Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rusku stále prochází genocida Gruzínů v Abcházii před 25 lety

Ruskou agresi proti Gruzii v letech 1992 až 1993 známou jako válka v Abcházii je třeba si připomínat. Město Suchumi obydlené převážně Gruzíny bylo po pádu 27. září 1993 proměněno v popraviště.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

1. 10. 2018 21:15

V r. 1967 jsem byl v Gagře a podařilo se mi urazit hostitele, když jsem je nazval gruziny. Dlouze mi pak vysvětlovali historii a v čem se od nich liší. Hlavně obviňování Stalina bylo silné, že likvidoval jejich národ a lifroval tam Gruzínce

0 0
možnosti

Jik

1. 10. 2018 8:14
Pouhá neznalost, nebo záměr?

Tedy tato ptákovina je snad ještě větší nesmysl, než co se teď píše o Mnichovu, osvobození i o roce 1968.

0 0
možnosti

1. 10. 2018 15:50
Re: Pouhá neznalost, nebo záměr?

Vzhledem ke jménu autora, bych na pouhou neznalost nesázel.

0 0
možnosti
Foto

Babul

30. 9. 2018 9:54
*

Autor splnil stranický úkol.

0 0
možnosti

29. 9. 2018 14:23
Lžete. Lžete o staré historii a tím víc o historii nedávné.

Gruzie vznikla tím, že abcházský král připojil gruzínská územíTtao a Klardžeti k Abcházii a nazval se Králme Abcházů a Gruzínů. Gruzie zanikla. když v 15. století v sérii feudálních válek se rozpadla na tři království, čtyři knížectví (jedno bylo abcházské) a jeden atabegát. Ona tři království spilu neustále bojovala, občas taky proti Persii nebo Turecku, ale většinou jen proti sobě. na víc neměla. Až pi obsazení Ruskem se obnovila jednota Gruzie v rámci Tiflisské provincie Ruska.

Do SSSR vstoupila Gruzie spolu s Abcházií jako federace s rovnými právy. Až Stalin ponížil Abgázii na autonomní republiku, přičemž Gruzíni zakazovali abcházskou kulturu a nutili Abcházy psát gruzínskou abecedou. Dokonce docílili přes Stalina a Beriju toho, že pro abcházštinu nebyla vytvořena abeceda, jako pro ostatní "mladopismennyje" národy SSSR. To bylo napraveno až v 50. letech a od té doby byly nápisy v Abcházii trojjazyčné. Časem ale Gruzíni docílili toho, že Abcházové se stali v Abcházii menšinou.

A v

0 0
možnosti

29. 9. 2018 14:24
Lžete. Lžete o staré historii a tím víc o historii nedávné.

A v 90. letech se pokusili pod velením Tengize Kitovaniho o genocidu abcházského národa, v čemž jim zabránily spíše oddíly Horalů (včetně Čečenů) než Rusové - ti měli tehdy pod Jelcinem dost svých starostí.

0 0
možnosti