Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

„Schwarzi“ poražen, topkaři si oddechli

  19:47

Karel Schwarzenberg chce pokračovat ve funkci předsedy strany, úhelná otázka jeho nástupce se alespoň odkládá.

foto: © ČTKČeská pozice

Zda pro prezidentské voliče Karla Schwarzenberga jde o zprávu dobrou, je otázka. Faktem však je: neúspěšný prezidentský kandidát zůstává lídrem TOP 09. Pozitivně to mohou hodnotit členové strany, Nečasova vláda a zní to jistě příznivě i pro soužití TOP 09 a Starostů a nezávislých.

Nikdo nemusí od zítřka řešit nástupnickou otázku. Schwarzenberg, jenž hodlá pokračovat též v roli místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí v sobotu večer v Lucerně ke svým příznivcům zahřímal: „Bitva je prohraná, ale boj bude pokračovat. A jdeme do toho.“ Na pravicové scéně tím zůstává TOP 09 vybavená silnou personou, jež se těší podpoře 45 procent voličů.

Prvním, kdo si může oddechnout, je Miroslav Kalousek. Úhelná otázka budoucího lídra, jež se nad jeho politikým projektem vznáší, je odložena, byť samozřejmě nezmizela ze světa. Pokud by se totiž do čela strany postavil Kalousek, víc než pravděpodobně by značka TOP 09 v nejbližších parlamentních volbách ztratila mnoho sexappealu.

Jak to bude fungovat?

O ulehčením topkařským duším svědčí například reakce exministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka na naši otázku: Ulevilo se vám, že se Karel Schwarzenberg na Hrad nedostal? Místopředseda TOP 09 odpověděl: „Vždy je potřeba se dívat na delší časové období. Pokud by uspěl a stal se prezidentem, bylo by to dobré, na druhou stranu v tuto chvíli máme Karla Schwarzenberga coby předsedu, za což jsem rád.“ Dle Drábka „udělal“ Schwarzenberg vnikající volební výsledek, neméně ho těší, že jen pár minut po konci prezidentské bitvy jasně řekl, že se chce dál veřejně angažovat a kandidovat na další funkční období na funkci předsedy strany.

Ještě pregnantněji náladu v „topce“ – i časový horizont jistého poklidu, který nastal – vystihl vysoce postavený straník, jenž si nepřál být jmenován: „Ušetří nám to hodně práce. Debata o předsedovi se tím posouvá za volby do Poslanecké sněmovny.“

Jako zásadní se Schwarzenbergova porážka může ukázat pro soužití strany se Starosty a nezávislými. V prvním půlroce 2013 uvnitř tohoto hnutí probíhá diskuse o pokračování spolupráce s TOP 09. Člen celostátního výboru Starostů a nezávislých senátor Jan Horník shrnul situaci bez obalu. „Je to fenomén Karla Schwarzenberga, který si získal starosty. Až druhotné je to, že je předsedou TOP 09.“ Starosta Božího Daru komentoval i kampaň Miloše Zemana, jež operovala tématem Benešových dekretů. Míní, že připomínala dávnější volební kampaň ČSSD, kdy se strašilo poplatky ve zdravotnictví. Přesto se však nyní našla polovina voličů, jež volila rozumem.

Starostové si chtějí být jistí, že soužití s „topkou“ pro ně bude i nadále přínosné. Schwarzenbergovo nezvolení souručenství obou subjektů spíše nahrálo.

Soužití s Milošem Zemanem

Ačkoli se budoucí prezident Zeman obratem opřel do Nečasovy vlády názorem, že nejlepší by byly předčasné volby, poražený kandidát už avizoval, že ve vztahu k Hradu doufá ve pozitivní posun. „Jak známo, i se stávajícím prezidentem jsem to nikdy neměl lehké v zahraniční politice, doufám, že to bude s Milošem Zemanem lepší,“ prohlásil v sobotu Schwarzenberg. Zároveň však upozornil, že toto doufání má limity, protože „změna v systému není tak velká“. Méně diplomaticky to pojmenoval ministr financí Kalousek. Uznal sice vítězství Miloše Zemana, avšak dodal: „Ti pánové (Klaus a Zeman) se dohodli v roce 1998, ta dohoda je pevná, je pevně stvrzena všemi ekonomickými vazbami, které se kolem nich soustředily. To tak prostě je,“ řekl Kalousek.

Objevily se názory, že právě Kalousek může ve vztahu Hrad - Strakova akademie sehrát zajímavou roli. „Miloš Zeman se asi bude vloupávat na vládu, ale Kalousek ho brzo umravní. V podstatě tam může říkat jen své názory, reálně toho však mnoho neovlivní,“ řekl redakci „topkař“, jenž zastává vysokou funkci v exekutivě. Vláda by mohla teoreticky v klidu dovládnout, vše, co jí leželo na srdci, již parlamentem protlačila, a nemusí nyní řešit ani případného Schwarzenbergova nástupce v Černínském paláci.

V této souvislosti se ještě jednomu muži zjednodušila osobní situace. Je to bývalý diplomat Petr Kolář, o němž se spekulovalo jako o možném Schwarzenbergově nástupci, jenž však od ledna pracuje pro Petra Kellnera.

Autor: