Lidovky.cz

Šéf americké Ex-Im Bank: Spojíme síly s Japonci a můžeme financovat Temelín

USA

  18:29

Nabídka z USA může povzbudit stoupence Westinghousu, výsledek temelínského tendru ale příliš ovlivnit nemusí.

Prezident americké Ex-Im Bank Fred Hochberg. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Americký Westinghouse byl v řadě ohledů od počátku favoritem temelínského výběrového řízení na dodavatele stavby dalších dvou bloků jaderné elektrárny za rekordních zhruba 250 miliard korun. V jedné věci ale měli Američané oproti soupeřům hendikep. Westinghouse nebyl na rozdíl od firem ovládaných státem – ať už francouzské Arevy, která byla později z tendru vyloučena, nebo ruského Rosatomu – napojen na další státní společnosti ze svých zemí, které by v případě potřeby nabídly skupině ČEZ spolufinancování projektu a společné provozování budoucích nových bloků.

Financování Ex-Im Bank a japonských agentur se má týkat až 50 procent celkové honoty zakázky, mohlo by jít o úvěr více než sto miliard korunPrezident americké státní exportní banky Export-Import (Ex-Im) Bank Fred Hochberg se nyní osobně ve spolupráci s Westinghousem zapojil do přesvědčování Čechů, že jeho instituce také dokáže přijít se zajímavou nabídkou. I když nejde o kapitálový vstup do temelínského projektu, který by umožnil společnosti ČEZ převést část nákladů na partnera a lépe rozložit riziko. „Nabízíme dlouhodobé, nízkonákladové a spolehlivé financování ve formě půjčky,“ řekl Hochberg v rozhovoru pro ČESKOU POZICI. (Jeho text najdete níže.) Takové financování se má týkat 40 až 50 procent celkové zakázky, takže by mohlo jít o úvěr více než sto miliard korun.

Sama Ex-Im Bank by celou částku zajistit nemohla – už proto, že takové sumy ani dodávky jenom ze samotných Spojených států dosahovat nebudou. Westinghouse nicméně ve svém temelínském konsorciu počítá také s účastí mateřské společnosti z Japonska – Toshiby. A společně s japonskými exportními agenturami (a třeba i s agenturami některých dalších asijských států, jejichž subdodavatele by Westinghouse do temelínské zakázky zapojil) už by Ex-Im Bank takový exportní úvěr poskytnout mohla.

Pokud vyjdeme z předpokladu, že se temelínské výběrové řízení navzdory všem současným problémům přece jen podaří dotáhnout do konce, vzniká otázka: Může nabídka Ex-Im bank společnosti Westinghouse výrazně pomoci?

Skepse i optimismus

ČESKÁ POZICE v tomto ohledu zaznamenala skeptické i optimistické reakce. ČEZ podle všeho očekává, že i kdyby si půjčoval jinde než u Američanů a Japonců, podmínky nebudou až tak diametrálně odlišné. Záleželo by samozřejmě i na garancích českého státu a ratingu ČEZ. Ex-Im Bank chce jít na maximum možného – nabídnout nejnižší možný úrok i co nejširší záběr financování podle pravidel Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Úrok by tak zřejmě mohl činit méně než čtyři procenta ročně, ČEZ by mohl půjčku splácet až osmnáct let po spuštění nových temelínských bloků.

ČEZ by neměl důvod nabídky Ex-Im Bank nevyužít, pokud by v tendru zvítězil Westinghouse. Samotná nabídka financování ale vítězství nezajistí.Ani kdyby rozdíl oproti jinému financování nebyl velký, ČEZ by neměl důvod ho nevyužít, pokud by v tendru zvítězil Westinghouse. Zároveň ale platí, že samotná nabídka financování Američanům vítězství v tendru nezajistí.

Pokud se ČEZ bude řídit současnou strategií, není to ostatně ani možné. Po předchozích nepříliš pozitivních zkušenostech s hledáním finančního partnera se ČEZ rozhodl, že to udělá jinak. Finančního partnera začne případně hledat znovu až poté, co bude ukončeno výběrové řízení, ve kterém dnes zůstávají už jen dva soupeři – Westinghouse a česko-ruské konsorcium MIR.1200 Rosatomu s plzeňskou Škodou JS.

Můžeme ale také předpokládat, že čeští politici nebudou chtít nechat výběr pouze na společnosti ČEZ a budou v tomto ohledu prosazovat aktivnější roli státu jako majoritního akcionáře české energetické společnosti. A pro ty politiky, kteří jsou zastánci „amerického řešení“, může být nabídka Ex-Im Bank dobrým přesvědčovacím argumentem. I když z hlediska rozložení rizika a investic nebude pro ČEZ tak zajímavá jako ruská ochota vstoupit přímo do projektu (Rosatom už o podobném scénáři jedná v případě slovenských Jaslovských Bohunic).

