Lidovky.cz

Šéf policie dluží v kauze úniku informací několik vysvětlení

  9:47
Generální inspekce bezpečnostních sborů od roku 2014 do letošního března prověřovala, kdo varoval podnikatele Davida Tesaříka den před razií protikorupční policie v jeho i dalších firmách kvůli podezřelým IT zakázkám. Případ směřuje do rodiny policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Policejní prezident Tomáš Tuhý. foto: Martin Veselý, MAFRA

V době, kdy ministerstvo vnitra a vedení policie finišovaly s přípravou policejní reorganizace, padlo velmi závažné nařčení. Tehdejší šéf ostravské expozitury protimafiánského útvaru Jiří Komárek na kameru 20. června prohlásil, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z „brutálního úniku informací“ – a to v kauze, v níž jde o stamiliony korun.

Proti tomu se Tuhý brání trestním oznámením. Lidovým novinám se však nyní podařilo zjistit detaily tohoto temného případu. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila na konci roku 2014 úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomocí úřední osoby, kterého se měl, jak uvedla, „dopustit neustanovený příslušník Policie ČR, eventuálně jiné osoby“.

Německé telefonní číslo

Inspekce vyšetřovala, kdo varoval olomouckého podnikatele Davida Tesaříka ze společnosti Tesco SW den před chystanou policejní razií v září roku 2014. Jde přitom o synovce bývalého olomouckého hejtmana a senátora Martina Tesaříka (ČSSD). Inspektorům GIBS při vyšetřování úniku informací vyskočilo nečekané jméno – policejního prezidenta Tuhého. Jak?

Varovná zpráva přišla z německého telefonního čísla s posledním trojčíslím „312“. Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou „015“, což pro GIBS bylo klíčovým zjištěním.

Podnikatel Tesařík den před razií v jeho společnosti dostal varování z německého telefonního čísla. Když inspektoři GIBS tuto podezřelou SIM kartu zkoumali, dostali se až k exmanželce Tuhého a zřejmě i jednomu dalšímu z jeho blízkých. Varovná zpráva přišla z německého telefonního čísla s posledním trojčíslím „312“. Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou „015“, což pro GIBS bylo klíčovým zjištěním.

SIM karta s koncovkou „015“ se totiž v průběhu času ocitla ve stejném telefonním přístroji, do něhož byla vložena i telefonní karta registrovaná na exmanželku policejního prezidenta. Nejbližší policejního prezidenta Tomáše Tuhého nedokázali vysvětlit, jak se v rodině podezřelý telefon vyskytl. Pro uvedenou skutečnost neměl vysvětlení ani policejní šéf, ale snad by to podle jeho názoru mohli objasnit jeho blízcí, poznamenali si po výslechu policejního šéfa vyšetřovatelé z GIBS.

Nejméně jeden z Tuhého blízkých však před inspektory kličkoval a dokonce uvedl, že využije svého práva vysvětlení nepodat, neboť by mohl způsobit nebezpečí trestního stíhání osobě blízké, uvedli inspektoři z GIBS do spisu. Stejné vysvětlení, proč nevypovídat, poskytl před vyšetřovateli i „varovaný“ podnikatel David Tesařík ze společnosti Tesco SW. Tomu LN zaslaly prostřednictvím mluvčí firmy dvě otázky. Týkaly se odesílatele tajemné esemesky z německého čísla. Společnost však kategoricky odmítla spojování s únikem.

„Žádná varovná SMS nepřišla nikomu z rodiny Tesaříků, ale ani nikomu jinému z vedení společnosti. Průběh šetření GIBS a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci nemůžeme komentovat,“ napsal LN mediální zástupce společnosti Tomáš Jelínek s doporučením obrátit se v této věci na inspekci a olomoucké žalobce.

