Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Se mzdami ve zdravotnictví dolů nehnete

  10:21
„Ve mzdách už doháníme portugalské či jihoevropské nemocnice, brzy se dostaneme na finskou úroveň, ale nedostáváme jejich objemy peněz. Léky kupujeme za západní ceny, přístroje taky. Takže se odhaluje, že české zdravotnictví má kvůli akceleraci mezd málo peněz,“ říká v rozhovoru šéf pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

Miloslav Ludvík, šéf motolské nemocnice foto:  Michal Sváček, MAFRA

Velké státní nemocnice trápí nejen nedostatek peněz, ale i špatné zákony. Hlavně ty o registru smluv a o veřejných zakázkách. „Ať si říká kdo chce co chce, nutí nás nakupovat nejlevnější věci. Vždycky když slyším, jak někdo mluví o tom, že se dneska může zohledňovat kvalita, říkám: zohledníte kvalitu, ale seznámíte se se státním zástupcem. To znamená, že kupujeme nové stroje, ale technologicky a vývojově staré. To bude čím dál tím větší problém,“ vysvětluje v rozhovoru šéf pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík.

LIDOVÉ NOVINY: Zeptám se na začátku rovnou na peníze. Budete mít dost peněz na platy?

LUDVÍK: Nárůsty platů za leden proti lednu loňského roku činily téměř jedenáct procent, nebude jiný segment v Česku, který by měl takový nárůst. V konkrétních číslech v Motole to znamená, že nám mzdy vyrostou letos o 400 milionů korun. Což je také strašná pálka.

LIDOVÉ NOVINY: A je to problém?

Pro velké všeobecné nemocnice tohoto typu je průšvih, jakmile podíl mezd na celkovém obratu přesáhne 40 procent. A my už jsme na 45 procentech. Tato relace je nezdravá, nebo alespoň hodně problémová.

LUDVÍK: Už léta tvrdím, že pro velké všeobecné nemocnice tohoto typu je průšvih, jakmile podíl mezd na celkovém obratu přesáhne 40 procent. A my už jsme na 45 procentech. Tato relace je nezdravá, nebo alespoň hodně problémová. A co vím od kolegů z dětských či psychiatrických léčeben, tam je ten poměr někdy i více než 70 procent. To už je otázka, za co se bude léčit.

LIDOVÉ NOVINY: Kde budete chybějící peníze hledat?

LUDVÍK: Hlavní okruhy nákladů, které má velká nemocnice, jsou mzdy, léky a zdravotnický materiál, energie, investice a údržba. Se mzdami ve zdravotnictví dolů nehnete. U léků a zdravotnického materiálu máme problém s registrem smluv, kde jsou vidět jednotkové ceny, v důsledku čehož se zdražují. Čili nemůžeme počítat s tím, že na nich ušetříme. I když tlačíme, jak se dá, budeme rádi, když růst cen léků udržíme a nebude příliš akcelerovat. Na energiích neušetříte, tam je meziroční nárůst myslím o 50 milionů.

LIDOVÉ NOVINY: Takže co?

LUDVÍK: Zbývají nám dva okruhy, na kterých se bude škrtat. První jsou investice. Měl bych nakoupit pro rok 2019 zdravotnické přístroje za 800 milionů. Prostě jich tolik nenakoupíme. A za druhé, údržba. To znamená, jestli se vždy opraví všechno, co se opravit má, v čase, kdy se to má opravit, nebo jestli se to začne zdržovat. A začne se to zdržovat. Takže finančně budeme na nule, ale za cenu potlačené údržby.

LIDOVÉ NOVINY: Jak je na tom dnes vaše nemocnice finančně? Předpokládám, že dobře…

U léků a zdravotnického materiálu máme problém s registrem smluv, kde jsou vidět jednotkové ceny, v důsledku čehož se zdražují. Čili nemůžeme počítat s tím, že na nich ušetříme. I když tlačíme, jak se dá, budeme rádi, když růst cen léků udržíme a nebude příliš akcelerovat.

LUDVÍK: Byl bych velmi opatrný. Ročně by měla proinvestovat podle odpisových sazeb zhruba 700 až 800 milionů. Proinvestuje s bídou 300 milionů. Růst platů se totiž strašně zrychluje. Když se začínalo od 30tisícových průměrů, což bylo u lékařů v době, kdy jsem nastupoval, pětiprocentní navýšení, nebylo takové drama jako dnes, kdy se u kvalifikovaných lékařů dostáváme i se službami někam ke 100 tisícům – i dvě procenta jsou pak docela dost. Takže se dnes většina nemocnic, ať už jsou státní, soukromé, nebo krajské, dostává do problémů.

LIDOVÉ NOVINY: Nemáte ale závazky po splatnosti?

