Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rozhodnuto: „Delfíni v Praze“ se v Karlíně konat nebudou

  14:05

Aktualizováno. Radní neschválili pronájem části pozemku na akci společnosti Cirkus Cirkus. Organizátor se ji zřejmě pokusí přesunout jinam.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Rada hlavního města Prahy v úterý rozhodla, že společnosti Cirkus Cirkus nepronajme pozemky v Karlíně. Akce  se neuskuteční. Radní se obávají, že by během chystané akce Delfíni v Praze mohlo docházet k týrání zvířat. ČESKÁ POZICE o případu detailně informovala již dříve.

„Nepovažujeme za vhodné pronajímat pozemek pro projekt, který je v rozporu s naší i mezinárodní legislativou, neboť pro evropské země není možné vydat povolení dovozu pro delfíny pocházející z volné přírody, pokud jsou dováženi pro komerční účely. A vystoupení pro veřejnost zcela jistě komerční účel je,“ řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Neetický výdělek

Podle primátora hrozí, že by se mohlo jednat nejen o zneužívání zvířat, ale především o velmi neetickou snahou vydělávat na postižených lidech. „Nabízené terapeutické plavání s delfíny – jednorázově v délce sedmi minut – a jeho léčebné účinky jsou sporné. Navíc zde hrozí riziko onemocnění, protože není vhodné tuto metodu provádět s delfíny, kteří zároveň vystupují pro veřejnost,“ dodal primátor Svoboda s tím, že zvířata budou dva- až třikrát denně cvičit v cirkuse, budou převezena na vzdálenost tisíce kilometrů a jejich původ je neznámý.

Proti „delfínímu cirkusu“ jsou nejen ochránci práv zvířat, ale i seriózní ochranářské organizace či ředitelé českých a slovenských zoologických zahrad. Samotný chov je nesmírně náročný, od zajištění správného chemického složení vody v nádržích až po jejich velikost. I ty největší nádrže nejsou schopny poskytnout delfínům přirozené stimulující prvky, často jsou také delfíni vystavováni nadměrnému stresu a hluku.

O pronájem pozemků o rozloze zhruba tří tisíc metrů čtverečních v katastrálním území Karlín požádala 10. ledna 2013 společnost Konsorcium Rohan, s. r. o., za účelem provozování delfinária a cirkusu na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou s tím, že předpokládaná doba nájmu je od 1. března 2013 do 28. února 2015. Jako provozovatel delfinária je uvedena společnost Cirkus Cirkus, s. r. o., nájemné mělo činit 190 korun na metr čtvereční za rok. Pořadatel show Artur Kaiser ČESKÉ POZICI již dříve řekl, že v případě zrušení představení vrátí lidem vstupné. Několik představení bylo totiž již vyprodáno.

Když nevyšel Karlín...

Po rozhodnutí pražských radních ohledně pronájmu pozemku v Karlíně se začaly množit zprávy, že se má show jen přesunout na jiné místo. Nasvědčuje tomu fakt, že organizátor Artur Kaiser akci neodvolal a na internetových stránkách naopak uklidňuje majitele již zakoupených vstupenek, že show se bude konat v původním termínu. Kaiser na otázky ČESKÉ POZICE odmítl odpovídat a odkázal nás právě na své stránky, kde stojí (citujeme doslova):

„V reakci na informace, které se v poslední době objevují v mediích bychom rádi, coby pořadatel akce Delfíni v Praze, ujistili všechny návštěvníky, kteří si již zakoupili vstupenky na některé z představení či případné další zájemce, že akci nerušíme a oni tak o jedinečný zážitek nepřijdou. Celá akce je připravována v souladu s právními předpisy platnými v České republice.“

Zastupitelé za Stranu zelených se obávají, aby se společnost Cirkus Cirkus nepokusila přesunout akci do šapitó na Hagiboru v Praze 10Zastupitelé za Stranu zelených (SZ) se obávají, aby se společnost Cirkus Cirkus nepokusila přesunout akci do svého šapitó na Hagiboru v Praze 10. „Připomínáme, že rozhodnutí magistrátu pouze znemožnilo stavbu delfinária na obecních pozemcích v Karlíně. Podle nás však reálně hrozí, že se společnost Cirkus Cirkus pokusí uspořádat tuto atrakci na soukromé parcele. V této souvislosti připomínáme, že firma má dlouhodobě postavené šapitó na Hagiboru v Praze 10. Budeme riziko přesunu akce do Strašnic bedlivě sledovat,“ zdůrazňuje Petr Vilgus, zastupitel za SZ v Praze 8.

A předseda zelených Ondřej Liška dodává: „Převoz mořských delfínů do vnitrozemí, jejich držení v nevelkých nádržích a zneužívání těchto inteligentních zvířat pro zábavu lidí je z principu špatné. Vyzývám touto cestou občany, aby se podobných krutých zábav neúčastnili – a to ani v případě, pokud dostanou vstupenky zdarma. Žádáme pražského primátora, starosty, místostarosty a zastupitele městských částí, aby se této atrakci postavili a nedovolili její pořádání kdekoliv na území města.“

Právní předpisy upravující tuto problematiku:

  • Základním je CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin) a Nařízení Rady Evropského společenství č. 338/97 o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi.
  • Česká legislativa, především zákon na ochranu zvířat proti týrání, konkrétně jeho prováděcí vyhláška č. 346/2006 Sb., o stanovení bližších podmínek chovu a drezúry zvířat v příloze 7., definující zvláštní podmínky chovu delfínovitých, která v odstavci 1 stanoví, že:
    „Delfínovití nesmí být chováni a využíváni k drezúře v mobilních zařízeních pro drezúru zvířat. Ústřední komise pro ochranu zvířat (poradní orgán Ministerstva zemědělství) ve svém Doporučení pro podmínky chovu savců v cirkusech především odmítá chov a drezúru primátů a vodních savců včetně delfínů.“
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!