Lidovky.cz

Rosatom slibuje českým firmám až 120 miliard Kč, vyhraje-li tendr na Temelín

  11:47

Lobbying kolem Temelína sílí. Šéf Rosatomu Sergej Kirijenko tvrdí, že ruská jaderná firma podepíše 12 dohod o spolupráci s českými podniky.

Jaderná elektrárna Temelín. foto: © ILUSTRAČeská pozice

Pokud se o tendru na výstavbu dvou bloků v české jaderné elektrárně Temelín rozhodne v prvé řadě podle geopolitických kritérií, konsorcium vedené ruským státním jaderným podnikem prohraje, uvedl šéf Rosatomu Sergej Kirijenko v pondělí v Praze. Pokud však budou rozhodovat kritéria technická a ekonomická, pak má konsorcium v čele s Rosatomem nejlepší předpoklady, aby zvítězilo, míní bývalý předseda ruské vlády.

Vzhledem k tomu, že česká státem kontrolovaná energetická společnost ČEZ má koncem října vydat dokumentaci k tendru na výstavbu třetího a čtvrtého reaktorového bloku jaderné elektrárny Temelín v jižních Čechách, tři subjekty, které se přihlásily do nabídkového řízení — francouzská společnost Areva, americká firma Westinghouse a konsorcium MIR 1200, které tvoří Atomstrojexport a strojírenské firmy v oboru jaderné energetiky Gidropress z Ruska a Škoda JS z České republiky — zintenzivňují PR kampaně v ČR na podporu svých nabídek. Kirijenkova návštěva Prahy je sama o sobě silným signálem významu, jaký ruská vláda přikládá temelínskému tendru.

Rosatom trvá na tom, že MIR 1200 je rusko-české konsorciumFirmy Gidropress i Atomstrojexport ovládá Rosatom a firmu Škoda JS vlastní ruská strojírenská firma OMZ, kterou zase ovládá banka Gazprom Bank ruského státem řízeného plynárenského gigantu Gazprom. Rosatom trvá na tom, že MIR 1200 je rusko-české konsorcium.

Zájem má 300 českých firem

Na pondělním neformálním setkáni s novináři v Praze Kirijenko uvedl, že během své návštěvy v České republice spolu se svým zástupcem Kirillem Komarovem podepíše dohody o spolupráci s dvanácti českými společnostmi. Prozradil, že nejvýznamnější dohoda bude podepsána se strojírenskou firmou Vítkovice Holding, ale odmítl zveřejnit jakékoli podrobnosti.

Mluvčí firmy Vítkovice Holding Eva Kijonková sdělila ČESKÉ POZICI ještě v pondělí, že nemá žádné zprávy, které by o dohodě s Rosatomem nebo jeho dceřinými firmami sdělila.

Kirijenko dychtivě zdůraznil, že pro spolupráci s ruským jaderným sektorem existují příležitosti pro všech zhruba 300 českých společností, které se mají zúčastnit konference Atomex v Praze ve dnech 25. až 26. října, na níž on a Komarov promluví v úterý.

Během své dvoudenní návštěvy v České republice se Kirijenko a Komarov mají rovněž setkat s českým ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kocourkem (ODS) a s předsedou vlády Petrem Nečasem (ODS).

Hodnota kontraktu na vybudování dvou nových reaktorových bloků v temelínské elektrárně se odhaduje minimálně na 200 miliard korun.

Na pilu tlačí i USA

Tuto středu zahajuje český premiér oficiální návštěvu USA a očekává se, že temelínský tendr bude nejvýznamnějším bodem programu při jeho plánované schůzce s americkým prezidentem Barackem Obamou. Na otázku, jak by Rusko mohlo reagovat na tak vysoký kalibr politického lobbyingu, Kirijenko odpověděl, že pokud bude rozhodujícím faktorem při výběru vítěze tendru geopolitická loajalita, tak konsorcium MIR 1200 vedené ruskými firmami prohraje. „O tom není pochyb: Spojené státy jsou pro Českou republiku významnějším geopolitickým partnerem.“

Šéf ruského jaderného sektoru však prohlásil, že při jednání s českými představiteli včetně zvláštního zmocněnce české vlády pro energetickou bezpečnost Václavem Bartuškou neměl „pocit předpojatosti“, ani že by něco v souvislosti s temelínským tendrem bylo už dohodnuto.

