Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Rusko křísí iracionální geopolitiku územní expanze

Ruský prezident Vladimir Putin možná určuje politickou agendu, ale současně je jeho moc do budoucna nejistá a balancuje na ostří nože. Nezbývá než doufat a zasazovat se, aby toto ostří uzavírající se společnosti nepořezalo příliš velký počet lidí. Rusko jde opačným směrem, než se po druhé světové válce vydalo Německo. Píše Karel Hlaváček.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J. Křivan

4. 3. 2015 0:01
Polské prozření

Ukrajinské elity zklamaly Polsko. Hrozí migrační vlna sta tisíců Ukrajinců do Polska. Demokratické procesy se nerealizují

Janusz Piechocinski, polský místopředseda vlády a ministr hospodářství.

http://www.reuters.com/article/2015/03/03/us-ukraine-crisis-poland-minister-idUSKBN0LZ1DH20150303

0 0
možnosti
T

Tatana

2. 3. 2015 11:39
Autor by si měl uvědomit jednu zásadní skutečnost

Po 89 roce Rusko vyklidilo všechny svoje základny na území bývalé Varšavské smlouvy.

To udělalo dobrovolně a z jeho strany se jednalo o strategickou chybu, protože USA své jednotky z Evropy nestáhly.

Jak by dnes vypadala Evropa kdyby

1/ Ruská armáda zůstala kde byla

2/ Z Evropy se stáhla jak ruská, tak americká armáda?

0 0
možnosti
KP
Re: Autor by si měl uvědomit jednu zásadní skutečnost

A co třeba tyto otázky: 1) Co kdyby Evropa neměla pošuka Hitlera, kvůli kterému USA v Evropě "zakotvily"? 2) Co kdyby Hitler dodržel domluvu se Stalinem a nezačal operaci Barbarosa? 3) Co kdybychom my Češi v roce 1968 na tanky RA neházeli kameny a vítali je? Atd.... Jedna armáda tu je, protože ji tu někdo chce. Druhá tu už není, protože jsme ji sami nechtěli.

0 0
možnosti
MK

2. 3. 2015 10:33
Ztráta času

číst takové nesmysly. V každém odstavci naleznete pitomost trumfující následující. Např. dekolonizace byla výsledkem tlaku USA na své "spojence", kteří po 2.sv byli na US závislí, díky půjčkám. Však se také do těch kolonii okamžitě zainteresovali navázali s nimi hospodářskou pomoc, formou nových základen. V dalším odstavci cituje autor už omílané klišé, Putinův výrok o rozpadu SSSR. každý trochu myslící to pochopí, že ten rozpad jel z hlediska ekonomického nevýhodný (a to autor studoval VŠE), tak i z lidského, kde po staletích soužití se vytvoří mezilidské vztahy překračující národnostní rozdíly. Je komické, že to nevidí právě ti experti z tzv. občanské společnosti a místo toho podporují své "koně", kteří právě osamostatnění budují na nacionalismu, nebo náboženském fundamentalismu. Viz rozpad Jugo, tam to dotáhli ad absurdum, kde se dostalo podpory i mafiánům z UCK. I rozpad SSSR provází stejný scénář, který platí ti "občané" svými životy. No nemá ten Putin pravdu. Následuje pak už obehraná lež o vojensk

0 0
možnosti
V

V.Hricák

1. 3. 2015 19:17
Je zvláštní,

že snad každý racionálně uvažující člověk už pochopil, že nás politika EU a USA vede do pr...le. A není síla je zastavit. Na co máme čekat? Až nás námi volení zástupci, jménem získaného mandátu zatáhnou do války, kterou téměř nikdo nechce? Ukrajina je umělý problém, ale byl pouze ukrajinský. Vinou západu se z něj stal téměř celosvětový. Demokracie je opravdu v koncích. Pokud se k moci dostane nekompetentní blb, nebo bezcharakterní a zkorumpovaný gauner, můžeme jenom útrpně čekat, až mu vyprší mandát. Jenomže to už může být pozdě. V zákopech se už volit asi nebude, že?

0 0
možnosti

28. 2. 2015 22:13
???

Němci spojili Němmce žijící ve  dvou státech do jednoho státu.

Rusov se rozpadem SSSR rozdělili do několika států. Opačný vývoj byl evidentní. Donedávna.

Pokud  se ale Rusové v poslední době zase spojují ( připojení Krymu), tak to vypadá spíše  na  sjednocení trendu s Německem.

0 0
možnosti
G

Goeg

27. 2. 2015 22:59
Iracionalni geopolitika?