Nedostatek důkazů

Ačkoliv kauza směřuje do nejbližšího okolí policejního prezidenta, vyšetřovatelé nezískali dostatek důkazů pro obvinění konkrétní osoby, a případ proto odložili. Zdůraznili však, že šlo o „protřelé“ lidi. „Pachatel nebo pachatelé se chovali značně konspirativně se znalostí postupů orgánů policie. Pouze nepředpokládali, že se podaří v Německu zpětně dohledat kupujícího zneužitých SIM karet,“ konstatovali inspektoři GIBS na závěr svého vyšetřování.

Ačkoliv kauza směřuje do nejbližšího okolí policejního prezidenta, vyšetřovatelé nezískali dostatek důkazů pro obvinění konkrétní osoby, a případ proto odložili. Zdůraznili však, že šlo o „protřelé“ lidi.

Navzdory tomu může mít policejní prezident Tuhý reálné obavy o svou bezpečnostní prověrku, která je nutná, aby se mohl seznamovat s utajovanými dokumenty. Je také členem Bezpečnostní rady státu, na které se probírají ty nejcitlivější informace bezpečnostních složek státu. K podrobnostem z vyšetřování svého okolí se nechtěl vyjádřit. A to ani k detailu, proč někdo z jeho rodiny odmítl před vyšetřovateli GIBS vypovídat.

„Policejní prezident čerpá řádnou dovolenou. K této uměle vytvořené kauze se už vyjádřil před několika dny, tak toto vyjádření využijte,“ napsala LN Jana Macalíková, mluvčí policejního prezidia. Už před třemi týdny Tuhý vznesená podezření o svém zapojení do vynášení informací odmítl.

Únik a stopa, která vede k Tuhému

  • Detaily případu takzvaného brutálního úniku informací, které směřují do rodiny policejního prezidenta Tomáše Tuhého, zmapovaly LN podle zjištění Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ta od roku 2014 až do letošního března prověřovala, kdo varoval olomouckého podnikatele Davida Tesaříka (synovec bývalého olomouckého hejtmana a senátora Martina Tesaříka z ČSSD) ze společnosti Tesco SW den před chystanou razií protikorupční policie v jeho, ale i dalších společnostech kvůli podezřelým IT zakázkám za stovky milionů.
  • David Tesařík popírá, že by upozorňující esemesku obdržel. Inspektoři nicméně zjistili, že den před razií mu kdosi z německé SIM karty zaslal upozornění, že si mají přijít pro jeho otce.
  • Přes tuto podezřelou SIM kartu se GIBS dostal až k exmanželce Tuhého a jednomu z jeho dalších blízkých, který před inspektory dokonce z obavy, aby nepřivodil stíhání sobě či osobě blízké, odmítl vypovídat. Stejného práva využil i David Tesařík.
  • Varovná zpráva přišla z německého telefonního čísla s posledním trojčíslím „312“. Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou „015“, což pro GIBS bylo klíčovým zjištěním. SIM karta s koncovkou „015“ se totiž v průběhu času ocitl ve stejném telefonu, do nějž byla vložena i telefonní karta registrovaná na exmanželku policejního prezidenta Tuhého.
  • V březnu však GIBS uzavřela, že ačkoli je nepochybné, že se skupina chovala se znalostí policejních postupů a velmi konspirativně, obvinit konkrétní osobu na základě získaných důkazů možné nebylo.

Kauza Tuhy: Tři otázky

Už několik dní je na politické scéně mrtvo, přestože se objevily detaily k „brutálnímu“ úniku informací z trestních spisů, které směřují k rodině policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ten je podle své mluvčí momentálně na dovolené a trvá na tom, že jde o účelovou snahu o jeho dehonestaci. Kupodivu k jeho kauze mlčí i ministr vnitra Milan Chovanec a předseda vlády Bohuslav Sobotka. Ve vzduchu jsou sice tři klíčové otázky, ale odpovědi na ně neznáme.