Domníváme se, že můžeme vyhrát na pragmatické úrovni, říká Kirijenko„Domníváme se však, že můžeme vyhrát na pragmatické úrovni,“ prohlásil Kirijenko a uvedl klíčové faktory, kde podle něho nabídka konsorcia MIR 1200 bude výhodná. Tvrdí, že bezpečnostní normy nového reaktoru třetí generace VVER 1200 (vodo-vodního energetického reaktoru) firmy Gidropress jsou lepší než u reaktoru AP1000 firmy Westinghouse, zejména proto, že Jaderná regulační komise USA musí ještě schválit stavbu a provoz tohoto reaktoru na americké půdě, kdežto první reaktor VVER 1200 — který se právě staví v elektrárně Leningradskaja II u Sankt Petěrburku— má být spuštěn v Rusku v roce 2014.

Pokud jde o téma bezpečnosti, firma Gidopress dále tvrdí, že nový reaktor VVER 1200 odolá nárazu letadla o hmotnosti až 400 tun a že zcela vyhovuje zpřísněným bezpečnostním doporučením vypracovaným Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA) v reakci na neštěstí, které se stalo v japonské elektrárně Fukušima.

Až 70 procent práce pro Čechy

Hlavní, ne-li klíčový argument, který konsorcium v čele s ruskými firmami uvede ve své nabídce, je vysoký stupeň lokalizace projektu. Kirijenko v pondělí prohlásil, že až 70 procent práce na rozšíření Temelína bude zadáno českým firmám oproti maximálně 30 procentům, které by podle něho mohly nabídnout firmy Areva nebo Westinghouse: „Proč jen 30 procent? Není to proto, že jsou chamtivé a nechtějí zadávat víc práce subdodavatelům... Je to proto, že prostě nemohou; neexistuje místní know-how .“ Kirijenko také řekl, že je přesvědčen, že by český průmysl mohl hrát zásadní úlohu při podpoře nabídky konsorcia vedeného ruskými firmami, protože podle něho české podniky zjistí, že by mohly mít obrovské zisky.

Český průmysl by mohl hrát dle Kirijenka zásadní úlohu při podpoře nabídky konsorcia vedeného ruskými firmamiKirijenko uvedl, že zkušenosti s rusko-českou spoluprací v elektrárně v Dukovanech a později na prvních dvou blocích temelínské elektrárny vedly k cennému česko-ruskému přenosu vědomostí a spolupráci v oblasti atomové energie a že dosažení takového přenosu s novým jaderným partnerem by vyžadovalo možná nejméně deset let.

Na otázku ČESKÉ POZICE o návrhu českého ministerstva průmyslu a obchodu týkající se energetické strategie České republiky na příštích 50 let, který v létě pronikl do tisku — a který mimo jiné navrhuje obnovu těžby uranu a vytvoření úplného jaderného cyklu včetně obohacování uranu a ukládání do hlubinných úložišť — Kirijenko prohlásil, že tato strategie je „naprosto rozumná“ a zmínil, že jeho společnost už nabídla eventuální spolupráci ČEZ a české vládě v oblastech obohacování a ukládání uranu. Pro ruský jaderný sektor by bylo ekonomicky přínosné vybudovat ve středoevropském regionu podnik na obohacování uranu, pokud by zde bylo v provozu nejméně deset reaktorů typu VVER, řekl.

Kirijenko očekává, že výsledkem akvizičního programu jeho podniku bude to, že si Rosatom do roku 2015 zajistí největší zásoby uranu na světě a následkem toho se stane globálním lídrem v obohacování uranu.

Pozadu nechtějí zůstat Američané ani Francouzi

Podobný objem zakázek jako Rusové – téměř tři čtvrtiny – nabídl minulý týden českým firmám i americký Westinghouse. „Věříme, že skrze příležitost postavit nové nukleární reaktory v Temelíně můžeme hrát posilující roli ve vztahu Spojených států a České republiky,“ uvedla společnost, kterou citoval server Aktuálně.

Server E15 zase přinesl v úterý rozhovor se středoevropským šéfem Arevy Thomasem Epronem, podle něhož by Američané měli francouzskou firmu v soutěži o dostavbu Temelína podpořit. „Areva je jedničkou v jaderném odvětví ve Spojených státech, je také největším zaměstnavatelem v USA. Očekával bych tedy, že budeme mít také podporu americké vlády v temelínském tendru,“ argumetnoval Epron.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.