Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ruská Sberbank bude financovat významnou část českého exportu

Evropa

  0:02

Státem ovládaná Sberbank upřesňuje po ovládnutí Volksbank své plány na českém trhu, financování obchodu patří k prioritám.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Nový hráč na českém bankovním trhu – ruská Sberbank, která ovládla rakouskou Volksbank včetně její pražské pobočky – se zapojí do financování expanze tuzemských exportérů na ruský trh. Zástupci největší ruské banky podle informací ČESKÉ POZICE na konci tohoto týdne podepíší ve Frankfurtu nad Mohanem memorandum o porozumění se státní pojišťovací společností EGAP. Dohoda se týká různých forem spolupráce při podpoře českého exportu. Informaci o chystané dohodě obou institucí potvrdil mluvčí EGAP Vlastimil Nesrsta. Pro český export se státní podporou (a tedy i pro EGAP) je právě Rusko historicky nejvýznamnějším trhem a také do budoucna patří podle státní exportní strategie k prioritním zemím.

Sberbank se podle Nesrsty bude podílet na úvěrování exportních transakcí českých firem, EGAP získá možnost ukládat na depozita ruské banky své volné finanční prostředky a obě instituce by měly více koordinovat exportní a provozní financování. „Právě od toho si slibujeme nejvíce,“ řekl Nesrsta.

Význam takové koordinace se ukázal v případě některých dřívějších potíží se splácením úvěrů. Ruské společnosti, které si nechávaly stavět od českých firem závody na výrobu obalového skla, totiž v jednu chvíli nebyly schopny splácet oba úvěry současně. Částečně to bylo kvůli hospodářské krizi, kdy ruští spotřebitelé po určitou dobu začali dávat přednost nápojům v plastových lahvích před skleněnými. EGAP, který pojistil příslušné exportní úvěry, se momentálně snaží o minimalizaci ztrát z těchto obchodů, které by v horším případě mohly dosáhnout několika miliard korun. Dobrou zprávou je, že trh obalového skla, na kterém byli Češi před krizí úspěšní, se mezitím vzpamatoval.

Chystané memorandum o porozumění mezi Sberbankou a EGAP také předpokládá, že český export bude možné realizovat nejen v eurech nebo dolarech, ale také rublech.

V Česku zatím ještě Volksbank

EGAP uzavře dohodu s mateřskou společností Sberbank, spolupráce by však podle memoranda měla být do značné míry záležitostí dceřiné Volksbank v Česku. Ta si na rozdíl od bývalé rakouské Volksbank ještě nestačila změnit svůj název. To, že se v Česku na změnu názvu ještě čeká, podle všeho souvisí s hledáním vhodného okamžiku z marketingového hlediska. Rusové od počátku uváděli, že český trh je pro ně v rámci akvizice celé skupiny Volksbank zvlášť důležitý. Později se nicméně objevily pochybnosti, zda to nebyla příliš nadsazená vyjádření.

Dohoda předpokládá, že český export bude možné realizovat nejen v eurech nebo dolarech, ale také rublech

Ruským státem kontrolovaná Sberbank koupila Volksbank International včetně české pobočky letos v únoru za 505 milionů eur (necelých třináct miliard korun). Cílem Sberbank je další expanze do evropských zemí. Podle informací, které unikly z největší ruské banky, se ve Sberbance diskutovalo mimo jiné o tom, zda se má „nástupištěm“ pro Evropu stát spíše rakouská, nebo česká pobočka.

Export do Ruska je rekordní

Pokud bude Sberbank pokračovat v rozvoji financování českého exportu, nemusí samozřejmě jít pouze o tu část vývozu, která má nárok na státní podporu. Obchodní obrat mezi Českem a Ruskem loni meziročně vzrostl o třicet procent a dosáhl třinácti miliard dolarů (260 miliard korun). Podle údajů Českého statistického úřadu za první tři čtvrtletí obchod dále rostl – export se zvýšil oproti stejnému období roku 2011 o téměř čtyřicet procent, mírně stoupl i dovoz. Na celkovém českém vývozu se Rusko podílí sice pouze 3,8 procenty, je to ale nejvíce ze zemí mimo Evropskou unii. Tuzemští exportéři tam navíc podle průzkumu DHL vidí největší potenciál do budoucna. Na českém dovozu má Rusko zvláště kvůli ropě a plynu podíl 5,7 procenta, což je mimo EU druhá pozice za Čínou.

Ve Sberbance se vedly diskuse, zda se má „nástupištěm“ pro Evropu stát spíše rakouská nebo česká pobočka

EGAP v minulosti pojišťoval především transakce vývozců velkých investičních celků, mezi kterými se prosadila brněnská strojírenská společnost Alta nebo otrokovická stavební firma PSG. Alta například získala zakázku na modernizaci uralského výrobce vagonů Uralvagonzavod, PSG staví paroplynové elektrárny – momentálně také u polárního kruhu na severním Urale. Mezi zmiňovanými výrobci obalového skla dominoval Sklostroj Turnov. České firmy na druhou stranu musely v některých případech ustoupit od dřívějších představ – kvůli protestům obyvatel a ohrožení životního prostředí sešlo ze stavby paroplynové elektrárny v Soči pro chystanou zimní olympiádu. Tuto stavbu měla původně „přislíbenou“ společnost Královopolská RIA.

Na pojistné angažovanosti EGAP se Rusko ke konci minulého roku podílelo necelou třetinou - 32,5 procenta. Orientace společnosti EGAP na Rusko zřejmě nezmizí ani po výměně jejího generálního ředitele. Dozorčí rada EGAP na tento post nominovala ekonoma a člena vládní rady NERV Jana Procházku, jeho jmenování musí ještě potvrdit Česká národní banka. Lze nicméně očekávat snahu o větší diverzifikaci, hledání dalších mimoevropských trhů pro české exportéry a také posun k silnější podpoře malých a středních podniků při pojištění jejich exportních aktivit.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!