Co se autorovi jevi jako "iracionalni geopolitika uzemni expanze" se Rusum v cele s Putinem jevi jako geopolitika velice racionalni. Autor se dopousti zasadni a tolik opakovane chyby pri posuzovani ruske geopolitiky. Jinymi slovy, vubec nerozumi geopolitice obecne a uz vubec ne geopolitice ruske konkretne, protoze ji hodnoti pouze ze sve "zapadni" pozice. S Ruskem nemusime vubec souhlasit, ale meli bychom se snazit jeho chovani pochopit na zaklade fundovane analyzy. To potom pomuze formulaci ucinne politiky vuci Rusku a umozni vyvarovani rady vaznych chyb, ke kterym ze strany zapadu doslo v poslednim roce jehoz vysledkem byla v podstate velice neucinna politika vuci Rusku. Pro zacatek bych autorovi doporucil si pozorne precist tento clanek z casopisu Foreign Affairs: Why the Ukraine Crisis Is the West's Fault. Author: Mearsheimer, John J. Source: Foreign Affairs. Sep/Oct2014, Vol. 93 Issue 5, p77-89. 13p. Clanek NENI prorusky a JOHN J. MEARSHEIMER is R. Wendell Harrison Distinguished S

0 0
možnosti
G

Goeg

27. 2. 2015 23:00
Re: Iracionalni geopolitika dokonceni?

Service Professor of Political Science at the University of Chicago.

0 0
možnosti
KP
Podotknu k EU

Často zde zaznívá silná kritika na EU, zejména na její hospodářko-ekonomickou tvář či postoj k Rusku. Kritika je vždy na místě, ale některé hlasy doslova volají po jejím zrušení či předpovídají apokalyptický konec, aniž by se zamýšlely, co vedlo k jejímu vzniku a z toho usoudit, co možná přijde po ní, rozpadne-li se. Evropu do konce 2. sv. lze sotva nazvat mírovým prostorem. Založení původního společenství pro obchod s uhlím a ocelí mělo pomoci narovnat vztahy mezi národy a urychlit obnovu hospodářství po poslední velké evropské katastrofě. Spolupráce postavená na smluvních vztazích vycházela z ochoty podřídit se společné věci a překonat vzájemné předsudky. Přítomnost RVHP obehnané ostnatými dráty na západní země nepochybně působila jako další stmelující prvek. Její rozpad a další rozšíření EU byl přirozený způsob, jak narovnat oboustranné vztahy také mezi dříve znepřátelenými západními a východními národy.

0 0
možnosti
KP
Re: Podotknu k EU

Šedesát let po 2. sv. se smluvními vztahy podařilo vytvořit to, co se jiným diktátorům nepovedlo nikdy silou. Myslím si, že projekt EU si zaslouží uznání i přes svoje chyby, které jsou nevyhnutelnou součástí jejího vývoje. Minulost, která předcházela jejímu založení, bychom si měli připomínat a popravdě řečeno, není to moc veselé vzpomínání. Proto mám pochopení pro tu značnou část Evropanů, kteří s obavami vzhlížejí k dění kolem Ukrajiny, které jim tolik připomíná vlastní pohnutou minulost. Podle mne je to dobré znamení vlastní uvědomělosti. Proto bych nad EU nerad lámal hůl, ač jsem sám býval dříve k EU zdrženlivější. V kontextu s minulostí se evropské normy na zakřivení banánů zdají být přiměřenou cenou.

0 0
možnosti
JP

27. 2. 2015 18:19
velmi dobrý článek

Sám, jakožto laik a amatér, jsem dospěl k velmi podobnému závěru. Ve vztahu k problému dneška, k rusko-ukrajinskému konfliktu, Putin možná něco získá, ale dlouhodobě ztratí. Už teď ztrácí kredibilitu a důvěryhodnost. A rozehraje-li plynovou kartu, bude důvěra totálně v čudu.

0 0
možnosti
JC

27. 2. 2015 14:10
Jak by bylo krásné,

kdyby USA (a reálná hrozba z jeho vojenské a hospodářské rozpínavosti ) byly, podle pana politologa, jen IMAGINÁRNÍ. Nezbývá než se ptát, jestli těmto vysokoškolsky vzdělaným lidem na jedné z nejstarších vysokých škol Evropy vyplachuje mozek jen škola. Nebo je za tím snaha uplatnit se na "trhu", štědré dotace nadací, "neziskových" organizací a grantů vyplácených ve "tvrdých" měnách ?

0 0
možnosti
M

Martintruhlik

27. 2. 2015 14:40
Re: Jak by bylo krásné,

otázka jestli váš mozek už nebyl zpracován protistranou, a to v dobách komunismu :-)

0 0
možnosti
KP
Pro mnohé

se debata o Rusku smrskla na jediné - Rusko je supervelmoc a za vše zlé dějící se Rusku mohou zlá USA. Diskuze se přeměnila v lavinu emocí, která se utrhne po každé sebemenší kritice Ruska nebo události. Vést jakoukoliv přínosnou diskuzi bez emocí je pro některé nad jejich síly a opakují to samé jako přeskakující gramofonová deska. Škoda.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

27. 2. 2015 12:30
Kde domov můj...

Pane Urbanče, nemá naše hymna jako podle autora ta ruská, také v sobě zakomponované prvky velkomocenských ambicí?

ČP v poslední době zkouší nadějné mladé autory. Na kvalitě příspěvků je to vidět. Upřimně řečeno také mne dráždí nezkušenost autora, který neznalost vydává za jedinou pravdu. Na rozbor celého článku tu není prostor a navíc by to nikdo ani nečetl. Tak jenom k Jižní Osetii. viz dále

0 0
možnosti