Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenbergovo rajzování po světě odnáší domácí politika

  11:09

Předseda TOP 09, šéf české diplomacie, místopředseda vlády, poslanec a šlechtic strávil od loňského července na zahraničních cestách 96 dní.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg oslavil jubileum. Jeho návštěva Terstu 10. června byla již 50. zahraniční cesta v pořadí od jeho nástupu do funkce šéfa české diplomacie. Množí se přitom spekulace, že první místopředseda vlády a předseda vládní strany TOP 09 tráví v cizině příliš mnoho času. A to prý nahrává mocenským klikám na ministerstvu zahraničí a „šíbrům“ v jeho straně. Šuškanda v politických a úřednických kuloárech se odrazila v hanlivém mottu vystihujícím jejich postup: „Držte dědka ve vzduchu!“

ČESKÁ POZICE se pokusila z otevřených zdrojů kvantifikovat zahraniční angažmá nepřehlédnutelné persóny české i evropské politiky ze šlechtického rodu Schwarzenbergů. A výsledek byl překvapivý. Od nástupu do funkce šéfa české diplomacie loni v červenci předseda TOP 09: 

  • strávil v zahraničí služebně 96 dní,
  • během 11 měsíců realizoval minimálně 50 cest,
  • navštívil více než 40 zemí.

Úctyhodný výkon na politika ročníku 1937.

„To víte, to je holt úkol ministra zahraničí cestovat po světě,“ obhajoval před ČESKOU POZICÍ časté létání Schwarzenberg. Vyloučil rovněž možnost, že by ho do světa úmyslně vysílali úředníci ministerstva zahraničí podpoření špičkami z TOP 09. „Kvůli nedělnímu setkání K9 jsem odřekl cestu do Maďarska,“ zdůraznil ministr.

Vlažnost k domácím dění vystihl Schwarzenberg nejlépe při své nedávné cestě po USA. Svým koaličním partnerům zpoza Atlantiku vzkázal, že jsou „paka“ a že je rád, že se nemusí účastnit schůzek, kde se opakovaně řeší budoucnost vlády Petra Nečase. „Už při jeho nástupu do Černínského paláce se počítalo s tím, že na baráku moc nebude," komentoval „rozlítanost“ ministra český diplomat, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován.

Jak to bylo za "Cyrdy"

Politik, který kumuluje veřejné funkce, musí být připraven věnovat jejich svědomitému vykonávání patřičnou pozornost. Karlovi Schwarzenbergovi se to nedaří. Ačkoli je prvním místopředsedou vlády, ministrem zahraničí, předsedou TOP 09 a poslancem, do aktuálního dění v Česku promlouvá méně často, než by mu příslušelo.

Cyril Svoboda coby šéf KDU-ČSL a ministr zahraničí během prvních jedenácti měsíců ve zmíněných funkcích vycestoval z Česka pouze 25krát

Podobně byl ověšen funkcemi naposled Cyril Svoboda (KDU-ČSL), který zastával post místopředsedy vlády v kabinetu Vladimíra Špidly. Byl tehdy ministrem zahraničí a zároveň vedl křesťanské demokraty.

Během prvních jedenácti měsíců ve zmíněných funkcích vycestoval z Česka pouze 25krát. Z veřejně dostupných zdrojů vyplývá, že v zahraničí strávil 39 dní, což je přibližně 2,5krát méně než Schwarzenberg. Měl tak více času na ovlivňování stranického i vnitropolitického dění doma. „Svoboda se určitě věnoval více straně,“ připustil Schwarzenberg s tím, že on klade důraz spíše na povinnosti vyplývající z jeho ministerské role.

Předseda TOP 09 dále ČESKÉ POZICI řekl, že rozhodně není z politických diskusí jakkoli vyčleňován. Během svých zahraničních cest je prý stranickými kolegy o všem informován. To ale rozporuje zdroj z Občanské demokratické strany, který zná pozadí debat mezi vládními stranami, avšak nepřál si být jmenován. „Každý, kdo chce v ODS něco prosadit, ví, že musí jít za předsedou Nečasem. Pro Věci veřejné a TOP 09 podobný model neplatí,“ uvedl zdroj v narážce na slabý vliv, který mají předsedové dvou menších vládních stran. 

Pohodlí pohodlné většiny

Existují minimálně dva důvody, proč si Schwarzenberg může dovolit jezdit po světě a na domov příliš nehledět. Prvním z nich byla donedávna pohodlná většina 118 poslanců, kteří podporovali vládní zákony, jež procházely Poslaneckou sněmovnou. Ministr Nečasovy vlády se tedy mohl na několik dní vzdálit, aniž by řešil „vypárování“ s opozicí.

Přesně opačný problém měl Cyril Svoboda, jenž ministroval za vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU, jež disponovala těsnou převahou jednoho hlasu. Každý chybějící poslanec vládní většiny mohl ohrozit důležitá hlasování. Jedno takové se odehrálo v dubnu 2004. Týden po vážné autonehodě Svoboda pomáhal přehlasovat prezidentské veto, jež zablokovalo přijetí zákona o DPH. Sněmovní schůze se tehdy zúčastnil na vozíku a pod dohledem lékařů.

Druhým důvodem, proč Schwarzenberga v Praze nic nedrží, je změna v pravidlech zasedání vlády. Ta se mohou obejít bez účasti předsedů koaličních stran. „Topolánek vždycky trval na tom, aby na vládě byli Bursík i Čunek jako předsedové vládních partají,“ řekl ČESKÉ POZICI zdroj blízký vedení ODS.

Symbol respektu bez zápalu

Zasedání vlády se nyní mohou obejít bez účasti předsedů koaličních stran

Karel Schwarzenberg je v zahraničí po Václavovi Havlovi vnímán jako pravděpodobně nejznámější polistopadový politik Česka. Dalece převyšuje renomé zmíněného Cyrila Svobody. Potud je tedy dobře, že v něm česká diplomacie získala osobnost respektovanou u partnerů v cizině.

Ministr by však měl mnohem pečlivěji vyvažovat čas strávený na zahraničních cestách a u jednacího stolu s koaličními partnery. Jako předseda vládní strany nesmí opomíjet aktuální domácí dění. Tuzemská politika navíc potřebuje jeho šlechtické přednosti – tedy nadhled a smysl pro férovou hru. Přesně pro tyto vlastnosti naházeli voliči TOP 09 nejvíce preferenčních hlasů pravě Karlu Schwarzenbergovi.

Autor: