Lidovky.cz

Ruská humanitární pomoc a pokrytectví Západu

Evropa

  10:00
Podsouvat humanitárnímu konvoji z Ruska vojenské záměry je nestoudné. Ukrajinci v Doněcku a Luhansku počkají, nejprve je nutné si vylít zlost na Vladimiru Putinovi, protože reagoval tak rychle, jak bylo třeba. Zatímco Západ pouze podpaluje, ale nehasí. Co na to česká vláda? Ptá se Jan Schneider.

Ruský konvoj míří na Ukrajinu. Moskva tvrdí, že převáží výlučně humanitární pomoc, Západ a Kyjev však Rusko podezírají z převážení vojenského materiálu pro rebely. foto: Reuters

Humanitární krize v ukrajinském Doněcku a Luhansku ukázala v plné nahotě pokrytectví Západu a zločinnost revoluční vlády v Kyjevě. ČT24 odvysílala v pondělí 11. srpna podle svých slov drastickou reportáž z Doněcka. Reportér Josef Pazderka oznámil, že Doněck je zcela obklíčen.

Ve městě zůstalo asi 20 až 30 procent obyvatel, převážně staří a nemocní lidé. Na město dopadají granáty a střely, přičemž cíle střelby jsou „absolutně nevyzpytatelné“. Příkladem byly ohořelé kostry autobusů, které měly evakuovat občany z města. Obléhatelé zničili i místní vězení, z nějž uprchla stovka vězňů. Kdo jsou ti zločinní obléhatelé, kteří zapříčinili tuto humanitární krizi?

Je to „pravidelná“ ukrajinská armáda pod velením revoluční vlády z Kyjeva. A úterní média přinesla zprávu, že tatáž kyjevská vláda zakázala vstup kolony s humanitární pomocí do postižené oblasti. Odůvodnění použité ukrajinskou vládou je snad ještě více pod lidskou důstojnost.

Je to proto, že humanitární konvoj jede z Ruska. Co na tom, že veze potraviny, léky, zdravotnické potřeby a elektrické generátory. Shrnuto, vojska kyjevské revoluční vlády obklíčila určitou oblast Ukrajiny, způsobila v ní humanitární krizi a kyjevská vláda tam ještě ke všemu odmítla vpustit včasnou humanitární pomoc. Co na to česká vláda?

Bláznivé nápady Evropanů

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso zřejmě zešílel. Aniž by Evropské unii nakloněnou kyjevskou revoluční vládu seřval, a tím sjednal humanitární pomoci neprodlený příjezd, nechá Ukrajince trpět a do Moskvy paranoidně vzkazuje, že humanitární pomoc nesmí být použita jako zástěrka pro vojenský zásah ruské armády na Ukrajině.

Ukrajinští občané, k nimž míří humanitární pomoc, prominou a chvíli počkají, než západní politici v plné šíři rozvinou plejádu lidských práv a demokracie v praxi

Francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse chytil podobný amok – bez ohledu na strádající občany Doněcku a Luhansku blouzní o obavách, že by ruský konvoj mohl být pláštíkem pro pokus o zavedení ruské stálé přítomnosti na východě Ukrajiny.

Francouzský prezident François Hollande nesmí být pozadu, protože Francie musí zůstat bojovně protirusky naladěná alespoň rétoricky, aby trochu zakryla „bohovský“ zbrojní kšeft s Ruskem, jehož se nehodlá vzdát. A tak mele nesmysly o „znepokojení“ nad „jednostrannou ruskou misí“, která musí nejprve získat souhlas „ukrajinských úřadů“. Ukrajinští občané, k nimž míří humanitární pomoc, prominou a chvíli počkají, než západní politici v plné šíři rozvinou plejádu lidských práv a demokracie v praxi.

K těmto výrokům dodávají komentátoři a politici další bláznivé nápady. Například se ozvalo tvrzení, že ukrajinskou krizi vyprovokoval ruský prezident Vladimir Putin, aby zvýšil svou popularitu. Je to stejná pravda jako umanuté tvrzení, že Rusko někdy uzavřelo dodávky plynu do Evropy.

Až nyní se ukázalo, kdo si bere Evropu jako rukojmí pro vydírání plynem – slavná ukrajinská revoluční vláda! Rusko totiž nikdy nepřestalo dodávat do Evropy plyn. I v době, kdy neprocházel přes Ukrajinu, šel severním plynovodem Jamal na plnou přepravní kapacitu. To pouze přičinliví slouhové něčích zájmů veřejně lhali.

Anšlus jinak

Ukrajinskou krizi nezpůsobil Putin. Je výsledkem dlouhodobého cíleného rozšiřování NATO na východ, v rozporu s proklamacemi Západu z doby ukončení studené války. Toho Západu, který celému světu vnucuje svoje hodnoty. Není divu, že nejsou žádaným artiklem, když mezi ně nepatří dodržování daného slova.

Když se bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč rozhodl nepodepsat asociační dohodu s EU, byl donucen k rezignaci a vláda přešla do rukou těch, kteří ji následně podepsali

Tak tomu je i nyní. Ukrajinskou krizi nezpůsobilo Rusko, protože se nepohnulo. Způsobilo ji NATO, které se roky cíleně rozšiřovalo na východ, až začalo lákat do svých tenat Ukrajinu. A pak nastala krize, protože se Západu nepodařilo udělat první krok. Ukrajina ustoupila od podpisu asociační dohody s EU. A pak se začaly dít věci.

A zde nastává podobnost s anšlusem v roce 1938. Hitler vyvíjel tlak na Rakousko, aby se připojilo k Německu. Tehdejší rakouský kancléř Kurt Schuschnigg hledal pro své zamítavé stanovisko podporu v referendu. Hitler na referendum nečekal, dal Rakousku ultimátum buď předat moc místním nacistům, nebo čelit invazi. Premiér Schuschnigg rezignoval, moc přešla do rukou nacistů, ale invaze stejně následovala.

Podobně na Ukrajině. Když se bývalý prezident Viktor Janukovyč rozhodl nepodepsat asociační dohodu s EU, byl donucen k rezignaci a vláda přešla do rukou těch, kteří ji následně podepsali. A nyní bude následovat invaze, nikoliv vojenská, ale přes katastrální knihy.

Cynismus a otrlost

Staří moudří interpreti starých moudrých textů měli zásadu, že každý řádný výklad musí začít prostou, doslovnou interpretací textu. Až poté mohou nastoupit další výkladové metody. Bylo tomu tak, protože se zjistilo, že mnohokrát byl skutečný smysl textu shodný s jeho pochopením při prvním čtení. Další složité výklady nepřinesly nic, co by obstálo. Jak říkávala Olga Havlová: „Není třeba věci komplikovat nadbytečným myšlením.“

Vykládat humanitární pomoc ve smyslu ruského „trojského koně“ chce opravdu velkou dávku cynismu a otrlosti

I humanitární pomoc je v první řadě tím, za co se vydává. Podsouvat jí vojenské záměry je naprosto nestoudné. Vykládat humanitární pomoc ve smyslu ruského „trojského koně“, chce opravdu velkou dávku cynismu a otrlosti.

Kdyby se něco podobného stalo vůči humanitární pomoci organizované OSN, to by bylo křiku. Ale tady nic, zmučení Ukrajinci v Doněcku a Luhansku počkají, nejprve je nutné si vylít zlost na Putinovi, protože reagoval tak rychle, jak bylo třeba. Zatímco Západ, jak se ukazuje, pouze podpaluje, ale nehasí. Jak dlouho ještě bude česká vláda podporovat tuto zločinnou politiku?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.