Lidovky.cz

Rusnokova vláda: Homosexuály na olympiádě v Soči nepodpoříme

Evropa

  10:47

Česko se nepřipojilo k výzvě 23 členských zemí EU, aby byla dodržována lidská práva všech sportovců a návštěvníků navzdory ruským zákonům.

foto: © ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Měl to být naprosto nesporný krok českého státu, který se ani neměl dostat na pořad jednání vlády. Finové iniciovali výzvu, aby byla na velkých mezinárodních kláních respektována lidská práva – sportovců i návštěvníků – a formou dopisu Evropské komisi (EK) ji rozeslali všem vládám členských států Evropské unie.

Pod dopis se postupně podepsalo 23 z 28 zemí a všichni čekali, že Češi, kteří se vždy připojují k lidskoprávním iniciativám, budou mezi signatáři. Nejsou. Výzva přistála na stole tuzemskému ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, neboť garanty dopisu jsou evropští ministři sportu, a to doporučilo nepodepisovat. Dle něj jsou lidská práva „politika“, která do sportu nepatří.

Do věci se vložilo ministerstvo zahraničí, které mělo opačný názor. Lidé z Černínu téměř automaticky počítali s tím, že výzva vzhledem k lidským právům coby trvalé prioritě české zahraniční politiky projde. Navíc byl obsah dopisu, který by nyní měla EK předat Mezinárodnímu olympijskému výboru a národním pořadatelům her, velmi smírný a neadresný (viz příloha PDF).

Obsah dopisu, který by nyní měla Evropská komise předat Mezinárodnímu olympijskému výboru a národním pořadatelům her, byl velmi smírný a neadresnýByť iniciačním momentem pro finskou akci bylo přijetí homofobních zákonů v Rusku letos na jaře, text o Rusku nemluví. Dopis v obecné rovině zmiňuje velké sportovní události „jako například Olympijské hry, Paralympijské hry, světové šampionáty“ a apeluje na dodržování práv jednotlivců během jejich konání „bez ohledu na rasu, barvu pleti, sexuální orientaci“. Sami Finové dodávají, že ačkoli zimní olympiáda v Soči je první na ráně a představuje „riziko“ pro homosexuály, stejné obavy budí hokejové mistrovství v Bělorusku nebo fotbalový šampionát v Kataru.

Hlavně klid na trénink

Náměstek ministra školství a hlavní konstruktér české odpovědi Finům Jan Kocourek však věc viděl jinak a po krátké konzultaci se svým šéfem, ministrem Daliborem Štysem, navrhl za resort výzvu odmítnout.

Černínský palác však trval na svém, a proto šel spor do vlády. A v ní ministři na svém posledním listopadovém zasedání jednomyslně odhlasovali, že se Česko k dopisu nepřidá. Zařadili tak zemi k Řekům, Rumunům, Litevcům a Lotyšům, kteří výzvu také nepodepsali.

„Poměrně dlouze jsme o tom na vládě diskutovali a shodli se, že nebudeme míchat politiku a sport. Kdykoli se politika pletla do sportu, bylo to špatně,“ zdůvodnil postoj vlády na dotaz ČESKÉ POZICE premiér v demisi Jiří Rusnok. Lidská práva jsou podle něho nesporná, „ale když prostě něco podepíší ministři, tak se z toho stává politika“. „Navíc sportovci mají olympijskou chartu a ta stačí,“ dodal Rusnok.

Na olympijskou chartu, která se obrací k antickým ideálům a zapovídá jakoukoli formu diskriminace, odkazuje také náměstek Kocourek. A pokračuje: „Když si někdo myslí, že v Rusku jsou porušována lidská práva – a to já nevím, nejsem na to odborník –, ať to kritizuje. Ale ať si nebere sport jako rukojmí.“

Argument, že podpora lidských práv do sportu nepatří, je podle exministra zahraničí Karla Schwarzenberga „ubohá výmluva“Na námitku ČESKÉ POZICE, že by homosexuálové mezi českými sportovci zřejmě uvítali podporu od své vlády kvůli zákonům, které za „propagaci homosexuality“, například polibek, ukládají pokutu sto tisíc rublů (zhruba 60 tisíc korun), 15 dní žaláře a pro cizince vyhoštění, Kocourek odpověděl: „Sportovci teď musejí hlavně trénovat a nebýt zatěžováni politickými kontroverzemi.“

Odlišný postoj

Český olympijský výbor plně stojí za Rusnokovou vládou. Stejně jako ti, kdo mají v Soči svoje želízka v ohni, třeba oficiální „oděvník“ české delegace na hrách, firma Alpine Pro. Ti všichni „velmi oceňují, že vláda respektuje apolitický charakter her“.

