Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rusatom Overseas má zájem financovat rozšíření Temelína

  11:43

Ruský zájemce říká, že je ochotný až stoprocentně uhradit náklady na výstavbu dvou nových jaderných reaktorů ve výši 200 miliard korun.

Ruská společnost Rusatom Overseas v úterý 20. března oznámila, že podepsala smlouvy s dalšími deseti českými a slovenskými firmami jako s možnými dodavateli pro temelínský projekt a některý z 30 reaktorů, které jeho matka Rosatom v současnosti buduje ve světě. foto: © Česká poziceČeská pozice

Rusko-český společný podnik, který se účastní nabídkového řízení na výstavbu dvou nových reaktorů Jaderné elektrárny Temelín, tvrdí, že bude-li třeba, je ochotný zajistit až stoprocentní financování projektu. „Jsme připraveni obstarat jakoukoli část (financí) – od malé až po sto procent,“ prohlásil Leoš Tomíček, výkonný viceprezident firmy Rusatom Overseas.

„Záleží na České republice, aby se rozhodla, kolik chce,“ dodal tento vrcholný manažer zahraniční marketingové sekce ruské státní firmy Rosatom zabývající se výstavbou jaderných elektráren. „Podle mého názoru by to nebylo víc než 49 procent,“ doplnil Tomíček. Z toho vyplývá, že by společnost ČEZ, kterou téměř ze 70 procent vlastní český stát, musela uhradit zbylých 51 procent nákladů na rozšíření elektrárny, jež se odhadují na 150 až 200 miliard korun.

Tomíček řekl, že podíl ve společnosti ČEZ nebo společný podnik soustředěný jen na třetí a čtvrtý reaktor temelínské elektrárny budou možnostmi k jednání. „Je mnoho alternativ,“ uvedl. A dodal, že firma Rosatom by se mohla pokusit získat potřebné finance od ruského státu.

Tlak na Arevu a Westinghouse

Rosatom je jedním ze tří účastníků nabídkového řízení na rozšíření Temelína ve společném podniku s českou strojírenskou společností Škoda JS. Potvrzení, že by ruský stát mohl pomoci zaplatit rozšíření temelínské elektrárny, vyvine tlak na ostatní dva účastníky tendru, francouzskou Arevu a americkou firmu Westinghouse. Ty v minulosti trvaly na tom, že mají zájem výhradně o výstavbu jaderných elektráren, nikoli o jejich financování nebo o konečnou majetkovou účast v nich.

Manažeři společnosti ČEZ zdůraznili, že firma sice může financovat rozšíření Temelína z vlastních zdrojů a půjček, ale že by to značně omezilo její další plányOchota česko-ruského společného podniku obstarat finance se objevuje uprostřed obav, zda ČEZ může poskytnout finanční záruku za rozšíření jaderné elektrárny spolu s dalšími projekty z konvenčních a obnovitelných zdrojů, které se už odehrávají. ČEZ má v plánu rozšířit výrobu energie z obnovitelných zdrojů především v Polsku a Rumunsku a pokračovat v programu renovace některých svých uhelných elektráren a výstavby nových plynových elektráren v České republice.

Manažeři společnosti ČEZ zdůraznili, že firma sice může financovat rozšíření Temelína z vlastních zdrojů a půjček, ale že by to značně omezilo její další plány. Středoevropský elektrárenský gigant už uzavřel smlouvu s francouzskou bankou BNP Paribas, aby mu pomohla zkoumat možnosti partnerů, kteří by finančně přispěli na výstavbu dvou nových reaktorů.

Políček strategickým partnerům

„Signály, že by ČEZ nemusel mít finance na Temelín, nás velmi znepokojují,“ poznamenal Tomíček. A dodal: „Do tohoto projektu jsme už investovali spoustu peněz.“ Viceprezident firmy Rusatom Overseas, který se zúčastnil výstavby jaderné elektrárny v Dukovanech v době, kdy bývalé Československo bylo součástí sovětského bloku, prohlásil, že bylo nabídnuto stoprocentní financování na výstavbu ruských jaderných elektráren v Bělorusku, Vietnamu a Turecku.

Za takový obchod nebo něco podobného by musela být dána záruka ve formě dvoustranné dohody mezi Prahou a Moskvou, řekl Tomíček. Při překonávání finančního problému by finance od ruského státu působily politické a diplomatické starosti ČR. Ta se totiž od pádu komunistického režimu v roce 1989 snažila distancovat od Sovětského svazu a brzy poté usilovala, aby se co nejdříve připoutala k Západu.

„Signály, že by ČEZ nemusel mít finance na Temelín, nás velmi znepokojují,“ prohlásil viceprezident firmy Rusatom Overseas Leoš Tomíček

Volba rusko-české nabídky by byla jasným políčkem největšímu strategickému partnerovi země, USA, které silně lobbovaly, aby smlouvu o rozšíření Temelína získala firma Westinghouse. A také Francii, jedné z nejvlivnějších členských zemí Evropské unie, do níž ČR vstoupila v roce 2004. Paříž hlasitě propaguje klíčovou roli Prahy v evropském seskupení zemí, které by pomohlo postrčit jadernou energii po prohlášeních řady zemí v čele s Německem, že pro budoucí výrobu elektřiny už s ní nepočítají.

Spolupráce s českými firmami

Viceprezident firmy Rusatom Overseas Tomíček to řekl v úterý 20. března po tiskové konference, na níž ohlásil podepsání smluv s dalšími deseti českými a slovenskými firmami jako s možnými dodavateli pro temelínský projekt a některý z 30 reaktorů, které Rosatom v současnosti buduje v Rusku i jinde ve světě. Loni v říjnu 15 českých a slovenských firem dostalo podobnou šanci mít užitek z části obrovských kontraktů, o něž se soutěžilo v celosvětovém měřítku.

„Účastníme se téměř všech (jaderných) tendrů na celém světě. Jednáme s Maďarskem, Jihoafrickou republikou, v Latinské Americe, Vietnamu a jihovýchodní Asii,“ sdělil Tomíček. A dodal, že cílem firmy je zvýšit počet vybudovaných nebo právě budovaných reaktorů ze zhruba 30 v současné době na přibližně 80 do roku 2030.

„Rosatom plánuje, že do roku 2030 nakoupí zařízení a služby na výstavbu jaderných elektráren ve výši přes 300 miliard dolarů,“ uvádí se v tiskovém prohlášení firmy. „V současnosti spolupracujeme s českými kolegy. Například na dva reaktory v indické elektrárně Kudankulam máme devět českých firem, které dodávají armatury, čerpadla, kabely a další vybavení v hodnotě 58 milionů dolarů,“ uvádí se v prohlášení.

Nabídky všech tří účastníků tendru na rozšíření Temelína mají být podané společnosti ČEZ do 2. července. A ta do konce roku 2013 rozhodne, zda v tomto projektu bude pokračovat a určí vítěze tendru.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...