LUDVÍK: To jsme neměli nikdy. Za 20 let, co tu jsem, je Motol pořád v černých číslech. A to nemáme provozní dotace. To je důležité říct a pak se můžeme bavit o nesmyslu, že někde se platí za slepé střevo víc a někde míň. Pitomost.

LIDOVÉ NOVINY: Ono to tak není?

LUDVÍK: Není.

LIDOVÉ NOVINY: Ale někteří ředitelé si na to stěžují a mají to za problém...

Za 20 let, co tu jsem, je Motol pořád v černých číslech. A to nemáme provozní dotace. To je důležité říct a pak se můžeme bavit o nesmyslu, že někde se platí za slepé střevo víc a někde míň. Pitomost.

LUDVÍK: Je to nesmysl. Za prvé, neexistuje cena za slepé střevo. Je to soubor diagnóz, protože DRG funguje tak, že různé diagnózy sloučíte do většího celku a máte za to stejné peníze. Máte tedy soubor diagnóz, ve kterém je i diagnóza slepé střevo. Problém je v tom, že je tam i diagnóza ileus neboli neprůchodnost střev, což je extrémně drahý zákrok, který mohou dělat jen některé velké nemocnice. Takže když máte stejnou cenu za slepé střevo a za ileus a děláte jen slepá střeva, je to dobré, ale když k tomu děláte i ileus, je to problém, protože stojí víc. V tom je celý trik.

LIDOVÉ NOVINY: Zmínil jste DRG, to je, jestli to chápu dobře, klasifikační systém, který umožňuje porovnávat finanční náročnost hospitalizačních případů?

LUDVÍK: DRG funguje tak, že spočítáte u určitého výkonu mzdy, léky, materiál či práci, hodíte to trychtýřem do softwarového nástroje nazývaného „grouper“ čili do počítače, který to schroustá a z nějž pak vypadne relativní váha diagnózy. Dejme tomu jedna. To se pak pronásobí základní sazbou, kterou má každá nemocnice individuální. Vezměme si jako příklad DRG skupinu porod.

Okresní nemocnice má, teď si vymýšlím, individuální základní sazbu 25 tisíc, Motol třeba 38 tisíc a porodnice v Podolí třeba 45 tisíc. Berte ty částky jen jako příklad. Když máte relativní váhu jedna, jedenkrát 25 tisíc je 25 tisíc, kasa cink, okresní nemocnice má za porod 25 tisíc. Motol pak má jedenkrát 38 tisíc, kasa cink, tedy 38 tisíc a Podolí 45 tisíc. A oni tvrdí, že je to nespravedlivé.

LIDOVÉ NOVINY: Takže vy jste proti stejné základní sazbě?

Problém je v tom, že ve chvíli, kdy bychom všichni měli stejnou základní sazbu, po které volají i někteří hejtmani, musíme skončit s drahou medicínou. V tu chvíli budeme v Česku dělat jen medicínu okresní, i když je dobrá. To je třeba říct.

LUDVÍK: Problém je v tom, že okresní nemocnice řeší za 28 tisíc korun jenom standardní porod bez komplikací. Ale my za těch 38 tisíc musíme vyřešit nezralého novorozence, který má 500 gramů a několik měsíců bude ležet v inkubátoru za neuvěřitelné peníze. A další jiné komplikace. Takže problém je v tom, že ve chvíli, kdy bychom všichni měli stejnou základní sazbu, po které volají i někteří hejtmani, musíme skončit s drahou medicínou. V tu chvíli budeme v Česku dělat jen medicínu okresní, i když je dobrá. To je třeba říct.

Různé základní sazby zohledňují složitost výkonů dané nemocnice, a také se tak počítají. Základní sazba se propočítává jako souhrn všech úkonů a diagnóz, které se v tom roce provedly. Proto mají nejvyšší základní sazbu ústavy typu Masarykův onkologický ústav či Institut klinické a experimentální medicíny. Protože dělají jen specializovanou medicínu.

LIDOVÉ NOVINY: Ale tvrdí se, že základní sazby byly nastaveny historicky…

LUDVÍK: Odvíjí se to možná od historického paušálu, ale ty byly v roce 1996. Toto je mnohem složitější věda. Vždy v podtextu slyšíte výčitku: velký mocný Motol si to u pojišťoven zařídí. Přál bych vám někdy vidět, jakou pozici má Motol u pojišťoven. Jsme pod mnohem větším drobnohledem než nějaká okresní nemocnice.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jsou podle vás tři největší problémy současného zdravotnictví?

Všichni říkají, že když to bude transparentní, bude se míň krást a bude víc peněz. Ale praxe posledních dvou let ukazuje, že nám jdou kvůli větší transparentnosti ceny léků nahoru, ale nikde není vidět, že bychom kvůli tomu měli větší zdroje.

