Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Šéf Natlandu: Jsem jako chirurg. Operuji těžce raněné firmy

  8:54
Vyhovuje nám vyšší riziko, se kterým souvisí i možnost vyššího zhodnocení investovaného kapitálu, říká v rozhovoru šéf investiční skupiny Natland Group Tomáš Raška.

Tomáš Raška, šéf investiční skupiny Natland Group. foto: Foto Tomáš KristMAFRA

Působí jako jakýkoli jiný úspěšný mladý muž. Perfektně padnoucí oblek, na tváři úsměv, v ruce golfová hůl. Majoritního vlastníka investiční skupiny Natland Group Tomáše Rašku ale častěji než na golfových greenech potkáte na tréninku kickboxu. K tvrdému byznysmenovi, který je spojován s řadou mediálně známých kauz, se bojový sport rozhodně hodí víc. Povídali jsme si s ním o jeho investicích do problémových firem, proč sází na moderní technologie či o tom, co považuje za svou největší chybu.

LIDOVÉ NOVINY: Natland je rozkročený hned do několika sektorů byznysu, v jakém z nich se vám teď nejvíc daří?

RAŠKA: V průběhu posledních dvou let se nám podařilo zkonsolidovat zajímavou skupinu technologických firem MindForge, kde působí 150 vývojářů, analytiků a technologických expertů. Výzkumným srdcem skupiny je Gauss Algorithmic, což je tým zaměřující se na prediktivní analýzu velkých dat, strojové učení a umělou inteligenci. Vedle ní stojí Sodat Software, český hráč s dvacetiletou historií v oblasti kybernetické bezpečnosti. A akvizicí loňského roku byla skupina firem Clever Maps, která vytváří unikátní mapové aplikace pro celou řadu odvětví - od stavebnictví přes zemědělství až po maloobchod a bankovnictví.

LIDOVÉ NOVINY: Jak si to lze představit?

RAŠKA: Na internetu víte, odkud k vám chodí zákazníci, ale ve fyzickém světě nemáte žádný záznam. Clever Maps vám to dokáže zmapovat za pomoci unikátní kombinace interních a externích dat. Díky tomu může například banka otevřít nový bankomat na místě, které skutečně bude fungovat a bude mít dobrou návštěvnost. I v zemědělství se dějí velké věci. Mapy, čidla a satelitní snímky se začínají používat pro takzvané přesné zemědělství a my je integrujeme do jednoduché aplikace. Podobně můžeme pokračovat i v dalších odvětvích. Všechny firmy v MindForge se zaměřují na práci s daty a datovou vědu. Cítím tam potenciál na expanzi.

LIDOVÉ NOVINY: Letos v srpnu vyhrála Gauss Algorithmic soutěž Vídeňské hospodářské komory a bude díky tomu analyzovat data pro skupinu Raiffeisen Bank. Jak velký to je pro vás obchod?

Na internetu víte, odkud k vám chodí zákazníci, ale ve fyzickém světě nemáte žádný záznam. Clever Maps vám to dokáže zmapovat za pomoci unikátní kombinace interních a externích dat.

RAŠKA: To teď asi nikdo nedokáže odhadnout. Každopádně to ukazuje velký potenciál MindForge. Musíte si uvědomit, že oblast fintechu se zejména u bank v zahraničí brutálně rozvíjí. My máme potenciál na té vlně jet a být silní. Velký zájem už sledujeme na řadě zahraničních trhů.

LIDOVÉ NOVINY: Budou tedy letos expandovat do zahraničí i jiné firmy ze skupiny MindForge?

RAŠKA: Máme tam našlápnuto. Velký zájem vidíme i u CleverAnalytics. Díky projektům MindForge se neustále ozývá někdo ze zahraničí kvůli možné spolupráci, ať už z evropských, nebo třeba i arabských zemí. Myslím, že do konce příštího roku pronikneme na řadu zahraničních trhů. A nepůjde jen o Gauss Algorithmic.

LIDOVÉ NOVINY: MindForge je asi nejdynamičtěji rostoucí část vašeho byznysu, je to tak?

RAŠKA: Technologie jsou z principu dynamické. Na jednu stranu je to příležitost, na stranu druhou hrozba, protože když zaspíte nebo se jen na chvíli vydáte špatnou cestou, může vám prostě ujet vlak.

LIDOVÉ NOVINY: Jaký je plán dalších investic Natlandu v letošním roce?

Teď analyzujeme investiční příležitosti řádově ve stovkách milionů korun. Všechny samozřejmě nebudou letos. Čím jsem starší, tím mám menší nutkání pořád něco kupovat.

