Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Šéf CzechInvestu ve funkci skončil

Evropa

  11:58

Audit ministerstva průmyslu a obchodu shledal pochybení v postupu agentury. Ministr Kuba odvolal generálního ředitele Miroslava Křížka.

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

ČESKÁ POZICE v pondělí 13. srpna, avizovala, že skandál s antedatovanou veřejnou zakázkou na vyhledávání nemovitostí pro investory, kvůli níž provedla protikorupční policie minulý čtvrtek razii v pražském sídle CzechInvestu (CI), by mohl mít personální důsledky na nejvyšším postu této státní agentury. A to se také ještě v pondělí stalo. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba odvolal generálního ředitele CzechInvestu Miroslava Křížka. Ministr Kuba mu toto odvolání sám telefonicky oznámil. Místo něho pověřil vedením CzechInvestu Petra Očka.

V tiskové zprávě ministerstva obchodu a průmyslu se uvádí, že se ministr Kuba seznámil s výsledky interního auditu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), jehož cílem bylo prověření postupů agentury CzechInvest při vypsání veřejné zakázky na vyhledávání vhodných průmyslových nemovitostí pro domácí i zahraniční investory. Z výsledku IT části auditu vyplývá, že CzechInvest nejen není schopný doložit, zda byla zakázka zveřejněná v souladu se zákonem, ale také že celý redakční systém, ve kterém jsou zakázky zveřejňované, neodpovídá nárokům zákona o zadávání veřejných zakázek.

V tiskové zprávě se dále uvádí, že ministr Kuba pověřil ihned po zveřejnění článku serveru ČESKÁ POZICE 12. července 2012 náměstka ministra Martina Frélicha (Sekce fondů EU, výzkumu a vývoje), aby prověřil průběh vypsání veřejné zakázky na vyhledávání vhodných průmyslových nemovitostí pro domácí i zahraniční investory. Audit nechal ministr Kuba doplnit 2. srpna 2012 také o IT analýzu, která měla popsat elektronický proces vypsání uvedeného výběrového řízení.

„Audit měl dvě části, kdy první se týkala právního posouzení postupů při vypsání veřejné zakázky a druhá část pak objektivního technického posouzení funkcionality systému, tzv. profilu zadavatele agentury CzechInvest, kdy nebylo zřejmé, zda byla zakázka zveřejněna v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ uvedl ředitel sekce fondů EU Petr Očko.

Provedený audit odhalil celou řadu pochybení. Mezi ta nejzávažnější patří:

  • Agentura CzechInvest nebyla schopna prokázat, že zmíněná zadávací dokumentace byla umístěna na profilu zadavatele po celou zákonem požadovanou dobu. V tomto smyslu zde je možno shledat porušení zákona o veřejných zakázkách.
  • Hodnotící komise při vyhodnocování vítězné nabídky dostatečně neodůvodnila přidělení počtu bodů jednotlivým nabídkám, záznam zhodnocení nabídek je vágní a tedy celý tendr je napadnutelný ÚOHS.
  • Agentura CzechInvest vypsání zakázky nijak nekonzultovala s MPO, přičemž takovouto koncepční změnu by dle vlastního statutu měla projednat alespoň v rámci Řídícího výboru CI, který vede příslušný gesční náměstek MPO. Tím, že se tak nestalo, došlo k pochybení ze strany generálního ředitele agentury, který měl jednání Řídícího výboru iniciovat a tento záměr na něj předložit k projednání.
  • V rámci výběrového řízení bylo osloveno pět firem, které však z větší části nepředstavují reprezentativní výběr zástupců z předmětné oblasti.
  • Redakční systém, jehož prostřednictvím CI zveřejňuje podlimitní veřejné zakázky, nesplňuje požadavky nového zákona o zadávání veřejných zakázek na profil zadavatele, zejména není obecně schopen plně zajišťovat auditovatelnost. Systém umožňuje přímé odstraňování přiložených souborů dokumentů včetně všech jejich záznamů o změně, aktualizaci atd., čímž dochází k porušení referenční integrity záznamů a znemožnění auditu záznamů.
  • Z důvodu nedostatečné funkcionality redakčního systému, není možné zcela stoprocentně potvrdit či vyvrátit, zda zadávací dokumentace byla uveřejněna na profilu zadavatele po celou dobu zákonem požadované lhůty. Z hlediska ZVZ je takovouto neprokazatelnost nutno považovat za nenaplnění požadavků zákona.
  • Prokazatelné je, že 12. července 2012 zaměstnankyně agentury CzechInvest zveřejnila na profilu zadavatele příslušnou dokumentaci, a to s datem k 1. červnu 2012. Doporučením je, aby MPO v této věci vůči CI postupovalo tak, jako by zadávací dokumentace zveřejněna nebyla.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který aktuálně pobývá v zahraničí, se s výsledky auditu seznámil a považuje je za závažné.

„Postupy při vypsání veřejné zakázky na vyhledávání vhodných průmyslových nemovitostí pro domácí i zahraniční investory a zejména skutečnost, že outsourcing takto významné služby nebyl projednán alespoň s gesčním náměstkem ministra a v Řídícím výboru CzechInvestu, považuji za závažné manažerské selhání pana generálního ředitele. Audit navíc odhalil, že celý redakční systém CzechInvestu neodpovídá požadavkům novely zákona o zadávání veřejných zakázek a je prakticky neauditovatelný. S ohledem na zjištěné skutečnosti jsem se rozhodl odvolat Miroslava Křížka z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest. Od zítřka pověřuji řízením agentury Petra Očka, ředitele sekce fondu EU,“ říká ministr průmyslu Martin Kuba.