Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Schyluje se ke smlouvě o vědecké spolupráci mezi Českem a Austrálií

  5:49

České technologické dny v Austrálii přinesly kontakty mezi univerzitami a byznysmeny; brzy se možná dočkáme i kontraktů.

Nejtěsnější spolupráce mezi oběma zeměmi by měla vzniknout v oblasti vývoje a výzkumu pro automobilový průmysl. foto: © Wikipedia / Creative CommonsČeská pozice

Propojit poznatky českých a australských vědců by mělo být snazší; potenciál má zejména vývoj pro automobilový průmysl nebo biotechnologie. „Česko učinilo v Austrálii první kroky k uzavření bilaterální smlouvy o vědeckotechnické spolupráci, ke společným projektům výzkumných pracovišť a výměně studentů technických vysokých škol,“ sdělila ČESKÉ POZICI Štěpánka Filipová, mluvčí CzechInvestu, který připravoval České technologické dny v Austrálii.

Spolupráce ve výzkumu může od automobilového průmyslu zamířit třeba k biotechnologiímO budoucí smlouvě jednal velvyslanec Hynek Kmoníček s australským vládním zmocněncem pro autoprůmysl Stevem Bracksem. „S Českem máme podobnou historii ve výrobě a vývoji, takže se rýsují dobré příležitosti. A v řadě oblastí: zvláště v autoprůmyslu, ale může dojít i k rozšíření do dalších odvětví jako biotechnologií a jiného výzkumu,“ řekl Bracks serveru ABC.net.au.

K protinožcům zamířili i zástupci českých univerzit (například ČVUT a Západočeské univerzity) a VÚTS v Liberci, který se věnuje technologiím pro textilní strojírenství. „Cílem akce nebyly investice a dodavatelé, ale hledání partnerů pro spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje,“ říká Filipová. Zaujala česká konstrukce robotů, paliva či biomechanika; VÚTS již kontaktoval zájemce pro vývoj zařízení pro těžební průmysl.

Auta? Nejen plech...

Nejčilejší spolupráce se rýsuje v autoprůmyslu. „Zdaleka to nejsou jen ,plechová auta‘ se spalovacími motory, ale technologie kompozitních materiálů, umělé inteligence, navigace, robotiky, vodíkové palivové články, baterie, akumulátory a kapacitory a spousta dalších oblastí. Pro australskou vládu je program Green Mobility páteří technologického pokroku země,“ říká Filipová.

Spolupráce nebude dle Brackse jakkoli jednostranná. Serveru ABC přímo řekl: „Může jít o firmu, která operuje v obou zemích; výzkum bude v Československu (sic!) nebo Austrálii, anebo shodně v obou státech. Součinnost je cestou, kterou se autoprůmysl ubírá. Jde tam, kam před několika lety dospělo letectví – totálně globální dodavatelský řetězec. Přesně tam automobilový sektor nyní míří. Musíme být jeho součástí.“