Lidovky.cz

Šéf ČSSD hodlá přebudovat regionální elitu strany

  17:08
Výsledky komunálních voleb ukázaly, že voliči v jihomoravském, moravskoslezském či zlínském regionu sociálním demokratům nedůvěřují. Vedení ČSSD proto plánuje nejen na východě republiky velké personální změny. Bohuslav Sobotka však bude muset postupovat opatrně i citlivě.

Bohuslav Sobotka. foto: Reuters

Krajské a okresní organizace ČSSD dostaly výzvu, aby do Prahy poslaly jména potenciálních lídrů pro blížící se krajské volby. V srpnu bude mít vedení strany k dispozici výsledky sociologického šetření, na jehož základě se na podzim budou v regionálních organizacích vybírat kandidáti na hejtmana. „Pracujeme přitom v omezeném rozsahu i s výzkumy veřejného mínění,“ potvrzuje premiér Bohuslav Sobotka. O tom, kdo bude za ČSSD kandidovat, definitivně rozhodnou straníci v primárkách.

Sobotka proto začal připravovat nové regionální opevnění. Jeho součástí by mělo být až sedm nových lídrů. Personální přepřahání by se vedle moravských oblastí mělo týkat i Plzeňského, Ústeckého, Libereckého a Královéhradeckého kraje. Uvolnit posty jiným by měli hejtmani, kteří figurují v kauzách nebo nepatří mezi Sobotkovy spojence. Zůstat by měli naopak středočeský hejtman Miloš Petera, pardubický Martin Netolický, jihočeský Jiří Zimola, karlovarský Martin Havel, vysočinský Jiří Běhounek a olomoucký Jiří Rozbořil.

Opěrná kostra

Obměněná reprezentace by měla být opěrnou kostrou pro stranický sjezd, který se uskuteční jen několik měsíců po krajském klání. Ze sněmu vzejde sestava, která povede sociální demokracii do sněmovních voleb 2017. Je zřejmé, že Sobotka nehledá pouze nové tváře, ale především lídry, na které se bude moct spolehnout. To aby se neopakovala situace, kterou veřejnost zažila krátce po volbách v roce 2013. Tehdy se Sobotkovi straničtí soupeři odebrali za prezidentem na zámek do Lán a plánovali šéfovo sesazení.

Obměněná reprezentace by měla být opěrnou kostrou pro stranický sjezd, který se uskuteční jen několik měsíců po krajském klání

Řečeno lékařským jazykem, nejhorší diagnózu má jižní a severní Morava. V Jihomoravském kraji šéfuje hejtmanství Sobotkův úhlavní rival Michal Hašek. Podle informací LN Sobotka o jeho další angažmá nestojí. Problém je, že premiér v roztříštěném regionu, ze kterého sám pochází, nemá takovou sílu, aby Haška „zadupal“. Hejtman stále ovládá silné Brno a okres Blansko. Druhým Sobotkovým problémem na jihu Moravy je fakt, že zatím nemá za Haška náhradu.

Moravskoslezská oblast má jiný problém. Hejtman Miroslav Novák patří mezi nejbližší předsedovy spojence, jenže před rokem uvízl v kauze místní šedé eminence Martina Dědice. Podle policejních odposlechů s ním byl Novák v těsném kontaktu a případ představuje nebezpečnou směs pro volební kampaň ČSSD. Sobotka nemůže Nováka jen tak „zaříznout“, neboť hejtman je pro premiéra důležitým hráčem při shánění hlasů na stranických sjezdech. Podobně jako na jižní Moravě ani zde Sobotka nemá za Nováka náhradníka.

Ve zlínském regionu neplánuje Stanislav Mišák znovu bojovat o nejdůležitější kancelář v Baťově „Jednadvacítce“ (sídlo krajského úřadu – pozn. red.). Favoritkou na jeho místo je krajská radní Taťána Nersesjan Valentová.

Úspěch Jiřího Zimoly

Rozloženými stranickými regiony jsou i Ústecký a Liberecký kraj. V prvním případě mezi straníky zaznívá názor, že šanci na stmelení ústecké oblasti by mohl dostat poslanec Jaroslav Foldyna, který zde už v roce 2008 s přehledem vyhrál volby, ale kvůli intrikám spolustraníků se nestal hejtmanem.

Role zrádce se úspěšně daří setřást jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi, který se po divokém povolebním dění stáhl na jih a přestal Sobotkovi okopávat kotníky

V kraji pod Ještědem by se mohla dostat ke slovu současná náměstkyně hejtmana Lenka Kadlecová. V její neprospěch ale hraje fakt, že po volbách 2013 patřila k těm, kdo namísto Sobotky prosazovali do pozice vyjednávače o vládě Michala Haška. Role zrádce se naopak úspěšně daří setřást jihočeskému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi, který se po divokém povolebním dění stáhl na jih a přestal Sobotkovi okopávat kotníky.

Nového hejtmana bude hledat plzeňský i královéhradecký region. V případě východních Čech ve straně zaznívá přání, aby na hejtmana kandidoval ambiciózní poslanec a populární starosta Náchoda Jan Birke. Otázkou je, zda se mu bude chtít. Birke je považovaný za talentovaného politika, který by mohl zamířit v budoucnu výše.

O kom se mluví v sociální demokracii

Politici, kteří míří mezi špičky ČSSD, a ti, kdo mají potíže.

  • Jiří Zimola

Jihočeský hejtman byl jedním z pučistů, kteří se snažili sesadit předsedu Sobotku. Zimola se stáhl na „jih“ a vydobyl si zpět ztracenou důvěru.

  • Jaroslav Foldyna

Ústecký rebel a představitel levicového křídla strany je v severočeském regionu populární. Mohl by zkrotit divokou ústeckou organizaci.

  • Taťána Nersesjan Valentová

O zlínské radní se již před dvěma lety hovořilo jako o adeptce na post ministryně práce. Nyní by mohla zamířit mezi hejtmany.

  • Michal Hašek

Úhlavní rival předsedy Bohuslava Sobotky. Vedení strany usiluje o odchod jihomoravského vládce. Zatím ale nenašlo jeho nástupce.

  • Václav Šlajs

Plzeňský hejtman býval důstojníkem ČSLA a vystudoval komunistickou stranickou školu. Strana chce na jeho místo někoho modernějšího.

  • Miroslav Novák

Moravskoslezský hejtman patří k nejbližším spojencům předsedy. Tíží ho však spojenectví s místním lobbistou Martinem Dědicem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.