LUDVÍK: Peníze, peníze, peníze. Teď se ukazuje v plné nahotě moje oblíbené klišé, že české zdravotnictví je poslední západní na Východě. Mzdy fakt akcelerují. Když si vezmete, že kvalifikovaný doktor po čtyřicítce se blíží 100 tisíci korunám měsíčně. Což je v přepočtu čtyři tisíce eur. Co do parity kupní síly by to bylo kolem pět až šest tisíc eur. A už se dostáváme do situace, kdy peníze žerou větší část rozpočtu nemocnic a zbývá méně na léčbu.

Takže ve mzdách už doháníme třeba portugalské či jihoevropské nemocnice, brzy se dostaneme třeba na finskou úroveň, ale nedostáváme objemy peněz, které mají oni. Léky kupujeme za západní ceny, přístroje taky. Takže se odhaluje, protože akcelerovaly mzdy, že české zdravotnictví má málo peněz. To je jeho obrovský problém.

LIDOVÉ NOVINY: Týká se to i přístrojů?

LUDVÍK: Nedávno jsem mluvil s mladým lékařem, který se vrátil ze Stanfordovy univerzity, kde byl na praxi. A stěžoval si, že v Motole dělá na CT přístroji, který je starý 15 let. Ale protože dělá na dětské části, která je renovovaná, říkal jsem si, že je to nesmysl. Skutečnost je taková, že dělá na CT, které je z roku 2011. Tak mu říkám: osm let staré, to ještě jde. A on na to, že technologicky je to 15 let staré.

Nový občanský zákoník říká, že existuje obchodní tajemství. A pak jsme přijali zákon o registru smluv, podle kterého obchodní tajemství pro státní organizace neexistuje. Ze strany ministerstva je dobrá snaha to nějak řešit, ale průšvih je na straně legislativy.

A to je přesně to, co teď budeme řešit. Zákon o veřejných zakázkách, ať si říká kdo chce co chce, nás nutí nakupovat nejlevnější věci. Vždycky když slyším, jak někdo mluví o tom, že se dneska může zohledňovat kvalita, říkám: zohledníte kvalitu, ale seznámíte se se státním zástupcem. To znamená, že kupujeme nové stroje, ale technologicky a vývojově staré. To bude čím dál tím větší problém.

LIDOVÉ NOVINY: Vnímáte tlak na transparentnost ve zdravotnictví jako něco, co zdraží léky a celkově služby?

LUDVÍK: Všichni říkají, že když to bude transparentní, bude se míň krást a bude víc peněz. Ale praxe posledních dvou let ukazuje, že nám jdou kvůli větší transparentnosti ceny léků nahoru, ale nikde není vidět, že bychom kvůli tomu měli větší zdroje. A druhá otázka zní: transparentní má být jenom státní zdravotnictví? Zákon o registru smluv platí pro 16 nemocnic, v Česku jich máme asi 157. Takže už jenom uvnitř Česka vzniká problém, protože na náš úkor tady má někdo výhodu. Přičemž všichni děláme za veřejné peníze.

LIDOVÉ NOVINY: Považujete tedy registr smluv za problém?

Každý ředitel je teď vystaven dvěma možnostem. Buď schová ceny a pak přijde nějaký aktivista s tím, že porušuje zákon, takže smlouva je neplatná. Na druhou stranu, když je zveřejňuje, zase riskuje, že ho zažaluje farmaceutická firma, že jí způsobil ztrátu na americkém trhu. Takže ředitelé jsou teď ve dvojím ohni.

LUDVÍK: Ukuchtil si jej jeden poslanec, udělal si z toho velkou politickou agendu, ale je to mizerně udělaný zákon. Vezměte si, že nový občanský zákoník říká, že existuje obchodní tajemství. A pak jsme přijali zákon o registru smluv, podle kterého obchodní tajemství pro státní organizace neexistuje. Ze strany ministerstva je dobrá snaha to nějak řešit, ale průšvih je na straně legislativy.

Každý ředitel je teď vystaven dvěma možnostem. Buď schová ceny a pak přijde nějaký aktivista s tím, že porušuje zákon, takže smlouva je neplatná. Na druhou stranu, když je zveřejňuje, zase riskuje, že ho zažaluje farmaceutická firma, že jí způsobil ztrátu na americkém trhu. Takže ředitelé jsou teď ve dvojím ohni.

Miloslav Ludvík (55)

  • Exministr zdravotnictví.
  • Člen ČSSD.
  • Ženatý, má tři dospělé dcery.
  • Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.
  • Ředitelem Motola je od roku 2000.

Fakultní nemocnice Motol

  • Největší zdravotnické zařízení v Česku.
  • Stavebně ji tvoří dva propojené monobloky a několik samostatných pavilonů.
  • Má 2199 lůžek.
  • Ambulantně ošetří více než milion pacientů ročně.
  • Na lůžku ošetří přes 79 tisíc pacientů ročně.
  • Má téměř 6000 zaměstnanců.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...