Lidovky.cz

Šéf protikorupční policie bagatelizuje odchody detektivů

  11:19

Ředitel ÚOKFK Tomáš Martinec považuje letošní odchody elitních detektivů do civilu za běžné, státní zástupci si to však nemyslí.

Šéf protikorupční policie (ÚOKFK) Tomáš Martinec se pondělním vydání LN pochlubil, jak se jeho lidem daří zajišťovat výnosy z trestné činnosti (1,44 miliardy korun letos, 490 tisíc loni), stíhat pachatele (72 obviněných letos, 37 loni), dohnat obviněné až k soudu (23 obžalovaných letos, 11 loni) a zvyšovat objem prošetřovaných peněz, které mohou pocházet z korupce (7,7 miliardy korun letos, 562 tisíc loni).

K tomu dvě poznámky. Za větší pozornost by však stála podrobná analýza prezentovaných výsledků práce ÚOKFK nejen v meziročním srovnání, které mnoho skrytých pravd neodhalí. Mezi taková hlubší kritéria patří i to, jestli se celorepublikový útvar nezabývá méně složitými případy, aby si uměle vylepšil statistiku nebo to, jestli se nezměnil charakter trestné činnosti, aniž by se tomu policejní orgány přizpůsobily.

Podle informací ČESKÉ POZICE se podrobná analýza fungování a výsledků všech specializovaných útvarů teprve chystá. Analýza se stane podkladem pro případné slučování celorepublikových útvarů, kterých je v současnosti třináct. Materiál by měl zahrnovat desetileté období a jeho součástí bude i hodnocení průběhu trestního řízení.

A zadruhé: Poněkud sporný je názor ředitele protikorupční policie na odchody zkušených policistů z jeho útvaru. Podle Martinece kritika není opodstatněná. Odchody specialistů se snaží bagatelizovat pomocí čísel. „Vadí mi, že se to tak personifikuje, z celkového počtu lidí v útvaru – přes 400 – se mluví o čtyřech či pěti osobách: Zahálka, Krömer, Ondráček, Vincenc, můj náměstek Veselý…Loni z toho útvaru odešlo 27 lidí, předloni 38 lidí. Takže letos to považuji za běžnou míru odchodů,“ řekl Martinec.

Ředitel ÚOKFK zapomněl dodat, že letošní odchody jsou odchody specialistů, kteří prošetřovali složité případy. Podle informací ČESKÉ POZICE to může mít dopad na osud sledovaných případů. Kdo vlastně u protikorupční policie skončil?

  • František Zahálka. Vyšetřoval nákupy armádních obrněnců Pandur.
  • Petr Krömer. Rozplétal korupční skandál okolo nákupu nákladních vozů Tatra pro české vojáky.
  • Zdeněk Ondráček. Rozkrýval aféru Opencard a vyšetřoval záležitostí týkající se Františka Dohnala, prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. (Rozhovor s tímto detektivem jsme publikovali počátkem listopadu).
  • Petr Vincenz. Vedl oddělení operativy na odboru závažné hospodářské trestné činnosti.
  • Jiří Veselý. Od prosince bude v civilu také náměstek ředitele ÚOKFK a bývalý šéf ústecké pobočky protikorupční jednotky.

„Zažil jsem několik vln odchodů z  policie. Často odcházeli policisté, kteří prostě vyhořeli. V pandurech se ale kompletně změnil tým, což je problém. Ti lidé měli unikátní znalost,“ řekl ČESKÉ POZICI pod příslibem anonymity vysoce postavený státní zástupce, který s protikorupčním útvarem spolupracuje.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.