Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Roubiniho předpověď 2012: Hrbolatý rok. Tvůrcům politik dochází munice.

USA

  19:01

Dr. Zkáza vykreslil hodně nepěkné vyhlídky globální ekonomiky: recese v Evropě, anemický růst v USA a ostré zpomalení všude jinde.

Profesor Nouriel Roubini, kvůli své předpovědi finanční krize v letech 2007 až 2008 známý též jako Dr. Zkáza, stanovil aktuální diagnózu globální ekonomiky a narýsoval její prognózu pro příští rok. Vyhlídky jsou podle něho jasné, ale nikoli pěkné: recese v Evropě, přinejlepším anemický růst v USA a ostré zpomalení v Číně i na většině rozvíjejících se trhů.

Jaké jsou Roubiniho výchozí argumenty v textu, který v pátek přetiskly Hospodářské noviny?

  • Asijské ekonomiky jsou vystaveny vlivu Číny, kde klesající ceny nemovitostí začínají vytvářet řetězovou reakci, která bude mít negativní dopad na developery, investice a vládní příjmy.
  • Latinská Amerika je citlivá na nižší komoditní ceny, které klesly kvůli zpomalování Číny i vyspělých ekonomik.
  • Střední a východní Evropa je bezprostředně vystavena problémům eurozóny, již čeká jistá recese. Její hloubku a délku nelze předpovědět, ale pokračující zadrhnutí úvěrů, problémy s národními dluhy, nedostatečná konkurenční schopnost a fiskální uskrovňování s sebou nesou podstatný pokles.
  • Pozdvižení na Blízkém východě vyústilo ve vážná ekonomická rizika po celém světě.
  • Světový růst budou brzdit vysoké ceny ropy, a to v důsledku přetrvávající geopolitické nejistoty.

Tato realita zatěžuje dle Roubiniho koncovou poptávku, která je pod tlakem i kvůli stoupající sociální nerovnosti – domácnosti, chudší jedinci a výdělečně činné osoby šetří výrazně víc než korporace, bohatší domácnosti a poživatelé kapitálových příjmů. K tomu přistupuje velká nevyváženost klíčových běžných účtů – mezi USA a Čínou a uvnitř eurozóny mezi jádrem a periferií.

Narovnání nerovnováh

Jaké se nabízí řešení? Narovnání nerovnováh by dle ekonoma vyžadovalo nižší domácí poptávku v zemích s nadměrnými výdaji a velkými deficity běžného účtu a nižší obchodní přebytky v příliš spořivých zemích prostřednictvím nominálního a reálného zhodnocování měn.
USA, Evropa a Japonsko odkládají významné hospodářské, fiskální a finanční reformy, jichž je zapotřebí, aby se obnovil udržitelný a vyvážený růstTo ale vázne, protože přebytkové země se vzpírají zhodnocovat měnový kurz a raději zatlačují schodkové státy do recesní deflace. Následné měnové bitvy by se mohly vzhledem k dalšímu oslabování globálního růstu v roce 2012 vyostřit až do obchodních válek, tvrdí profesor Roubini.

Tvůrcům politik přitom docházejí možnosti. Měnová politika je již uvolněná, ale ve vyspělých ekonomikách, kde problémy nepramení z nelikvidity, ale z insolvence, je čím dál méně účinná. Fiskální politiku zase „podvazuje růst schodků a dluhů, dluhopisoví domobranci a nová rozpočtová pravidla v Evropě“. „Co se týče politických přístupů, USA, Evropa a Japonsko odkládají významné hospodářské, fiskální a finanční reformy, jichž je zapotřebí, aby se obnovil udržitelný a vyvážený růst,“ míní ekonom.

Suma sumárum, obnovit robustní růst je dle Nouriela Roubiniho dost těžké i bez neustále přítomného přízraku oddlužování a citelného nedostatku politické munice. Globální ekonomiku prý čeká „hrbolatý rok“.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!