Rosatom by kromě toho v případě vítězství svého konsorcia také mohl využít exportního financování ruských bank a pojištění tamní pojišťovací agentury EXIAR. Rusové ale spíše zdůrazňují, že čím větší je podíl exportního financování, tím menší bude podíl českých subdodávek. To je pravda, i když Hochberg zase upozorňuje, že exportní financování Ex-Im Bank by pokrývalo i určitou část prací přímo v Česku.

Fred Hochberg pak v rozhovoru pro ČESKOU POZICI oceňuje spolupráci s českou pojišťovnou EGAP při podpoře vývozu amerických zemědělských letadel s českými motory do Brazílie. A potvrzuje, že jeho Ex-Im Bank nebyla daleko od velkého průšvihu, kdy by musela zastavit schvalování veškerých nových projektů. To by se stalo v případě, že by samotnému Hochbergovi američtí senátoři neprodloužili mandát. Ale téměř na poslední chvíli ho v červenci přece jen prodloužili…

Karta energetické bezpečnosti

ČESKÁ POZICE: ČEZ poměrně dlouho hledal finančního partnera, který by společně s ním investoval do nových temelínských bloků, a zřejmě se k tomu hledání ještě vrátí. Vy nabízíte něco jiného…

HOCHBERG: Ex-Im Bank, která spolupracuje s americkým exportérem Westinghousem, může nabídnout dlouhodobé, nízkonákladové a spolehlivé financování projektu ve formě půjčky. Výhodou takového financování je to, že ČEZ a český stát neztrácejí podíl na vlastnictví svého zdroje energie a zachovají si nad ním plnou kontrolu. Jde také o energetickou bezpečnost. A součástí energetické bezpečnosti je i to, že vlastníte svůj zdroj elektřiny.

ČESKÁ POZICE: Pořád ale platí, že půjčku musíte splatit, i když je poskytnuta za výhodných podmínek. A ČEZ hledal právě někoho, kdo by také převzal podíl na investici a riziku.

„Výhodou financování našeho typu je, že ČEZ a český stát neztrácejí podíl na vlastnictví svého zdroje energie a zachovají si plnou kontrolu“HOCHBERG: To, co můžeme nabídnout my, je poskytnutí půjčky. Ex-Im Bank se nezabývá kapitálovými vstupy. Podporujeme export Spojených států, který ale může vytvářet pracovní místa nejen v USA, ale také tady v Česku.

ČESKÁ POZICE: V případě, že by Westinghouse zvítězil v temelínském tendru, měl by také japonské dodavatele včetně mateřské společnosti Toshiba. Budete tedy spolupracovat i s japonskými exportními agenturami?

HOCHBERG: Samozřejmě. V současné době s japonskými exportními finančními agenturami hodně spolupracujeme na různých projektech. Když si vezmete letadla Boeing – jejich velká část je vyrobena v Japonsku. Na podpoře exportu těchto letadel spolupracujeme s japonskou exportní a investiční pojišťovnou NEXI. Podobně v jiném případě spolupracujeme třeba s českou státní pojišťovnou EGAP.

ČESKÁ POZICE: Půjčku na dostavbu Temelína byste tedy poskytli také společně s japonskými agenturami? (Šéf Westinghousu Danny Roderick již dříve v rozhovoru pro ČESKOU POZICI mluvil o účasti japonských agentur JBIC a NEXI.)

HOCHBERG: Ano. Jsme ještě v poměrně rané fázi projektu, ale podíl, který bychom mohli společně financovat, činí 40 až 50 procent z celé temelínské zakázky. Vycházíme z pravidel OECD, která nastavuje globální rámec pro takové financování. To znamená, že poskytneme to nejméně nákladné financování, které nám umožňuje zákon. A také ten nejširší záběr financování, který nám umožňuje zákon.

Týká se i lokálních prací

ČESKÁ POZICE: Takové financování je ale primárně spojeno s americkým a japonským exportem. Tím je dané vaše omezení. A pokud chce Westinghouse zároveň poskytnout minimálně šedesát procent subdodávek českým společnostem, zdá se, že to s těmi vašimi čtyřiceti až padesáti procenty přeháníte.

HOCHBERG: Je to zatím hrubý, ale korektní odhad. Musíte vzít v úvahu, že se naše financování částečně týká také lokálních dodávek. K půjčce pro americkou společnost je možné přidat dalších třicet procent na financování místních nákladů – různých souvisejících prací včetně třeba inženýringu.

ČESKÁ POZICE: Rozvoj jaderné energetiky v řadě zemí naráží na velké bariéry. Kolik teď vůbec máte projektů v oblasti jaderné energetiky?

„Potřebujete určitý energetický mix včetně právě jádra či obnovitelných zdrojů. Nemůžete spoléhat jenom na nějaký jeden energetický zdroj.“HOCHBERG: Loni na podzim jsme schválili půjčku na dodávky zařízení Westinghouse pro výstavbu jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech. O dalších projektech se jedná v různých místech světa. Celý svět se snaží o zajištění svých energetických potřeb a hledá se nízkonákladový a nízkouhlíkový zdroj energie. Na zeměkouli je také hodně starších jaderných elektráren, které bude třeba nahradit, protože se blíží ke konci životního cyklu. Vše dohromady to nabízí hodně příležitostí. A my usilujeme o partnerství toho typu, jaké máme s Westinghousem. V některých případech to bude společnost General Electric.

ČESKÁ POZICE: Třeba ve Spojených státech ale jaderná energetika zrovna obdobím boomu neprochází. Ekonomicky ji vytlačuje břidlicový plyn. Nemůže to ovlivnit aktivitu amerických společností v zahraničí, když nebudou mít dost zkušeností z domácího trhu?

HOCHBERG: Potřebujeme energetickou bezpečnost a potřebujeme zdroje, které nám zajistí výrobu elektřiny po dobu padesáti a více let. Nemůžeme se dívat pouze na ceny v nejbližších dvou třech letech. Navíc potřebujete určitý energetický mix včetně právě jádra či obnovitelných zdrojů. Nemůžete spoléhat jenom na nějaký jeden energetický zdroj.

ČESKÁ POZICE: Jaký je podíl energetických projektů ve vašem portfoliu?

HOCHBERG: Přibližně dvacet procent.

ČESKÁ POZICE: Nedávno jsme se dozvěděli, že Světová banka už nehodlá financovat projekty uhelných elektráren. Jak k takovým projektům přistupujete vy?

HOCHBERG: Environmentální politika je jedním z pilířů naší činnosti, řídíme se jejími zásadami už více než dvacet let. Usilujeme o vytváření pracovních míst ve Spojených státech, rozumnou míru splácení našich úvěrů a dodržování standardů v oblasti životního prostředí. Spojené státy nemají mnoho exportních projektů v oblasti uhelné energetiky. A prezident Barack Obama nedávno představil svou vizi, podle níž bychom měli vládní finanční zdroje vkládat do projektů, které jsou šetrnější vůči životnímu prostředí. (Ex-Im Bank nedávno podle agenturních zpráv neschválila financování uhelné elektrárny ve Vietnamu – pozn. red.)

Společně do Brazílie

ČESKÁ POZICE: Zmínil jste spolupráci s EGAP. Jde o společné pojištění exportu zemědělských letadel, která Spojené státy dodávají do Brazílie s motory vyrobenými společností GE Aviation v pražských Letňanech. Rýsují se další podobné projekty spolupráce na třetích trzích?

HOCHBERG: Rozhodně doufám, že tu takové projekty budou a že nezůstane pouze u letadel Thrush – vyráběných v Georgii. Když si vezmete obrovské množství amerických přímých zahraničních investic, včetně těch v České republice, je zjevné, že je tu spousta příležitostí. „Zaznívají hlasy pro zrušení Ex-Im Bank, které vycházejí z určité ekonomické teorie. Ale když mluvíte s podnikateli, kteří řeší každodenní realitu, je ten pohled úplně jiný.“Tyto firmy své výrobky zase dál exportují. Můžeme spolupracovat při podpoře exportu těchto výrobků do třetích zemí.

ČESKÁ POZICE: Jak vidíte budoucnost vaší banky? Někteří politici ve Spojených státech nepovažují instituci jako Ex-Im Bank za slučitelnou se svobodným trhem a chtěli by ji zrušit. Nemůže takový názor v budoucnu převážit?

HOCHBERG: Když Senát Spojených států naposledy v roce 2012 hlasoval o takzvané reautorizaci Ex-Im Bank, schválil drtivou většinou naši další činnost a navýšení dlouhodobé finanční kapacity pro naše projekty ze sta miliard dolarů na 140 miliard. Poměr hlasů byl 78 proti dvaceti. A podobný byl také poměr hlasů ve Sněmovně reprezentantů. Kromě většiny v Kongresu máme také silnou podporu od společností jako Westinghouse. Není pochyb o tom, že když chcete uspět v globální soutěži a prodávat třeba elektrárnu jako teď v Česku, je nutné zajistit potřebné financování. Zaznívají samozřejmě kritické hlasy, které vycházejí z určité ekonomické teorie. Ale když mluvíte s podnikateli, kteří řeší každodenní realitu, je ten pohled samozřejmě úplně jiný.

ČESKÁ POZICE: Vás nedávno Senát potvrdil ve funkci, ale stalo se tak až na poslední chvíli před vypršením mandátu. Údajně už akutně hrozila situace, že představenstvo přestane být usnášeníschopné a činnost Ex-Im Banky se zastaví. Bylo to opravdu tak dramatické?

HOCHBERG (směje se): Zbývalo nám ještě více než osmačtyřicet hodin. Takže kdyby se hlasovalo třeba o další den později, mohlo to být ještě dramatičtější… Je ale nutné říct, že zastavení by se týkalo schvalování nových půjček. Dosavadní byznys by ohrožen nebyl. Ale převládly chladné hlavy a v tomto případě byl výsledek hlasování 82 ku sedmnácti. Drtivá většina senátorů hlasovala pro mé potvrzení ve funkci, a tedy i pro to, aby banka dál fungovala a podporovala export i vytváření pracovních míst ve Spojených státech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.