Lidovky.cz

Roubiniho temná předpověď pro rok 2013: Ekonomická smršť

USA

  5:19

Dr. Zkáza uvedl pět faktorů, jejichž souběh by mohl zničit globální ekonomiku. Někteří ekonomové předpovídají ještě horší katastrofu.

Podle ekonoma Nouriela Roubiniho, neboli Dr. Zkázy, si vlády rychle uvědomí, že už nemají „žádné další králíky, které by mohly vytahovat z klobouku“. foto: © ReutersČeská pozice

Nouriel Roubini, profesor ekonomie na Newyorské univerzitě, jenž získal přezdívku Dr. Zkáza kvůli předpovědi finanční krize v roce 2008, pokračuje ve svých temných předpovědích – tentokrát pro rok 2013. V rozhovoru pro agenturu Reuters prohlásil, že by se investoři měli připravit na „naprostou ekonomickou smršť“. Ta by měla vrátit USA do recese a vytvořit reálnou možnost globálního kolapsu.

Roubini vyjmenoval pět faktorů, které by mohly zničit globální ekonomiku:

  • zhoršování dluhové krize v Evropě;
  • zvyšování daní a výdajové škrty ve federálním rozpočtu USA;
  • velké problémy čínské ekonomiky;
  • zpomalení hospodářského růstu rozvojových zemí a;
  • vojenský konflikt s Íránem, který „přes noc“ zdvojnásobí cenu ropy.

Pokud tyto okolnosti nastanou souběžně, dle Roubiniho si vlády rychle uvědomí, že už nemají „žádné další králíky, které by mohly vytahovat z klobouku“. Triky, jež používala například americká vláda během finanční krize v roce 2008, tentokrát USA nezachrání.

Roubini poukázal na to, že od tohoto roku centrální banka snižovala úrokové sazby a tiskla peníze ve snaze nastartovat ekonomiku. Několik vládních stimulů se však ukázalo neefektivními a úroky jsou v současnosti na nule a nelze je dál srážet.

Jednoznačná data

Někteří ekonomové však předpovídají pro rok 2013 ještě horší katastrofický scénář. Například Robert Wiedemer, spoluautor bestselleru z loňského roku Aftershock: Protect Yourself and Profit in the Next Global Financial Meltdown (Následný otřes. Zachraňte sebe i svůj zisk před příštím globálním finančním kolapsem), nedávno v rozhovoru prohlásil: „Data vypovídají jednoznačně: 50procentní nezaměstnanost, 90procentní propad akciových trhů a stoprocentní roční inflace… A to vše začne v roce 2012.“ 

Triky, které používala například americká vláda během finanční krize v roce 2008, tentokrát USA nezachrání

Ještě předtím, než odmítnete Wiedemerova tvrzení jako nemožná a nerealistická, je třeba vzít v úvahu, že v roce 2006 společně se svým týmem ekonomů předpověděl kolaps amerického hypotečního trhu, kapitálových trhů i spotřebitelských výdajů, což téměř potopilo USA. Poté, co dotazující v rozhovoru zpochybnil Wiedemerovy údaje, ten ukázal šokující grafy, jež podpořily jeho tvrzení, a zakončil argumentem: „Mohli jste vidět, že se z léku stává jed.“

Jedním z mála jasných bodů na temném popisu globální ekonomiky je neexistence inflace, přestože se vlády na celém světě stále víc zadlužují a centrální banky vytiskly nebývalé množství peněz. To se však může změnit, protože ceny energetických surovin a potravin, jež v podstatě tvoří základ světového systému, se pravděpodobně zvýší.

Problém inflace

Napětí ohledně íránského jaderného programu tlačí cenu energetických surovin nahoru. A není pravděpodobné, že íránský problém brzy skončí. Navíc by občanská válka v Sýrii mohla přeskočit do Iráku, v němž vládne velké napětí mezi sunnity a šíity. Pokud by v Sýrii padl Asadův režim a k moci se dostali sunnité, znamenalo by to větší podporu a dodávky zbraní sunnitským bojovníkům v Iráku. Důsledkem by mohlo být rozšíření politického neklidu do států Perského zálivu a energetický výhled by se rychle změnil k horšímu.

Měli bychom být rádi, že se inflace dosud neobjevila, ale je snadné si představit podmínky, za nichž by tomu tak být nemuselo

Co se týká potravin, americký Středozápad, obilnice USA, se potýká s největším suchem za uplynulých několik let. Na začátku tohoto roku se zdálo, že v USA bude rekordní sklizeň. Pokud se však sucho v této oblasti udrží v příštích dvou týdnech, úroda kukuřice a sojových bobů bude nízká, což zvýší jejich cenu. Následkem pravděpodobně budou nepokoje kvůli potravinám a politický neklid na celém světě. To bude také tlačit na vyšší ceny a mzdy.

Měli bychom být rádi, že se inflace dosud neobjevila, ale je snadné si vybavit podmínky, za nichž by tomu tak být nemuselo. To je značně nepříjemná představa, protože politici by s tímto stavem nemohli udělat v podstatě nic jiného, než vrátit svět do nové a možná ještě větší recese, než je ta současná. Stagflace – stagnující ekonomiky, vysoká nezaměstnanost a růst cen – je dalším velkým problémem. Vedle současné deflace, je to ta nejhorší záležitost, protože všechny politické možnosti, které jsou k dispozici k udržení inflace na uzdě, ve skutečnosti nezaměstnanost zhoršují.

Není tedy třeba být ani Nourielem Roubinim, ani Robertem Wiedemerem, aby se vyhlídky globální ekonomiky nezdály temné.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.