RAŠKA: Teď analyzujeme investiční příležitosti řádově ve stovkách milionů korun. Všechny samozřejmě nebudou letos. Čím jsem starší, tím mám menší nutkání pořád něco kupovat. Dřív jsem si říkal, že když rychle něco nekoupíme, jsme vlastně strašně líní a děláme něco špatně. Teď se spíš snažíme rozvíjet projekty, které máme. Ale že letos něco koupíme, považuju za jisté. Určitě čekám investice v oblasti rezidenčního developmentu a obecně nemovitostního byznysu. Bezpochyby přijde i něco v byznysu technologickém. Jinak nadále platí, že se striktně zaměřujeme na segment středně velkých firem. Angažovanost na projekt přitom chceme udržovat kolem sta milionů korun. V případě developmentu je to pochopitelně víc.

LIDOVÉ NOVINY: V centru vašeho investičního zájmu jsou často takzvané distressed assets, tedy nějakým způsobem problémová aktiva. Co vás na nich láká?

RAŠKA: Je nám blízký takzvaný hands-on přístup, tedy velmi úzké zapojení našeho týmu do řízení investic. Pro oblast distressed assets je to podle mě nutnost. Zároveň nám vyhovuje vyšší riziko, se kterým souvisí i možnost vyššího zhodnocení investovaného kapitálu. Když to řeknu lapidárně, myslím, že to prostě umíme. Dokážeme firmám, které potřebují projít změnou nebo vyžadují krátkodobou finanční injekci, smysluplně a rychle pomoct. Takové případy však mají obvykle jedno nepříjemné specifikum.

LIDOVÉ NOVINY: Stres?

U problémových aktiv se přidávají negativní emoce. Ve firmě se třeba hádají akcionáři nebo nevyplácejí zaměstnancům peníze, propouští se atd. Když tu situaci řešíme, logicky nejsme zrovna široce oblíbení.

RAŠKA: Ten je vždy, u problémových aktiv se navíc přidávají negativní emoce. Ve firmě se třeba hádají akcionáři nebo nevyplácejí zaměstnancům peníze, propouští se atd. Když tu situaci řešíme, logicky nejsme zrovna široce oblíbení. Připodobňuju to k situaci chirurga, kterému na sál přinesou těžce zraněného člověka. Snaží se nejprve zachránit život a až poté řeší, jestli by vzniklé jizvy nešly odstranit nějakou plastickou operací. A platí, že jak v našem, tak v chirurgově případě nedokážeme zachránit všechny. Mám ale dobrý pocit, že jsme řadu firem postavili na nohy.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se vůbec k takovým případům dostáváte? Kdo vám dává nejčastěji echo, že je některá z firem v problémech?

RAŠKA: Nejčastěji je to přímo z trhu. Lidé nás znají, a tak se ozvou. Především to jsou advokátní kanceláře, za kterými ty firmy, jejich klienti, přijdou s tím, že mají problém. To už bývá ale často dost pozdě. Dovedu si představit, a vedl jsem o tom i diskuse s mnoha bankami, že kdyby nám právě bankovní domy daly informaci o začínajících potížích některých firem dříve, mohly by být ztráty pro vlastníky i financující subjekty výrazně menší.

LIDOVÉ NOVINY: Podle jakého klíče vybíráte projekty, do kterých investujete?

RAŠKA: Investiční strategie se v průběhu času pochopitelně liší. V současné době se snažíme vyhledávat nové akvizice tak, aby vytvářely synergie s projekty, na kterých už pracujeme. Neděláme investice, když víme, že danému projektu nemáme co dát, jak ho opravit nebo vylepšit. Tým ve vedení dotyčné firmy, nebo její zakladatel, nás také musí přesvědčit o své oddanosti společnosti. Když vidíme, že kvůli ní zastavil svůj dům a vložil do ní všechny své peníze, budeme k tomu přistupovat jinak. A jakkoli to možná nezní nijak sofistikovaně, jsem přesvědčen o síle selského rozumu a hodně na něj při rozhodování dám.

LIDOVÉ NOVINY: Zklamal vás někdy onen selský rozum?

Podle Erika Eriksona, německého psychologa, lidé dospívají prostřednictvím konfliktů a vyvíjejí se díky krizím. V byznysu je to velmi podobné.

RAŠKA: Jistěže. Podle Erika Eriksona, německého psychologa, lidé dospívají prostřednictvím konfliktů a vyvíjejí se díky krizím. V byznysu je to velmi podobné. Bez toho, že byste se spálil, se nikam neposunete. Člověk se chybami učí. Podstatné je, aby hned ta první nebyla fatální.

LIDOVÉ NOVINY: Jste puntičkář a člověk, který musí mít vše pod kontrolou?

RAŠKA: Důsledně kontroluji pouze činnosti, kde vidím rezervy. Mám ale štěstí, že se v Natlandu vytvořil silný tým, na který se můžu spolehnout.

