Lidovky.cz

Šéf britské banky Barclays rezignoval. Údajně systematicky lhal.

  14:02

Odchod Boba Diamonda z funkce překvapil. Manipuloval s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR na příkaz centrální banky Bank of England?

Bob Diamond, šéf třetí největší britské banky Barclays, dnes, v úterý 3. července, na svou funkci rezignoval. Bance byla minulý měsíc za manipulaci s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR udělena pokuta 290 miliónů liber (zhruba 9,1 miliardy korun). Společně s Diamondem odchází i další vrcholný bankéř Barclays Jerry del Missier. Ten rezignaci potvrdil sedm hodin po svém nadřízeném. Ve funkci naopak zatím zůstává předseda správní rady Marcus Agius, který rezignaci oznámil už v pondělí. Musí totiž za Diamonda najít náhradu.

LIBOR je průměrná sazba, za niž si londýnské banky vzájemně krátkodobě půjčují. Každý den se vypočítává na základě údajů, které společnosti Thomson Reuters poskytují členové Britské bankovní asociace. Podle vyšetřovatelů vedení banky Barclays prostřednictvím svých podřízených několik let vědomě snižovalo sazby, aby banka nevypadala u veřejnosti a ostatních bankovních institucí špatně. Jindy je zase zvyšovalo, aby si přivydělalo. Ze systematického lhaní obvinil vedení banky Barclays i její exšéf Martin Taylor.

Že by skandál sahal až do nejvyšších pater britské politiky v roce 2008, kdy vládli labouristé?Diamondova rezignace překvapila. Ještě v pondělí 2. července totiž tvrdil, že se pokusí banku z problémů dostat. Podle jeho dnešního prohlášení, jež bylo součást jeho rezignace, byla banka vystavena „natolik vysokému vnějšímu tlaku, že už ji jeho setrvání ve funkci poškozovalo“. A pod tlakem Diamond skutečně byl. Na skandálu si totiž smlsli politici i bulvár.

Například britský deník The Sun upozornil na e-maily zaměstnanců banky Barclays a externích obchodníků. V jednom e-mailu „makléř ze City“ píše zaměstnanci Barclays: „Jestli se nezmění hodnota LIBOR, jsem mrtvý muž.“ O něco později, pravděpodobně po zmanipulování sazby, mu znovu píše: „Kámo, fakt ti hodně dlužím! Přijď někdy po práci a otevřeme láhev Bollingeru.“

Podle televizní stanice Sky News se správní rada banky Barclays dokonce chystá odebrat Diamondovi, který byl jedním z nejlépe placených manažerů v londýnském City, odebrat bonusy za několik minulých let. Má jít až o 20 miliónů liber. Předseda představenstva Agius však tuto informaci popřel.

Skandál ohledně manipulace sazby LIBOR se údajně týká několika britských bank. Nejkontroverznější je však role centrální banky Bank of England. Její významný představitel a zástupce guvernéra Paul Tucker totiž v roce 2008 podle dokumentů, jež Barclays poskytla parlamentnímu výboru, který zítra, ve středu 4. července, vyslechne Diamonda, mu údajně přímo doporučil sazbu snížit. Podle Tuckera prý měly „vrcholné úředníky“ z Whitehallu, kde sídlí britská ministerstva, znepokojovat obavy, že banku Barclays potká podobný osud jako Lehman Brothers. Centrální banka se odmítla k obvinění vyjádřit.

V roce 2008 byla finanční krize v plném proudu a u moci v té době labouristická vláda. Že by skandál sahal až do tehdejších nejvyšších pater britské politiky?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.