Lidovky.cz

Šéf Sazky Hušák zkolaboval

  16:34

Aleš Hušák odřídil mimořádnou valnou hromadu Sazky, ustál návrh na své odvolání z čela firmy a poté skončil v nemocnici

Aleše Hušáka a pozoruhodné množství českých finančníků čekají napínavé měsíce. Boj o Sazku se hned tak nerozhodne. foto: © ČTKČeská pozice

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák byl po dnešním jednání mimořádné valné hromady, která jej potvrdila ve funkci, hospitalizován. Informoval o tom mluvčí loterijní firmy Jan Tuna.

Svolání mimořádné valné hromady iniciovali menší akcionáři firmy – Český olympijský výbor (dvě procenta), Sdružení sportovních svazů ČR (3,56 procenta) a tělovýchovná organizace Orel (0,88 procenta). Na programu byla kromě odvolání současného managementu Sazky také změna stanov, která by umožnila vstup strategického partnera. Oba návrhy byly zamítnuty.

„Generální ředitel byl přítomen jednání valné hromady, vedl jí. Ale v tuto chvíli nemůže odpovídat na otázky, protože je hospitalizován v nemocnici. Valná hromada skončila normálně, vše proběhlo jak má. Netuším, jak dlouho bude indisponován," uvedl podle agentury ČTK Tuna.

Není ani na jackpot?

V pondělí požádalo vedení Sazky předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku, aby mohla dočasně ukončit loterijní činnost. „Nesouhlasím, protože tímto krokem by mimořádně dramaticky klesla hodnota Sazky. Když Sazka zastaví, i když jen dočasně, loterie, připraví se o to hlavní, co má,“ reagoval na návrh Cupka.

Dle dnešní tiskové zprávy požádala Sazka o pozastavení činnosti pouze do doby, než insolvenční soud povolí firmě podepsat smlouvu o úvěru a spolupráci mezi Sazkou a společností Gladiolus, za níž stojí E-Invest Martina Ulčáka a finanční skupina Penta. Na základě chystané smlouvy přitom soud již minulý týden rozhodl o předběžném opatření, jímž zamezuje Sazce nakládat se svým majetkem bez předchozího Cupkova souhlasu.

Sazka svou žádost o pozastavení loterií vysvětluje tím, „aby do vydání rozhodnutí o smlouvě o úvěru a o smlouvě o spolupráci nedocházelo ke vzniku dalších závazků a škod“. Účelem smluv je prý zajistit dostatečné finanční prostředky, překlenout výpadek likvidity a ukončit insolvenční řízení. Sazka dále tvrdí, že momentálně vyplácí výhry do půl milionu korun.

Lednový výherce téměř 104 milionů korun zatím na svou výhru čeká, i když její vyplacení předběžný insolvenční správce odsouhlasil. Otázkou je, zda a proč Sazka skutečně nemá potřebné miliony k výplatě této mimořádné výhry, protože dle herního plánu schváleného ministerstvem financí (MF) by měly být prostředky na výhru kumulovány z neúspěšných sázek v předchozích tazích.

Obavy o osud kaucí

Momentální výpadek cash-flow mohli Sazce způsobit i provozovatelé jejích terminálů. Dle názoru některých odborníků z hazardní branže je běžné, že tito provozovatelké skládají firmě kauci, která může dosahovat i několika desítek milionů korun. Logicky, protože přijímají vklady a Sazka potřebuje mít jistotu, že o své peníze nepřijde. Návrh na zahájení insolvenčního řízení ale mohl naopak u provozovatelů terminálů vyvolávat obavy o osud těchto kaucí, proto je možné, že zdržují platby Sazce za vybrané peníze od sázejících. Tím by způsobovali loterijnímu gigantu výpadek průběžných příjmů.

Sazka ve své tiskové zprávě uvádí, že výherci vyšších výher jsou případně chráněni jistinou složenou na ministerstvu financí. Sazka však zatím o využití jistiny nepožádala. „Podobná situace zatím nikdy nenastala,“ uvedl pro ČESKOU POZICI šéf státního dozoru nad loteriemi při MF Karel Korynta.

Spolupráce na článku: Lukáš Novotný

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.