Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Rozpuštění sněmovny: O živobytí přijde i zhruba 450 asistentů poslanců

  12:05

Spolupracovníkům zákonodárců, kteří se o sebe nedokážou postarat sami, nezbývá než doufat v pomoc svého šéfa, popřípadě jeho strany.

foto: © ČTK/AP/Petr David JosekČeská pozice

Moje dopoledne ve čtvrtek 22. srpna začalo trochu neobvykle. Po redakční poradě jsme na svém mobilním telefonu zjistil dva zmeškané hovory od asistenta jednoho poslance. Když jsem mu zavolal nazpět, ozvalo se: „Ahoj, mám dotaz. Monitoruju tahy mezi sociálními demokraty. Sleduješ to nějak?“ Z následné konverzace vyplynulo, že sonduje šance poslanců na obhajobu postů ve sněmovně, a kdo má v ČSSD politicky navrch. Důvod? Hledá si práci.

Rozpuštění sněmovny ve středu 21. srpna totiž nepřipraví o práci pouze poslance – spolu s nimi končí i stovky jejich asistentů. Minimálně u poloviny současných zákonodárců však existuje vážné riziko, že po předčasných volbách v říjnu ve sněmovních lavicích nezasednou. A to je důvod, aby si hledali nové uplatnění i jejich spolupracovníci.

ČESKÁ POZICE se pokusila zjistit, kolik je vlastně asistentů poslanců. Na naši otázku však v pátek 23. srpna v tiskovém středisku Poslanecké nikdo nereagoval. Začali jsme proto sčítat spolupracovníky zákonodárců sami. Z informací na profilech poslanců na webu www.psp.cz vyplývá, že v dolní komoře parlamentu pracovalo více než 450 jejich asistentů. A i těm rozpuštěním sněmovny činnost končí.

Co dál?

Dle sněmovních pravidel vyplácí asistentům poslanců honorář kancelář Poslanecké sněmovny, a to do výše 35 tisíc korun měsíčně. O tento příjem část z nich přijde. Ne všichni asistenti však přijdou o práci. Část z nich totiž pobírala pouze symbolický plat, a ve skutečnosti byla zaměstnaná jinde. A nadstandardní vztahy s poslancem a průkazku opravňující ke vstupu do sněmovních prostor využívala ke snazšímu přístupu k politikům. I s tím je však nyní konec.

Kde najdou takzvaní „full-time“ asistenti uplatnění? Asi nejsnazší rozhodování mají spolupracovníci poslanců ČSSD a KSČM.Kde najdou takzvaní „full-time“ asistenti uplatnění? Asi nejsnazší rozhodování mají spolupracovníci poslanců ČSSD a KSČM. Šance jejich šéfů, že se znovu objeví na kandidátkách a ve volbách uspějí, je totiž poměrně velká. Důvod k obavám naopak můžou mít asistenti zákonodárců ODS, TOP 09, Věcí veřejných a 19 nezařazených poslanců. Ti se o svou další kariéru musejí zajímat mnohem intenzivněji.

Například v příštích dvou měsících můžou pomáhat v kampani politických stran. Tato činnost je však pouze dočasná a není honorovaná. Lukrativnější příležitost nabízí státní správa. Asistenti se můžou obrátit na ministerstva, jež zaměstnávají jednoho až dva parlamentní tajemníky, kteří se starají o kontakty s Poslaneckou sněmovnou. A dojednávají také návštěvy náměstků ministrů na jednáních sněmovních výborů a komisí.

Asistentům poslanců, kteří se o sebe nedokážou postarat sami, pak nezbývá než doufat v pomoc svého šéfa, popřípadě jeho strany.

Autor: