Lidovky.cz

Šance pro sousedy dlužníků naráží na námitky advokátů i bank

  14:40
Společenství vlastníků by se mohla dostat až ke čtvrtině výtěžku z prodeje bytu neplatiče. Má jít o případy, kdy soused nehradí ani zálohy na služby, ani nepřispívá do fondu oprav. Proti úpravě se ozvali advokáti i banky.
Panelák. Ilustrační foto.

Panelák. Ilustrační foto. foto: iDNES.cz

Mají v domě byt, ale nehradí zálohy za služby ani nepřispívají do společného fondu oprav. S neplatiči se potýkají tisíce společenství vlastníků bytových jednotek. V případě, že dojde na vymáhání dluhu, pak zpravidla stojí až na samém konci řady věřitelů. To by se do budoucna mohlo změnit.

Součástí novely občanského zákoníku, která se nyní projednává v Poslanecké sněmovně, je i pozměňovací návrh, jehož cílem je zavedení plošného zástavního práva ve prospěch sdružení vlastníků. Ta by v případě dluhu a následného prodeje bytu měla nárok až na čtvrtinu výtěžku z hodnoty prodané nemovitosti.

Nepromyšlené zvýhodnění

Proti navržené úpravě se však ozývají někteří advokáti a banky. „Jde o nepromyšlenou preferenci pohledávek společenství vlastníků před jinými pohledávkami, ke které není důvod. Naruší právní jistotu hypotečního financování a povede ke zdražení hypoték,“ varuje například František Korbel, bývalý náměstek ministra spravedlnosti a jeden ze spoluautorů nového občanského zákoníku, dnes partner advokátní kanceláře Havel, Holásek & Partners.

Plošné zástavní právo ve prospěch bytových sdružení by prodražilo část hypoték, protože by se pro banky staly rizikovější.

Plošné zástavní právo ve prospěch bytových sdružení by totiž část hypoték prodražilo, protože by se pro banky staly rizikovější. Konkrétně by šlo o úvěry nad 75 procent hodnoty nemovitosti.

Existují i další výhrady. „Sice by se tím vyřešil jeden problém, ale zároveň by se zasáhlo do vlastnického práva lidí, kdy se zjednodušuje možnost je připravit o bydlení,“ říká Ondřej Preuss, právník ze společnosti DostupnýAdvokát. cz, který případy neplatičů sám řeší.

Dlužníci dnes neplatí například do společného fondu oprav či na schválenou investici v domě, a to přesto, že v domě bydlí či zde vlastní byt. Tyto náklady pak nesou jejich sousedé.

O tom, jestli dostane pozměňovací návrh, který by tuto situaci změnil, zelenou, nebo ne, se rozhodovalo na ústavně-právním výboru Poslanecké sněmovny začátkem října. I když pro nehlasoval z jeho 14 členů nikdo a proti bylo sedm poslanců, zaujal výbor neutrální stanovisko. Zda tedy změna projde, rozhodnou zákonodárci na schůzi Poslanecké sněmovny, která má začít 18. října.

Zástavní právo by podle popsaného návrhu vzniklo automaticky dnem vložení nemovitosti do katastru. Jednoduše řečeno existovalo by už ve chvíli, kdy byt vlastní například ještě developer. „Vzniká zástavní právo, které zajišťuje zcela neexistující pohledávku, což je krajně netypická a v podstatě bezprecedentní právní situace,“ varuje například Filip Hanzlík, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

V Rakousku, kde se zastánci tohoto řešení inspirovali, vzniká zástavní právo až ve chvíli, kdy si o to společenství zažádá z titulu vzniku dluhu.

Například v Rakousku, kde se zastánci tohoto řešení inspirovali, však vzniká zástavní právo až ve chvíli, kdy si o to společenství zažádá z titulu vzniku dluhu. „Ano, tak to skutečně je, tento bod je i předmětem poměrně živých diskusí a nepředpokládáme, že by v současné podobě prošel,“ říká předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR František Lébl.

Přesné statistiky, kolik se takto dluží, ale neexistují. „Statistiky nemáme, ale výrazně tento problém postihuje sever Čech a města, jako je Chomutov, Jirkov, kde jde o tisíce případů neplatičů. Říct číslo za celou republiku nelze,“ dodává Lébl. Například jeden ze dvou největších subjektů sdružující družstva a společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) v republice, Stavební bytové družstvo Krušnohor působící na Mostecku, eviduje asi 2500 dlužníků z řad vlastníků bytů ve výši 87,7 milionu korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.