Ne všichni ale souhlasili. Rozdílný názor než jeho šéf měl ministr zahraničí Jan Kohout. Při samotném hlasování na vládě o podpoře dopisu byl ale pracovně v zahraničí a na dotaz ČESKÉ POZICE později ústy své mluvčí jen vzkázal: „Měl jsem jiný názor, vláda však rozhodla jinak.“

Razantnější je Kohoutův předchůdce a nyní šéf zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg (TOP 09). „Je to závažné pochybení naší zahraniční politiky. Je vidět, že vláda přistupuje k Rusku ve velmi hlubokém předklonu,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Argument, že podpora lidských práv do sportu nepatří, je podle exministra zahraničí „ubohá výmluva“. S tím souhlasí i česká pobočka organizace Amnesty International – podle ní takové tvrzení svědčí o nepochopení a ignoraci „lidskoprávního rozměru olympiády“. Také iniciátoři výzvy, Finové, jsou podobného názoru.

Zimní olympiáda v Soči bude vedle sportu svátkem byznysu a tuzemská vláda v rámci svého tažení za obchodem s Rusy nechtěla nic ponechat náhodě„My samozřejmě respektujeme autonomii sportu. Ale ani sport nestojí mimo společnost a nemůže se vymanit ze svého podílu odpovědnosti, například za dodržování práv všech bez rozdílu,“ odpověděla ČESKÉ POZICI poradkyně finského ministra školství Heidi Sulanderová.

Úslužné tanečky

Je možné, že za jednohlasným NE české vlády je jen odtažitost tématu – podpora práv homosexuálů nepatří do mentální výbavy Rusnokových ministrů, a proto se nezamysleli nad širším kontextem věci. Nebo se naopak zamysleli, a právě proto řekli NE. Nadcházející olympijské hry totiž budou vedle sportu také svátkem byznysu a tuzemská vláda v rámci svého tažení za obchodem s Rusy nechtěla nic ponechat náhodě.

Rusnokův kabinet schválil stomilionový balíček pro hry, přičemž 19 milionů má jít na podporu českých firem v Soči, protože spojení úspěšných sportovců s úspěšnými podniky považuje ministerstvo průmyslu a obchodu za „silný marketingový produkt“. Které firmy budou vybrány a co všechno se skrývá pod slovem „podpora“, ministerstvo zatím neví – nebo to alespoň tvrdí.

Jisté naopak je, že se na zahájení her chystá prezident Miloš Zeman, který si tam chce dát mimo jiné dostaveníčko se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, a Hrad zvažuje, že prezidentský speciál doplní tuzemskými exportéry. Upozorňování na homofobní zákony Ruské federace se do olympijské brašny českého prezidenta nevejde. 

„Že by podpis dopisu mohl přímo zhatit nějaký kontrakt české firmy v Rusku, to si nemyslím,“ prohlásil výkonný ředitel české komory pro obchod se státy postsovětského prostoru František Masopust. A dodal: „Ale že bylo v tomto případě lepší nepodepisovat, je jednoznačné. Rusové jsou citliví na kritiku Ruska ze zahraniči a potrpí si na takové ty úslužné tanečky od partnerů.“

Sázka na byznys

Rozhodnutí Rusnokovy vlády nepodpořit dopis se vymyká dosavadní historii lidskoprávních akcí české diplomacie. Zcela však zapadá do nového kurzu zahraniční politiky České republiky, který razí Zemanovi nominanti ve Strakově akademii.

Rusnokova vláda vsadila na byznys, „ekonomickou diplomacii“, a lidská práva považuje za protiklad svého snažení

Rusnokova vláda vsadila na byznys, „ekonomickou diplomacii“, a lidská práva považuje za protiklad svého snažení, jakkoliv žádná fakta dosud neprokázala, že kritický politický názor ničí byznys. Ve svém úsilí jsou přitom rusnokovci přeopatrní.

Na úrovni odborníků-pěšáků se nic nezměnilo. Čeští diplomaté stále kritizují na mezinárodních fórech predátorské režimy a odsudku kvůli porušování lidských práv a svobod se letos opakovaně z českých úst dočkaly také Rusko nebo Čína. Na nejvyšší politické úrovni je však všechno jinak.

Například v létě vláda revokovala svoji zprávu o zdejších národnostních menšinách, která obsahovala kritickou pasáž o činnosti ruských kozáků v České republice. Kabinet zprávu nejprve schválil, krátce na to se k ní ale vrátil a pasáž o kozácích odstranil. Oficiálně proto, že „koncepčně nezapadala“ do dokumentu. Blíž k pravdě však bude vysvětlení, že se v mezičase rozhořčeně ozval některým ministrům i Hradu ruský velvyslanec v Česku.

Podobně ministr zahraničí Kohout několik dnů otálel s českou reakcí na nynější ukrajinské dění a premiér neřekl vůbec nic. Pompézní česko-čínské investiční fórum na Hradě, na němž se vyhlásil „restart“ vztahů s komunistickou velmocí a dosavadní česká kritika Číny byla označena za směšnou, si však nenechal ujít ani jeden a předháněli se v servilních projevech.

Zahození nenápadného dopisu evropských zemí varujících Putinův režim, aby olympiádu nevzal jako trenažér své moci, je dalším příkladem v řadě.  

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.