Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenbergův problém odnesli vyhazovem dva vysocí úředníci

  11:27

Ministr Schwarzenberg  se musí vypořádat s problematickými IT zakázkami ze svého předchozího angažmá v čele české diplomacie.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg musí zajistit, aby se jeho podřízení vzdělávali a zároveň to jeho úřad moc nebolelo. Bude řešením soukromá vysoká škola? foto: © IlustraČeská pozice

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg (TOP 09) se snaží vypořádat s nevýhodnými a neprůhlednými zakázkami, jež se vztahují ještě k jeho prvnímu funkčnímu období v čele české diplomacie v kabinetu Mirka Topolánka. Na jednu z takových smluv, se společností Asseco týkající se dodávky vízového systému, upozornilo nedávné odvolání dvou vysoce postavených diplomatů – ředitele generální inspekce úřadu Vladimíra Válkyho a vrchního ředitele sekce pro zpracování informací Karla Borůvky.

Kontrakt za 170 mega

Smlouvu za 150 milionů korun na zabezpečení schengenského vízového systému uzavřel v roce 2008 tehdejší Schwarzenbergův náměstek Martin Čermák. Kontrakt se ještě dodatečnými smlouvami navýšil o 20 milionů korun. Navíc společnost Asseco, která měla systém dodat, dohodnutý obchod neplnila. Nástupce Schwarzenberga ve funkci Jan Kohout (ČSSD) nařídil po příchodu na ministerstvo kontrolu vybraných IT smluv. Zároveň se zbavil Čermáka a Víta Lidinského, který vedl sekci pro zpracování informací před Borůvkou. Loni v červnu pak ministerstvo zahraničních věcí (MZV) smlouvu se společností Asseco vypovědělo.

Borůvkovo odvolání podle zdrojů ČESKÉ POZICE souviselo s politickou příslušností

Ministr Schwarzenberg přiznává svůj díl viny na tom, že se na ministerstvu obklopil Čermákem (a Lidinským). „Politickou odpovědnost za jmenování pana náměstka cítím. Jakmile se však ukázalo, že některé smlouvy nemusejí být v pořádku, tak začala šetření generální inspekce a předali jsme vše policii," sdělil ČESKÉ POZICI Schwarzenberg.

Novou dynamiku získal příběh letos v dubnu, kdy Schwarzenberg Borůvku a Válkyho – oba dosazené Kohoutem – odvolal. Nepatřili podle něj mezi kompetentní manažery a nepostupovali ve svých funkcích dostatečně razantně. Před spolupracovníky se ministr nechal údajně slyšet, že do čela inspekce potřebuje „vlčáka, který se nebojí štěkat“.

Borůvkovo odvolání však podle zdrojů ČESKÉ POZICE souviselo s politickou příslušností. Jeho žena Alena Borůvková totiž v minulosti usilovala o post místopředsedkyně sociálních demokratů a sám Borůvka je členem ČSSD. 

Ministr zahraničí má odlišný pohled. „Důvodem nebylo to, že by poukázali na smlouvy, ale to, že nekonali dostatečně rychle a razantně,“ vzkázal Schwarzenberg ze zahraniční cesty po USA.

Inspekce štěkala

Jmenování a odvolávání ředitelů generální inspekce a sekce pro zpracování informací jsou plně v kompetenci ministra

Jak však zjistila ČESKÁ POZICE, sporné IT zakázky oba diplomaté zkoumali, a následně i konali. Případ se společností Asseco navíc není jedinou zakázkou vyvolávající otazníky. Inspekce ministerstva dospěla dle na základě prověřování dalších IT smluv k závažným zjištěním, a loni v listopadu proto podala trestní oznámení na zaměstnance MZV, kteří za podezřelé smlouvy odpovídali. 

