Lidovky.cz

Sbohem, Leonardo! A díky.

Slovensko

  14:48

Ve čtvrtek naposledy vysílá stanice Českého rozhlasu Leonardo. Zbyde z ní jen hodinové torzo na ČRo Plus. Nač máme veřejnoprávní média?

Původní logo ČRo Leonardo zanikne, pořady se dostanou na novou stanici ČRo Plus. foto: © repro Český rozhlasČeská pozice

Leonardo di ser Piero da Vinci žil v letech 1452 až 1519 a do jediného života vstřebal znalosti a um malíře, architekta, matematika, anatoma, geologa, kartografa, spisovatele i geniálního vynálezce. Jeho jméno si v roce 2005 dala do názvu i stanice Českého rozhlasu Leonardo, aby se zaměřila na popularizaci vědy a techniky. Stejně jako slavný jmenovec se věnovala mnoha odvětvím vědy: od archeologie po genetiku, přinášela rozhovory s vědci a nachystala nejeden zajímavý seriál. Ve čtvrtek 28. února 2013 Leonardo dožívá. A umře.

Po osmi letech tak končí bez nadsázky unikátní veřejnoprávní projekt, který cílil na zvídavé a vzdělané posluchače, kteří se chtěli dozvídat podstatné informace o světě, v němž žijeme. Místo celodenního vysílání se už ale budou muset spolehnout na hodinku denně, do které se program Leonarda smrskne na nové stanici ČRo Plus. Ta má integrovat publicistiku a části redakcí z ČRo 6, ČRo Leonardo a Rádia Česko. Nástupce – takový malinký Leonardeček – bude vysílán od pondělí do soboty mezi čtvrtou a pátou hodinou odpolední.

Ke spuštění ČRo Plus dojde 1. března, šéfem stanice bude Daniel Raus. „Český rozhlas si od sloučení všech tří stanic slibuje konec tříštění sil v několika redukovaných a neplnohodnotných staničních projektech a zejména milionové úspory,“ uvedl server Aktuálně.cz. Současný provoz tří stanic vychází prý na 82 milionů korun ročně, přičemž celkové náklady na provoz ČRo Plus budou 61 milionů. Úspora zhruba čtvrtinová.

Místo 24 hodin „plnohodnotná“ hodina?

Nový okruh „Pluska“ označuje web Radiotv.cz za „jeden z pilířů generálního ředitele Petera Duhana, který avizoval novou stanici mluveného slova už při svém zvolení do funkce“. Na oficiálních stránkách Leonarda se píše, že „věda byla a bude pro Český rozhlas důležitá“.

To by mohla být (a snad i bude) pravda, nicméně douška, že hodinový pořad na ČRo Plus bude „plnohodnotně pokračovat v práci Českého rozhlasu Leonardo“, vypadá, jako by vypadla z příručky začínajícího severokorejského propagandisty! Leonardo dosud vysílalo 24 hodin denně, stanice měla řadu reprízovaných a archivních pořadů, k nimž se posluchači rádi vraceli. A jak se zdá, věrní posluchači si to nechtějí nechat líbit – ozývají se v diskuzi:

  • Lena Magdala: „Myslím, že nová stanice by se měla jmenovat Český rozhlas Mínus. Protože na každé straně něco ztrácíme a cokoliv nového nová stanice přinese, těžko se vyrovná tomu, co přinášely v souhrnu tři zrušené stanice.“
  • Silect: „Upřímnou soustrast nad počínáním současného vedení ČRo. Upřímnou soustrast nad počínáním chorého mozku, který to vymyslel. Upřímnou soustrast nad počínáním slabé mysli která to schválila.“
  • Cihadlo: „Program Leonarda byl přitažlivý, protože poskytoval fakta. Chybělo mu jalové politické blábolení a reklamy, které by přitažlivosti náležitě využily. Rádio plus nám chybějící dostatečně doplní.“
  • Tereza Belková: „Väčšinu programu som priam zbožňovala a nevadilo mi ani opakovanie. Aspoň sa na mňa nalepilo viac vedomostí. V SR nič podobné ani zďaleka neexistuje a tak bolo Leonardo pre nás oázou v tomto prepolitizovanom a skorumpovanom svete.“
  • Radim Vasat: „Slibovanou náhradu za program rádia Leonardo v podobě jedné hodiny denně na nové stanici ČRo+ považuji za výsměch všem myslícím posluchačům. Vedení Českého rozhlasu takto postupuje zcela proti smyslu a poslání veřejnoprávního média, které by mělo svým zaměřením pokrývat co možná nejširší spektrum oblastí života společnosti. Senzace a povrchnost jsou zřejmě hlavním cílem našich veřejnoprávních médií.“
  • Brtnik: „Nebylo by možné u toho ,+‘ protáhnout svislou čárku o jednu délku směrem dolů? Myslím, že kříž by snahy vedení ČRo charakterizoval výstižněji než navrhovaný ,flus‘.“
  • Jarmil1: „Připojuji se k rozhořčeným, protože projekt Leonardo byl velmi pokrokový a jeho zrušením rozhlas (zdůrazňuji Český rozhlas) přijde o další posluchače a image moderního sdělovacího prostředku zabývajícího se celým spektrem lidského poznání.“
  • Slaamic: „Nenechte se vysmát. Hodina denně, to je ale náhrada! Radši zrušte disco stanice jako ČRo1, ČRo2, či Regina. Muziku si mohu poslechnout na komerčních stanicích.“
  • Karel1023: „Dobrý den, mám stejné pocity jako ostatní. Ztráta stanice, kterou člověk poslouchá se zájmem a aby se něco dozvěděl, svědčí o daleko větší cenzuře než před rokem 89. Kdo ale za tím stojí a útočí na Čechy a proč jim stále vadíme?“
  • Luboš Skoumal: „Zrušení stanice ČRo Leonardo je největší zhůvěřilostí vedení ČRo. Představou vedení je to, že není třeba posluchače kultivovat a vzdělávat, ale ohlupovat.“
  • Petr Maček: „Posluchači všech zlikvidovaných stanic, spojte se! Měli bychom udělat všechno, co můžeme. Pište stížnosti radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Pište neúnavně do Českého rozhlasu, co si o tomto paskvilu myslíte!“

Posluchačů Leonarda skutečně nebyly masy a desetitisíce (spíše tak pravidelné tisícovky, jak se objevovalo v analýzách poslechovosti), nicméně je validní otázkou, zda by se „médium veřejné služby“ – jak by řekl moderátor Václav Moravec – nemělo té záslužné službě skutečně věnovat.

V době, kdy žehráme na ztrátu zájmu o přírodní i technické vědy a v Česku se přitom za desítky miliard budují výzkumná centra typu superlaseru ELI nebo brněnského CEITECu, je to úkrok stranou. Tak trochu smutně pak vyznívá slogan stanice ČRo Plus, jak jej avizoval server Mediaguru.cz: „Více než informace.“ Co to asi bude?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.