Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Sebevědomí mileniálové se při koupi bytu bez rodičů neobejdou

  14:43
Jsou to liberálové, optimisté a mají větší sebevědomí než jejich rodiče. Jeden z prvních střetů s realitou však mileniály, mladí lidé narozené mezi roky 1981 a 2000, čeká při pořizování vlastního bydlení.

Mladá generace (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mezi mileniály neboli příslušníky takzvané generace Y řadíme mladé lidi narozené mezi roky 1981 až 2000. V porovnání s generací svých rodičů jsou liberálnější, optimističtější a rádi cestují. A také více vydělávají, takže již dnes představují významnou část klientů realitních kanceláří.

„Mladá generace je ekonomicky samostatnější, než bývaly starší ročníky v jejich letech,“ zdůvodňuje Denisa Višňovská z realitní kanceláře Lexxus. Ta sice primárně sbírá data pro pražský rezidenční trh, ale dle dalších ukazatelů, charakterizujících například hypotéky, lze obdobné trendy týkající se generace mileniálů vysledovat i v jiných velkých městech Česka. Podle Višňovské se podíl mileniálů na celkovém počtu klientů pohybuje od 20 do 40 procent.

Dobrá adresa i větší plocha

Lepší finanční možnosti ale nejsou jediný výrazný rozdíl oproti minulosti. Mileniálové daleko více než jejich rodiče dají na první dojem, méně podstatná než pro starší generace je pro ně dostupnost vzdělávacích zařízení, funkčnost a řešení interiéru nebo technický stav. Zásadní roli však hraje lokalita.

„Musí být dobře dopravně dostupná a nabízet dostatečné volnočasové vyžití,“ konstatuje Višňovská a dodává: „Při výběru nemovitosti je pro mladé nejdůležitější dobrý pocit, estetika a příjemné okolí.“ Pokud hovoříme o Praze, nejoblíbenějšími lokalitami mezi lidmi do 30 let jsou dle developerské společnosti Central Group Žižkov, Smíchov a Dejvice. „Velmi žádaný je také prstenec čtvrtí kolem centra města a pak logicky oblasti kolem stanic metra,“ doplňuje mluvčí firmy Marcela Fialková.

Například mladí Američané pořízení vlastního bydlení sice odkládají a žijí v nájmu, když se ale ke koupi nemovitosti odhodlají, nezřídka se poohlížejí v dražším segmentu.

Největší zájem mají mileniálové o menší byty 1+kk či 2+kk. Analýza společnosti Lexxus ale naznačuje také nový trend, a to, že některé mladé páry upřednostňují na rozdíl od jejich rodičů větší jednotky před startovacími byty. „U mileniálů evidujeme rostoucí zájem o větší tří- až čtyřpokojové byty či rodinné domy, ale nebrání se ani nákupu pozemků,“ tvrdí Višňovská.

Takový trend je patrný i v zahraničí. Například mladí Američané pořízení vlastního bydlení sice odkládají a žijí v nájmu, když se ale ke koupi nemovitosti odhodlají, nezřídka se poohlížejí v dražším segmentu.

„Byli jsme příjemně překvapeni,“ konstatoval pro agenturu Bloomberg Fred Cooper, viceprezident developerské společnosti Toll Brothers specializující se na výstavbu luxusních domů. „Tito lidé, kteří mají odpracováno deset let, si mohou dovolit první bydlení, které je mnohem luxusnější, než by odpovídalo typickému startovacímu bytu,“ dodal.

Jen optimismus nestačí

Koupě vlastního bydlení vzhledem k jejich nárokům znamená pro mileniály ostrý střet s realitou. „Mileniálové svou finanční situaci v budoucnosti vidí optimističtěji než zbytek populace,“ říká Tomáš Drtina, generální ředitel české pobočky mezinárodní společnosti GfK, která se zabývá výzkumem trhu. Denisa Višňovská z Lexxusu poznamenává, že splátky hypoték mohou mladé neúměrně finančně zatížit. „Stává se, že raději upřednostní kariéru před dítětem,“ tvrdí.

Dvoupokojový byt v Praze, tedy bydlení, o něž je mezi mileniály největší zájem, má dle údajů společnosti Deloitte v průměru 57 metrů čtverečních a lze ho pořídit za cenu těsně pod pět milionů korun. „V případě zájmu si však člověk musí připravit zhruba milion korun z vlastní kapsy,“ upřesňuje Petr Hána, manažer v týmu nemovitostí ve společnosti Deloitte. Takovou sumu má mezi mileniály málokdo. Dle zkušeností společnosti Central Group jim vypomáhají ve většině případů rodiče.

Dvoupokojový byt v Praze, tedy bydlení, o něž je mezi mileniály největší zájem, má dle údajů společnosti Deloitte v průměru 57 metrů čtverečních a lze ho pořídit za cenu těsně pod pět milionů korun.

„Mileniálové jsou první generací, která vyrůstala obklopena moderními technologiemi. Díky nim může mít pocit, že je vše rychle na dosah ruky. Ceny bytů, a to hlavně těch pražských, ji však vrací do reality,“ dodal Hána.

Mileniálům dosud nahrávaly levné a dostupné hypotéky. To ostatně dokazují i statistiky. Největší pražský rezidenční developer Central Group uvádí, že v uplynulých letech byl průměrný věk kupujících poměrně stabilní a dlouhodobě překračoval hranici 40 let. Loni poprvé byl průměrný věk kupujících pod touto hranicí, umužů dosáhl 38 let, u žen 39 let. „Aktuálně je zájemců z řad lidí do 30 let mezi kupujícími kolem 18 procent,“ upřesňuje Marcela Fialková, mluvčí Central Group.

Lze očekávat, že kvůli přísnějším podmínkách pro poskytnutí hypotéky, vyšším úrokům a rostoucím cenám bytů věkový průměr kupujících opět překročí hranici 40 let.