Lidovky.cz

Sazka se dohodla s Pentou a E-Investem. Hušák zůstává.

  16:47

Aleš Hušák ustál souboj o ovládnutí Sazky. Loterijní firmě pomůže Penta a E-Invest, za svou investici požadují podíl ze zisku Sazky.

Lišák Hušák zůstane v čele Sazky. Kdo si v posledních tádnech myslel, že generálnímu řediteli zadlužené loterijní firmy již zvoní hrana, šeredně se mýlil. foto: © ČTKČeská pozice

Vedení Sazky dnes představilo plán na záchranu loterijní firmy: odvrátit hrozící insolvenci má strategické partnerství se společnostmi Penta a E-Invest. Obě firmy poskytnou tolik finančních prostředků, kolik bude třeba k odvrácení hrozby úpadku. „Jsme připraveni uvolnit pomoc v řádu miliard korun,“ řekl během dnešní tiskové konference šéf Penty Marek Dospiva. Jeho firma přitom byla ve víru zpráv posledních dní spíše outsiderem.

„Zvolené řešení znamená stabilizování firmy, odvrací hrozbu insolvence a umožňuje firmu dále rozvíjet,“ uvedl při tiskové konferenci šéf E-Investu Martin Ulčák. Penta, která v původním návrhu na pomoc Sazce požadovala za svůj kapitálový vstup stoprocentní podíl v loterijním gigantu, ustoupila, aby „mohl vzniknout kompromisní prostor ke spolupráci“. „Podepisujeme dohodu o spolupráci, kde bude stanoven podíl Penty a E-Investu na zisku loterijní firmy,“ dodal Dospiva. Vloni činil čistý zisk Sazky dle předběžných výsledků 1,4 miliardy korun, což je o 12 procent více než v roce 2009.

Návrh na zahájení insolvenčního řízení podal k soudu největší věřitel Sazky, miliardář Radovan Vítek 17. ledna. O dohodě údajně ví. „Radovan Vítek našel v celé záležitosti jednoho přítele, a to mě,“ podotkl Ulčák, „určitě se s ním řádně a seriózně vypořádáme.“

Národní herní šampion

Dohodu uvítal i generální ředitel Sazky Aleš Hušák, jehož vztahy s Pentou a jejím spolumajitelem Markem Dospivou nebyly během posledních týdnů zrovna „růžové ani dobré“. Sazka s Pentou spolupracovala již v minulosti, kdy jí Penta pomáhala s první a druhou emisí dluhopisů. „Nyní posuneme herní průmysl v Česku kupředu a vytvoříme nového národního herního šampiona,“ prohlásil Hušák. Marek Dospiva uvedl, že strategie rozjezdu vlastní číselné loterie Fortuny, jež patří do impéria Penty, pokračuje a není vstupem do partnerství se Sazkou nijak dotčena.

Aktuální dohoda počítá s Alešem Hušákem v čele Sazky i nadále

Přestože Penta ve svém původním návrhu jednoznačně požadovala výměnu managementu, tedy především generálního ředitele Hušáka, aktuální dohoda počítá s Hušákem v čele firmy i nadále. „Do dnešního dne nenastaly v představenstvu žádné změny,“ dodal Hušák. V neděli přitom mluvčí Českého olympijského výboru (ČOV), který je dvouprocentním akcionářem Sazky, potvrdil, že na svůj post v představenstvu rezignoval předseda ČOV Milan Jirásek. Nově by měl v Sazce vzniknout tříčlenný řídící výbor, kde budou mít všechny zainteresované strany po jednom hlasu.

Dle Dospivy je vstup Penty do splupráce s E-Investem a Sazkou nejlogičtějším řešením. „A také potvrzuje, že jsme nikdy neměli zájem o nepřátelské převzetí,“ dodal Dospiva s tím, že po vyřešení situace ohledně návrhů na vyhlášení insolvence jde o „zajímavou potenciální investiční příležitost“.

Do budoucna počítají Penta a E-Invest rovněž s poskytnutím prostředků současným akcionářům na navýšení základního jmění Sazky. Součástí dohody je i stažení žaloby, kterou již na konci roku Sazka podala na Pentu pro poškození dobrého jména firmy.

Přečtěte si další články na téma boje o záchranu zadlužené Sazky.

Mají sportovci důvod k optimismu?

Na první pohled se zdá, že vedení ČSTV v čele s Pavlem Kořanem dosáhlo svého. Doposud totiž jakoukoliv ochotu vyjednávat s potenciálními zájemci o záchranu limitoval největší akcionář loterijní firmy (drží téměř 68 procent) podmínkou, že nedojde ke změně vlastnické struktury Sazky. Martin Ulčák navíc v tiskovém prohlášení Sazky garantuje pro sportovní svazy roční příspěvek v celkové výši 200 milionů korun. Mají tedy sportovci skutečně důvod k optimismu?

Podstatná mohou být slova Marka Dospivy o budoucím navyšování základního jmění Sazky. A o tom, že by na tento krok akcionářům peníze půjčil. Co za ně bude chtít? Majetky akcionářů do zástavy? Nebo kapitalizaci půjčky? Jinými slovy převzetí Sazky? Proč ne, uvážíme-li, že Penta je vlastníkem sázkové společnosti Fortuna, slova o vytvoření „národního šampiona“ na českém loterijním trhu by tomu nasvědčovala. Tím spíš, že Dospiva již na tiskové konferenci prohlásil, že partnerství nabízí prostor pro řadu synergií.

Dospiva sice tvrdí, že dohoda je výsledkem kompromisů, na první pohled se však zdá, že kompromisů pouze ze strany Penty. A to nezní zrovna přesvědčivě. Zejména co se týká osobnosti Aleše Hušáka. Náhlé potřásání rukama dvou dosavadních soků je přinejmenším překvapivé. Jenže Dospiva není zelenáč a jistě moc dobře ví, že jestli je někdo v téhle zemi expert na loterie, pak právě současný šéf Sazky. Jeho know-how se Pentě, která rozjíždí vlastní číselnou loterii, může hodit.

Pavel Kořan sebevědomě tvrdí, že „Sazka získává silné partnery a bude tak schopna nadále plnit svou roli klíčového partnera pro český sport. Její akcie i nadále zůstávají v rukou českého sportu.“ Otázka je, zda manažeři nevypalují pánům od sportu pod děravou pramičkou rybník.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.