Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rychlé šíření nákazy koronavirem vede k těžšímu průběhu nemoci

  19:41
Zpomalit šíření epidemie koronaviru lze dvěma způsoby: buď se nakazí 60 až 70 procent populace, čímž vir bude slábnout, ztratí na agresivitě, tedy zvykneme si na něj – nebo jej zpomalí karanténní opatření nařízená vládou, jejichž cílem je udržet situaci pod kontrolou, aby nezkolaboval zdravotnický systém stejně jako v severní Itálii.

Rouška (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Silnější vyhrává. Pravidlo vycházející z Darwinovy evoluční teorie platí i u současného koronaviru. Čím rychlejší je šíření nákazy, tím roste síla a počet jeho agresivnějších klonů. Kvůli nim je pak průběh nemoci závažnější. Shodují se na tom dva přední čeští infekcionisté z pražské Nemocnice Na Bulovce.

„Vychází to z evolučních principů darwinistické soutěže jednotlivých klonů viru. Tyto klony mezi sebou soupeří, který z nich nakazí více lidí, protože přítomnost v nemocném člověku je jediným způsobem života viru. Mimo nakaženou osobu virus rychle hyne,“ řekl odborník na viry Ladislav Machala.

Jeho letitý kolega a přednosta Kliniky infekčních nemocí 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jiří Beneš doplnil, že vyšší šanci na další šíření má agresivnější varianta viru, která se rychleji množí, čili vytváří větší množství potomstva. „To zřejmě vede k závažnějšímu průběhu onemocnění,“ potvrdil Beneš.

Rozhoduje množství

Dosavadní zkušenosti s koronavirovou infekcí navíc podle obou expertů ukazují, že závažnost onemocnění závisí i na množství viru, jež se dostalo do organismu postiženého člověka. Při explozivním průběhu lze očekávat, že koncentrace viru v místech, kde se nahromadí větší množství infikovaných lidí, bude velmi vysoká. „Osoby, které se dostanou do prostředí, kde je více nakažených, budou vystaveny mnohem většímu riziku nejen nákazy samotné, ale i těžkého průběhu,“ vysvětlil Beneš.

Dosavadní zkušenosti s koronavirovou infekcí také ukazují, že závažnost onemocnění závisí i na množství viru, jež se dostalo do organismu postiženého člověka. Při explozivním průběhu lze očekávat, že koncentrace viru v místech, kde se nahromadí větší množství infikovaných lidí, bude velmi vysoká.

Zpomalit šíření epidemie koronaviru lze dle infekcionisty Machaly dvěma způsoby: buď se nakazí 60 až 70 procent populace, a vir tím bude postupně slábnout, ztratí na agresivitě, tedy zvykneme si na něj – anebo ho zpomalí karanténní opatření nařízená vládou, jejichž cílem je udržet situaci pod kontrolou, aby nekolaboval zdravotnický systém jako v severní Itálii.

„Jestliže naráz onemocní značné množství lidí, zastaví se chod společnosti, začnou selhávat služby – včetně těch, na jejichž existenci jsou mnozí občané přímo závislí, tedy zejména zdravotnictví. Při zahlcení systému pacienty s onemocněním Covid-19 se může stát, že nezbude kapacita na standardní péči, lidé totiž ani v průběhu pandemie nepřestanou stonat na běžná onemocnění všeho druhu,“ napsali profesoři Machala a Beneš v manuálu o koronaviru.

Byť nynější pandemie cloumá světem, není prý tím nejhorším „virovým“ scénářem, jaký si lze představit. „Toto je stále pandemie nanečisto,“ řekl Machala s tím, že i když se infekce šíří nebývale rychle, stále „nevyhrává“ nad spalničkami: „Člověk s koronavirem nakazí přibližně dva až tři lidi, kdežto u spalniček to bylo až 18 lidí. Ke katastrofální epidemii chybí především vysoká smrtnost (podíl úmrtí k počtu infikovaných – pozn. red.), již Covid19 naštěstí nemá.“