Podivnými smlouvami a odpovědností příslušných úředníků MZV se zabývala dokonce protikorupční policie, nakonec však případ odložila. „Trestní oznámení podala generální inspekce MZV v říjnu loňského roku a od počátku ji šetřil útvar odhalování korupce a finanční kriminality Policejního prezidia. Vyhodnocením listinných materiálů, analýz a shromážděného spisového materiálu došel vyšetřovatel k závěru, že v dané věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu, tudíž není důvod k zahájení úkonů trestního řízení,“ sdělila ČESKÉ POZICI Andrea Zoulová, tisková mluvčí pražské policie.

Další várka trestních oznámení směřovala z generální inspekce ministerstva na státní zastupitelství v Praze 1. „Obdrželi jsme od pana Válkyho dvě trestní oznámení na neznámého pachatele, a to letos 26. dubna,“ řekla ČESKÉ POZICI Šárka Pokorná, obvodní státní zástupkyně v Praze 1. Odmítla však sdělit podrobnosti.

Podle Schwarzenbergova blízkého spolupracovníka nastupoval předseda TOP 09 do funkce s tím, že musí Černínský palác očistit od podezřelých zakázek z minulosti. Odvoláním zmíněných dvou diplomatů však příliš světla do vyšetření nevýhodných smluv nevnesl. Jmenování a odvolávání šéfů generální inspekce a sekce pro zpracování informací jsou plně v kompetenci ministra.

Schengen bez softwaru aneb Studie za 20 milionů

Ministr Schwarzenberg a jeho bývalý náměstek Čermák zdůvodňovali nákup softwaru vstupem do Schengenského informačního systému, v němž se sdílejí údaje o pohybu cizích osob. V soutěži vyhrála společnost Asseco, jež měla systém zprovoznit na 212 pracovištích ve světě do června 2011. „Vážíme si důvěry vybudovat vízový informační systém pro Českou republiku, jehož smyslem je zabránit vstupu nežádoucích osob do naší země. Je to důkaz naší kompetence a dlouholetých zkušeností,“ tvrdil v listopadu 2008 Jan Hobza, obchodní ředitel pro veřejný sektor z firmy Asseco.

Ministerstvo nakonec zaplatilo 20 milionů korun, za což od společnosti Asseco získalo bezpečnostní studii

Ještě loni v létě nemělo Asseco dokončenou ani první fázi projetku, tedy analýzu potřeb zastupitelských úřadů. „V říjnu 2009 k tomu vznikla zvláštní komise. Seděli v ní zástupci generální inspekce, IT odborů, interního auditu, finančního odboru a kontroly zakázek,“ vzpomíná Borůvka. Podle něj Asseco dlouho slibovalo, že skluz v dodávkách dožene. MZV ale nakonec smlouvu vypovědělo. Asseco se proti postupu Kohoutových lidí rozhodlo bránit a MZV zažalovalo.

Ministerstvo nakonec zaplatilo 20 milionů korun, za což od společnosti Asseco získalo bezpečnostní studii. Úředníci tuto analýzu přijali s výhradami. Vzhledem k tomu, že vízové služby fungují bez vážnějších potíží i při absenci nového informačního systému, nabízí se otázka, nakolik bylo jeho pořízení nezbytné?

V polovině dubna, v době, kdy se rozhodovalo o odchodu klíčových ministerských úředníků z MZV, Asseco žalobu na ministerstvo překvapivě stáhlo. „Žaloba ve věci Asseco Central Europe versus ministerstvo zahraničních věcí byla podáním ze dne 11. dubna vzata zpět. Důvod žalobce neuvedl,“ řekla ČESKÉ POZICI Martina Lhotáková z Městského soudu v Praze. Asseco se podle ní původně snažilo soudně domoci potvrzení existence právního vztahu s MZV.

Na dotaz, proč se Asseco s ministerstvem soudilo, odmítla společnost cokoliv sdělit. „Uvedená smlouva je předmětem obchodního vztahu mezi ministerstvem zahraničních věcí a společností Asseco CE. Informace, kterých se týká, jsou důvěrné, a nebudeme se k nim proto jakkoliv vyjadřovat,“ napsala ČESKÉ POZICI mluvčí firmy Marie Faturová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!