Šachová partie politických králů: Kalouska a Klause

Ostré výroky na Bátorovu adresu mohou být taktikou, jak co nejvíce ušpinit potenciální novou stranu. Prostor pro její vznik v Česku určitě je.

Není od věci zamyšlení, jaké politické šachy začali hrát dva tuzemští velmistři: Miroslav Kalousek a Václav Klaus. Ministr školství Josef Dobeš  či jeho personalista Ladislav Bátora by pak byli jen pěšáky promyšlené hry... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Není od věci zamyšlení, jaké politické šachy začali hrát dva tuzemští velmistři: Miroslav Kalousek a Václav Klaus. Ministr školství Josef Dobeš či jeho personalista Ladislav Bátora by pak byli jen pěšáky promyšlené hry... | foto: © ČESKÁPOZICE, Jan KunderaČeská pozice
Není od věci zamyšlení, jaké politické šachy začali hrát dva tuzemští velmistři: Miroslav Kalousek a Václav Klaus. Ministr školství Josef Dobeš  či jeho personalista Ladislav Bátora by pak byli jen pěšáky promyšlené hry...

Co si budeme nalhávat, dvěma nejzdatnějšími hráči na české politické šachovnici jsou dva Králové. Václav Klaus a Miroslav Kalousek. O kolik tahů dopředu oba myslí, můžeme jen domýšlet. Popišme si ale výchozí situaci nové partie: Kalousek z oddílu TOP 09 ví, že už za pár tahů se u šachovnice reálně objeví velmistr Klaus, který ještě není rozhodnut, v jakém dresu k ní vlastně zasedne... Třeba v úplně novém, který už mu spoluhráči připravují.

Nová partie se bude brzy hrát v úplně jiných podmínkách. Tradiční oddíl ODS míří níž...Nová partie se začne hrát v pozměněných podmínkách. Tradiční velmistrovské družstvo ODS drtivě ztrácí, takže se žurnalisté ČESKÉ POZICE dokonce ptají, zda míří „pod pět procent“. Nově etablovaný mančaft TOP 09 sice aspiruje na převzetí oné autentické, veřejností poptávané pravicové role, po které ale touží i další, ještě „konzervativnější“ projekty. Včerejší Lidové noviny uvedly, že se v kuloárech čím dál častěji hovoří o Klausově možném angažmá v nové politické straně.

„Stane se prezident Václav Klaus v roce 2013 lídrem nové pravicové strany? Otázka, která zaznívá politickými kuloáry stále hlasitěji. Naznačují ji některé prezidentovy výroky z poslední doby,“ tvrdí LN nejen s odkazem na slova Klausova chráněnce, personálního ředitele ministerstva školství dr. Ladislava Bátory. Kontroverzní úředník a šéf iniciativy D.O.S.T. už 10. srpna pro Mladou frontu DNES uvedl, že s prezidentem Klausem o vzniku nové strany vedl dlouhý rozhovor. „Do projektu, na kterém by se podílel pan prezident, bych se rád zapojil,“ řekl Bátora, jehož nyní média stínají prakticky za cokoliv, co učiní.

Fašoun, rasista, buran...

Tah je na Kalouskovi. Server Parlamentní listy jej cituje, že prý Bátoru označil za „starého fašouna.“ V deníku Právo pak atak rozehrává o další velecitlivý pojem: rasista. „Původně jsem myslel, že v souvislosti s panem Bátorou budu zdrženlivý. Ale kdo v souvislosti s jakoukoli národností či barvou pleti používá slovo rasa, tak je prostě rasista,“ uvedl místopředseda TOP 09. Jak ČESKÁ POZICE napsala s odkazem na antropologické zdroje, takto vyřčená rovnice zdaleka neplatí. Že by to tak chytrý člověk nevěděl? Že by se pak Kalousek rozhodl střežit dobré mravy, když zpeskoval podivínského Bátoru za urážlivá facebooková slova o „starém chudáčkovi“, jež padla na adresu Karla Schwarzenberga?

Tak to sotva. Pokud by chtěl Kalousek, ten „stárnoucí podšitý lišákoid“, jak by asi děl Bátora na svém facebooku, sestřelit ministra Josefa Dobeše (VV), měl už tisíce jiných příležitostí. Nalistujte si v nekonečném seriálu ČESKÉ POZICE s názvem „Dobešovo psycho“ libovolný článek, a získáte střelivo mnohem štiplavější nežli urážlivé větičky staromilského národovce... Jen namátkou: tragická personální politika na MŠMT, obsazování sekce fondů EU po vyhazovu Kalouskova stranického kolegy, čerpání evropských peněz, táhlé potíže se 100 miliony pro superlaser ELI, častá protichůdná Dobešova prohlášení, nemravné odměny pro ministrovy blízké, pro poradkyni napsanou (pardon, jen redigovanou) seminární práci, nejspíše zinscenovaný personální audit který po zadání musel řešit antimonopolní úřad, špehování e-mailů, připravovaný nákup protišmírovací komnaty nebo aktuálně hrozící mezinárodní ostuda s pozastavenými výběry vědeckých ředitelů...

Lejno, v němž se dá umazati

To všechno Kalousek dobře zná, a jistě ví daleko víc, nežli novináři, kteří mu skočili na špek a neúnavně v rotačkách drtí zesměšňující válčičku proti Bátorům, Jaklům, Hájkům, Bobošíkovým, Semínům, Bartošům a - v podtextu vždy proti Václavu K. Kalouskem ostentativně vyhlášený dozor nad morálkou, kde se nesmí „fašoun“ a „rasista“ ani v pseudouzavřeném kruhu Facebooku bránit prvotní urážce ministra Schwarzenberga o podestýlce a řiti, přeloženo do reálné řeči, je proto zarážející.

Nikoliv však nelogický. Staré, byť nešachistické přísloví praví, že když se v lejně dlouho babráte, ještě více se rozmatlá. A to je přesně to, co je nyní zapotřebí. I se všemi těmi nynějšími drobnými negativy na účet Kalouska je stigma „fašounů“ a „rasistů“ jasné, nesejmutelné, bolavé, dlouhodobé, tíživé... I proto se možná k největší nahozené absurditě takzvané „bátoriády“, jak dlouhodobou mediální masáž sám nazval, prezident Klaus ještě nijak nevyjádřil. Padne-li nyní jakýkoliv výrok, bude totiž „upatlávací“.

Česko s novými náladami

Velmistrem ve zvedání provokativních témat je Václav KlausPotenciál pro vznik nové strany v Česku existuje. Evropa, zasažená nedůvěrou v multi-kulty a polkor (řečeno s Ladislavem Bátorou), nalomená bojůvkami v Londýně či Paříži, otřesy ekonomik, strachem z potápějícího eura, přílivem imigrantů, rozpadem křesťanských hodnot či rodiny – to vše hraje do karet těm, kteří tato témata umí zvedat. A velmistrem, řečeno šachisticky, je v tom opět provokativní Václav Klaus. Na což ministr Kalousek reaguje o dost pragmatičtěji nežli předseda strany, kníže Schlafenberg, jak prý se ministrovi zahraničí v resortu přezdívá.

Dnešní Hospodářské noviny přinesly komentář s titulkem „Ministr školství Bátora“. Svým způsobem je trefný: v probíhajícím dění je totiž ministr školství Dobeš, jenž se za svého Hradem nasazeného úředníka omlouvá (sic!), pouhým pěšákem a dr. Bátora možná pak střelcem. Současné mediální vření však spíše cílí na figuru jinou. Na Krále.

Výběr článků týkajících se Bátorova působení na MŠMT:

 

Počet příspěvků: 1, poslední 20.8.2011 07:08 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.