LIDOVÉ NOVINY: Považujete za svou chybu třeba investici do lahůdkářství Jan Paukert, kde jste na začátku přišel o pár milionů?

RAŠKA: To ne. Víte, Paukert nesplňuje žádný z parametrů klasické investice, je to pro mě srdeční záležitost. Občas říkám, že mě to stálo 26 milionů, abych zjistil, jak těžký je to byznys. Mám tu firmu rád a třeba na strategii její expanze se nic nemění. V tuto chvíli prověřujeme čtyři lokality v Praze, kam bychom mohli expandovat. Je dost pravděpodobné, že v jednom případě se to stane už letos. Samozřejmě nebudeme expandovat plošně po České republice, to by ani vzhledem k zaměření Paukerta na vyšší příjmovou skupinu nešlo. Jen na okraj, hlavní roli v tom hraje extrémní zaměření na suroviny s původem. Ale jinak si dovedu představit, že v Praze, možná v Brně další pobočky otevřeme a po nějaké době přijde na pořad dne i uvažovaný franchisingový koncept, o který je na trhu stále zájem.

LIDOVÉ NOVINY: Co byla tedy vaše největší chyba?

Asi nejvíc si vyčítám, že když jsme před lety začali dělat projekty, jež přilákaly mediální pozornost, nebyli jsme připravení a nedokázali jsme své cíle, záměry a strategii dobře vysvětlit.

RAŠKA: Asi nejvíc si vyčítám, že když jsme před lety začali dělat projekty, jež přilákaly mediální pozornost, nebyli jsme připravení a nedokázali jsme své cíle, záměry a strategii dobře vysvětlit. Ublížilo nám to. Považuji za jednu ze svých největších chyb, že jsem tehdy ani já sám nebyl dost otevřený vůči médiím. Myslel jsem si, že když jsem soukromý subjekt, do mého byznysu nikomu nic není.

LIDOVÉ NOVINY: Zmínil jste mediální pozornost, Natlandu se jí dostávalo v posledních letech vrchovatě, mimo jiné i kvůli tomu, že byl často spojován se jmény Romana Janouška a Tomáše Hrdličky. Objevovaly se zprávy, že ve skutečnosti jen spravujete jejich peníze.

RAŠKA: To je holý nesmysl. Jenže reagovat na to je pro mě těžké. Dokazovat něco, co se nestalo, je totiž podle mne nemožné. Je to trest za nezvládnutou komunikaci a prezentaci naší skupiny v době minulé. Mimochodem, když jsme se kvůli tomu soudili, vždycky jsme vyhráli. Ale máme to dělat pořád dokola? To je nesmysl, byť to naši společnost samozřejmě poškozuje. Když si jen vzpomenu, jak jsem minimálně v pěti případech analyzoval nějakou možnou transakci, chtěl jsem do ní jít, ale nakonec jsem vycouval, protože jsem se bál, že to proti nám zase někdo otočí…

LIDOVÉ NOVINY: Ten zmíněný mediální zájem o Natland vyplývá bezpochyby i z toho, že se vaše společnost často dostává do soudních sporů. Je to způsobeno tím, že jdete až na hranu toho, co vám právo umožňuje?

Asi mě nikdo nebude charakterizovat jako submisivního intelektuála z knihovny. Ale jsem bytostně přesvědčený, že v naprosté většině případů nejdeme ani na hranici toho, co nám právo umožňuje.

RAŠKA: Asi mě nikdo nebude charakterizovat jako submisivního intelektuála z knihovny. Ale jsem bytostně přesvědčený, že v naprosté většině případů nejdeme ani na hranici toho, co nám právo umožňuje. Když mám pocit, že jsem v právu, naženu na případ, obrazně řečeno, sto právníků. V tomto byznysu musíte být dravý a jednat rychle. Vzpomínám, kolikrát jsme uzavřeli transakce za desítky milionů korun na podání ruky, bez jakékoli smlouvy.

LIDOVÉ NOVINY: Mluvili jsme o investicích, objevily se ale třeba v poslední době také nabídky na odkup vaší skupiny?

RAŠKA: Prodat ji jako celek by asi ani nešlo, takové nabídky nechodí. Natland bych stejně neprodal. Ale jistě, nabídky na odkup některého z našich aktiv dostáváme pořád.

LIDOVÉ NOVINY: A budete tedy letos něco prodávat?

RAŠKA: V současnosti je v prodejní fázi investiční společnost Avant. Bude si ji kupovat její šéf Pavel Doležal, který v ní doposud vlastnil pětinový podíl. Je to typický management buy-out. Myslím, že v průběhu letošního roku prodej dokončíme. Momentálně ho schvaluje ČNB. Zvažujeme také prodej energetického byznysu, který máme na Slovensku (paroplynový cyklus Bratislava - pozn. red.). Už se objevily velmi zajímavé nabídky. Je vidět, že na trhu je hodně peněz a přicházejí sem zahraniční investoři.

