evropě bude trendem světového byznysu v příštích deseti letech.

Autor: