Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

S dětmi na Hurvínka? Možná za 500 korun.

  23:51

Divadlo Spejbla a Hurvínka volá o pomoc. Pražský magistrát mu bere jistotu každoroční dotace.

Hlavní kulturní zpráva v Událostech na ČT v pondělí 17. prosince musela české občany vyděsit. Kluci ušatí, popletený taťulda a mazaný Hurvajz, prý přijdou o finanční podporu Prahy. Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka (DSH) Helena Štáchová si postěžovala, že pražský magistrát nechce nadále jejímu divadlu poskytovat dotaci.

Proto prý reálně hrozí, že vstupenky už nepřijdou na 110 korun, ale děti, potažmo jejich rodiče, „vysolí“ za lístek nedotovanou cenu: skoro pětistovku. Na to mít nebudou. A pro divadlo to bude likvidační.

Dva názory na odbornou komisi

To je ale pouze poloviční pravda. Celá pak ta, že má nastat změna právní subjektivity Divadla Spejbla a Hurvínka, takzvaná transformace. A pro ni má zase své argumenty magistrát.

Radní Václav Novotný říká, že nevidí důvod, proč by DSH, vlastně rodinný podnik paní Štáchové, neboť ona a její dědicové vlastní autorská práva na obě loutky, mělo nadále zůstat příspěvkovou organizací hlavního města. Pravdu má v tom, že Praha za této situace ani dost dobře nemůže uplatnit práva zřizovatele: například odvolat ředitelku, pokud by nebyla s její prací spokojená.

Ať odborná veřejnost posoudí a navrhne, zda a jak má být Divadlo Spejbla a Hurvínka podpořenoDnes mají „hurvínci“ jako příspěvková organizace jistotu roční dotace téměř dvanáct milionů korun. A o tu by v případě, že by se právní subjektivita divadla proměnila na s. r. o. nebo obecně prospěšnou společnost, skutečně přišli. Zároveň by ale získali možnost požádat magistrát o grant ve stejné výši. Jeho přidělení ovšem doporučuje pražským zastupitelům komise složená z odborníků a divadlo na něj nemá žádný právní nárok.

Je to věc důvěry. Radní Novotný říká, že finanční prostředky ve výši dosavadní dotace přesune do grantového systému. Ať odborná veřejnost posoudí a navrhne, zda a jak má být DSH podpořeno. Dává tím najevo, že kompetenci, odpovědnosti a kulturnosti členů grantové komise věří. Na rozdíl od paní Štáchové, která její nezávislost, jak v pondělí v ČT řekla, „dává do uvozovek“.

Divadlo Spejbla a Hurvínka se cítí ohroženo a požádalo o podporu veřejnost. Od 11. prosince podepsalo petici za jeho „záchranu“ – za zachování příspěvkového statutu – více než tisíc lidí.

Rizika ztráty příspěvkového statutu

Divadlo Spejbla a Hurvínka sídlí na Praze 6 v nově zrekonstruovaném prostoru vybudovaném městskou částí. Má 35 zaměstnanců. Loni vydělalo rekordních osm milionů korun a odehrálo 240 představení. „Školní“ dopolední vstupenka přijda na 110, víkendová na 160 korun.

Pokud se změní právní subjektivita DSH, bude moci požádat o grantovou podporu i Prahu 6, ministerstvo kultury nebo třeba Státní fond kultury, což dosud jako příspěvková organizace pražského magistrátu nemohlo. Bude mít i volnější ruce pro jednání se sponzory nebo při dojednávání zahraničních zájezdů. Žádný magistrátní úředník mu do toho nebude moct „kecat“.

Ztráta statutu příspěvkové organizace neznamená , že „hurvínci“ od hlavního města nedostanou žádné peníze, jen to, že mu nepřistanou na účtu automaticky

Ztráta statutu příspěvkové organizace neznamená , že „hurvínci“ od hlavního města nedostanou žádné peníze, jen to, že mu nepřistanou na účtu automaticky. Přijdou však o dosavadní jistotu a budou muset o peníze žádat stejně jako desítky jiných pražských divadel. Bude-li na tom divadlo paní Štáchové líp nebo hůř než doteď, bude záležet jako u každé firmy především na jeho vedení.

To ponese odpovědnost za to, zda bude na výplaty pro zaměstnance, i za to, kolik bude stát vstupenka na představení. Není to nic nepřirozeného. Když otec ušaté dvojice Josef Skupa své divadlo zakládal a provozoval, nebyl na tom jinak. Jen možná neměl 35 zaměstnanců.

Magistrát by chtěl postupně všechny své divadelní scény s výjimkou Divadla na Vinohradech a divadla pro děti Minor převést na jinou právní subjektivitu, čili „transformovat“ příspěvkové organizace. Ve středu 19. prosince – se určitě na toto téma na Nové scéně Národního divadla povede bouřlivá diskuse. Někteří budou pro, protože si věří, že se o příjmy divadla dokážou postarat, jiní se budou brát za své jisté.

Pro úplnost je třeba dodat, že ztráta příspěvkového statutu má svá rizika. Kdyby se politická reprezentace na pražském magistrátu rozhodla, že do grantového systému nalije méně peněz, nebude mít odborná komise co rozdělovat. A pak se opravdu může stát to, čeho se paní Štáchová obává. Divadlo Spejbla a Hurvínka bude mít jen to, co si samo vydělá.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!