1. Otázka pro Tuhého: Proč jste nevysvětlil, jak se ocitly SIM karty vašich blízkých v telefonu, který komunikoval se strůjcem úniku?

Policejní prezident Tuhý na podrobná zjištění LN nereagoval. Neřekl ani, proč jeden z jeho blízkých odmítl vypovídat na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS), která šetří zločin v řadách policie. Ještě pozoruhodnější je, že odmítl vypovídat, aby nepřivodil stíhání sobě či osobě blízké.

Tuhého mluvčí jen odkázaly na dřívější tiskové prohlášení z konce července: „Šokuje mne, že se média, zčásti nevědomky a zčásti záměrně, nechala zatáhnout do tohoto házení špíny, jejímž jasným cílem je destabilizace vedení policie. Děje se tak nejen za pomoci účelových konstrukcí od anonymních zdrojů, ale dokonce za cenu účelového osočovaní mých nejbližších. To je lidsky naprosto odporné.“

Tuhý kategoricky odmítl, že by byl do úniku jakkoli zapojen. Jenže informace, které získaly LN, vycházejí z oficiálních závěrů inspekce. Ta případ v březnu odložila. Podle bezpečnostních expertů však není vyloučeno, že bude mít případ ještě dohru. Kvůli nerozptýleným podezřením by mohl mít Tuhý problém s bezpečnostní prověrkou.

2. Otázka pro ministra vnitra: Nakolik závažný je únik informací k firmě Tesco SW, jejíž majitel je bratrem senátora ČSSD?

Ministr vnitra Milan Chovanec je od začátku kauzy hlavním politickým zastáncem policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který nastoupil do funkce v roce 2014 už za působení statutárního místopředsedy ČSSD. Chovanec podporoval policejního prezidenta již v červnu, kdy policejní prezidium oznámilo reorganizaci policie a vznik nového „superúřadu“. Kvůli slučování policejních útvarů se dokonce ve vládní koalici strhla mela, Chovanec neuhnul a navzdory nepřipravenosti reorganizace Tuhého krok podporoval.

Tuhý se na Chovance může spolehnout i nyní, kdy se objevují poznatky o úniku informací v případu firmy Tesco SW, jejíž zakladatel Josef Tesařík je bratrem olomouckého senátora Martina Tesaříka z ČSSD. Na konci července mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková ke kauze řekla: „Ministr vnitra nebude komentovat cílené úniky informací, jejichž pravdivost nemá jak ověřit.“

O týden později podezření, které vyšetřovala i GIBS, ministr Chovanec označil za spekulace. „To jsou pouze spekulace médií a já se budu těšit na finální závěr té komise. Udělá závěry, až vyslechne všechny strany, a protože policejní prezident ani jeho náměstek nebyli (zatím) přizváni, tak o žádných předběžných závěrech nelze hovořit.“

3. Otázka pro předsedu vlády: Má policejní prezident Tomáš Tuhý vaši důvěru?

Chovanec se zase může opřít o podporu svého stranického nadřízeného Bohuslava Sobotky. Premiér se však k reorganizaci a kauze úniků informací nevyjadřuje. Dotazy LN z konce července, co říká na únik informací, nebo zda Tuhému důvěřuje, nechal bez odpovědí.

Upřesnění

V průběhu několikaměsíčního jednání sněmovní vyšetřovací komise vyšlo najevo, že tok SMS zpráv byl odlišný od toho, než s čím pracovala při svém vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podnikatel David Tesařík uvedl, že varovnou zprávu nedostal. Podle jeho právních zástupců byl tok zpráv mezi Tesaříkem a neznámým kontaktem následující:

Klient: „Ahoj. David“

Klient: „Podarilo se ti zjistit podrobnosti?“

Číslo „312“: „Napis tady pls“

Klient: „Muj zdroj jen vedel, ze si maji prijit pro tatu. Duvod nevedel.“

Číslo „312“: „Kurva“

Číslo „312“: „Ted uz jen tady prosim“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.