LIDOVÉ NOVINY: V létě jste také prodali poloviční podíl v karlovarském golfovém areálu. Co vás k tomu vedlo, nenašli jste synergie se svým zbraslavským golfovým hřištěm, nebo byla ta nabídka tak lákavá, že nešlo odolat?

Golfová hřiště nejsou v Česku zrovna snový byznys, na stranu druhou dvě třetiny registrovaných golfistů žijí v Praze.

RAŠKA: Synergie jsme za poslední dva roky nastavili, jsou v členské základně, v obchodní spolupráci, ve službách pro členy, to se koneckonců prodejem nemění. A proč jsme to prodali? Nabídka pro nás byla za prvé zajímavá. Za druhé jsme tam měli jen padesátiprocentní podíl, takže jsme nemohli plně prosazovat strategii, kterou jsme považovali za nejlepší. A konečně platí, že je to sice krásné hřiště, ale pro nás jsou přece jen Karlovy Vary příliš daleko.

LIDOVÉ NOVINY: Neznamená to tedy, že byste se zbavovali zbraslavského golfového areálu?

RAŠKA: To určitě ne. Golfová hřiště nejsou v Česku zrovna snový byznys, na stranu druhou dvě třetiny registrovaných golfistů žijí v Praze. Běžných hráčů, když nepočítám turnaje, odbaví zbraslavský areál zhruba 22 tisíc ročně. To je slušné. Kolem Zbraslavi máme navíc rozvojové plány v řádech stovek milionů korun, ať už jde o aktivity sportovního charakteru, nebo o projekty rezidenčního developmentu. Je to pro nás klíčová oblast v dalších pěti až deseti letech a golfové hřiště by mělo být jejím středobodem.

LIDOVÉ NOVINY: Co byste si chtěl v pracovním životě splnit? Máte třeba cíl, aby vaše společnost měla kapitál ve výši desítek miliard korun, nebo si nic takového nestanovujete?

RAŠKA: Když jsem po škole začínal, chtěl jsem mít milion korun na účtu. Takže cíle se samozřejmě v čase mění. Ale tu vámi zmíněnou vizi o nějaké budoucí výši kapitálu na zdi nakreslenou nemáme. Cíle rozhodně nějaké máme, ale babička vždycky říkala, že přání nesmím vyslovit, protože pak se nesplní.

LIDOVÉ NOVINY: Takže nemáte ambici být jednou mezi největšími miliardáři Česka?

Naše představa udržitelného růstu je někde na deseti až patnácti procentech ročně. Když se podíváme do historie, tento cíl plníme.

RAŠKA: Myslím, že vzhledem k tomu, že rosteme organicky, je to v podstatě vyloučené. Naše představa udržitelného růstu je někde na deseti až patnácti procentech ročně. Když se podíváme do historie, tento cíl plníme. Navíc se přiznám, že nemám rád velké zadlužení.

LIDOVÉ NOVINY: Před chvílí jste zmínil, že na trh přišlo hodně investorů, a je zde tedy hodně peněz - to zpravidla znamená, že se také nafukují bubliny. Vidíte na trzích nějaké?

RAŠKA: Myslím, že jak na nemovitostním, tak na technologickém trhu neodpovídají některé tržní kapitalizace či valuace projektů jejich reálné ekonomické výkonnosti. V technologické oblasti mám na mysli třeba startupy. Každý v nich chce mít investováno, a mně to přijde jako nebezpečný trend. Všichni si přečtou o úžasných úspěších několika málo startupů, ale jen málo se píše o tom, jaké obrovské množství jiných firmiček zaniklo. Řadě z nich podle mě navíc investoři vůbec nemůžou rozumět, takže se rozhodují na základě pocitů. Mnohdy vůbec nespustí standardní investiční vyhodnocovací proces. Když se vrátím ke skupině MindForge - záměrně ji skládáme z firem, které mají historii, úspěšný produkt a podporu od nás potřebují hlavně na expanzi.

LIDOVÉ NOVINY: Takže radíte nikdy neinvestovat do ničeho, čemu nerozumíte?

RAŠKA: Jasně. To pak není investice, ale sázka.

Tomáš Raška (39)

Absolvoval Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, na Business School Netherlands získal titul MBA. Na London International Graduate School pak získal rovněž titul LL. M. V oblasti investic a consultingu působí od roku 2001. Je zakladatelem a majoritním vlastníkem skupiny Natland Group. Od roku 2006 je managing partnerem celé skupiny.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...