Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rošáda v ECM aneb Ivo Hala, Petr Sisák a spol. na scéně

  21:06

Šéfem představenstva ve čtyřech dcerách developera ECM se stal František Koch, jenž má vazby na kontroverzního podnikatele Petra Sisáka.

foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Je pravděpodobné, že v době, kdy soudy rozhodnou o všech odvoláních a žalobách souvisejících s prohlášením konkurzu na developerskou společnost ECM Real Estate Investments (ECM), bude v portfoliu firmy již jen zlomek toho, co dnes. Insolvenční správce ECM Ivo Hala neotálí. Kromě zpeněžování aktiv, jejichž hodnota ke konci května přesáhla 3,3 miliardy korun, se pilně věnuje i výměně členů statutárních orgánů v dceřiných firmách. A stejně jako u jiných „subkauz“ ECM, i zde narazíme na zajímavé mezilidské propletence. Lze spekulovat, zda jde jen o náhody.           

V obchodním rejstříku jsou zaznamenány personální výměny již ve čtyřech dcerách ECM, a to ve společnostech Epoque Hotel, Adarkon, Sazerac a Graslon. Epoque Hotel vlastní pozemek v Praze na Pankráci, na kterém měl vyrůst hotel. Adarkon se napůl s firmou Top Spirit měla podílet na kancelářsko-rezidenčním projektu City Empiria IV. v Praze na Pankráci. Sazerac připravovala výstavbu obchodního centra v Českých Budějovicích, pro které měla získat stavební povolení v roce 2013. Graslon má stavební povolení pro obchodní centrum Kaskády Zlín.

Čtyři firmy, jeden scénář

Z představenstev výše zmíněných čtyř firem „byli odejiti“ Milan Janků, zakladatel a majoritní vlastník ECM, Antonín Jakubše a Ondřej Buršík. Novým předsedou představenstev se stal František Koch, členy pak Jakub Kleindienst a Petr Pelka. Scénář personálních obměn byl u všech čtyř identický.

Je zřejmé, že výměny v dozorčích radách a představenstvech nastanou i v ostatních dceřiných společnostech ECMKoch, jak lze vyčíst z obchodního rejstříku, má pestrou byznysovou minulost. Jen namátkou: v roce 1995 založil firmu Suma, která po pěti letech skončila v likvidaci. Dalším spolumajitelem společnosti byl miliardář Petr Sisák, kontroverzní podnikatel, který nyní pracuje v advokátní kanceláři Ivo Haly, insolvenčního správce ECM.  Suma není jediným společným působištěm Kocha a Sisáka. V polovině roku 1996 byl Koch členem dozorčí rady zkrachovalé První slezské banky. Těsně před jeho příchodem byl předsedou představenstva právě Petr Sisák, který po pádu finančního ústavu dostal od soudu podmíněný trest.

Také další Kochovy aktivity stojí za zmínku. Od ledna 1995 do září 1996 byl členem představenstva zkrachovalé Ekoagrobanky. V roce 1997 koupil od Františka Chobota firmu Kala, které se ještě týž rok zbavil. Chobot, který si změnil příjmení na Bušek, proslul výrokem, který citovala MF Dnes, totiž že je tunelářem a že jím zůstane až do té doby, dokud to v Česku bude v podstatě legální způsob podnikání.

Kolegové z dřívějška

Členem představenstva tří dcer ECM se stal Jakub Kleindienst, který dříve figuroval ve vedení developerské firmy Finep. Jeho kolegou byl Štěpán Hampl, dnes spolumajitel společnosti REA International, která insolvenčnímu správci Halovi asistuje při prodeji aktiv ECM. Posledním nově dosazeným členem statutárních orgánů v dcerách ECM je Petr Pelka, který již před čtyřmi lety v ECM působil. Po odchodu se živil jako externí konzultant, mimo jiné spolupracoval s firmou PricewaterhouseCoopers (PwC), která je nyní též poradcem Ivo Haly.

Je zřejmé, že výměny v dozorčích radách a představenstvech nastanou i v ostatních dceřiných společnostech ECM. V zápisu z věřitelského výboru ze 3. srpna se konstatuje, že insolvenční správce vyměnil členy managementu ve firmě Lunzie s tím, že „kandidáti na funkce členů představenstva a dozorčí rady pocházejí od insolvenčního správce, REA Intrnational a PwC“. Kdo konkrétně pozice získá, zatím není zveřejněno v insolvenčním ani v obchodním rejstříku. Dle vyjádření správce by se měly statutární orgány obměnit ještě ve společnostech Epoque Lancaster a ECM China Investments.

Personální šachy nejsou jedinými „horkými“ změnami v ECM. Podepsána byla kupní smlouva se společností Skanska Property, která za 6,3 milionu eur získala projekt Lunzie. Část peněz půjde na úhradu úvěru ve výši 90 milionů korun, který poskytla ECM Raiffeissenbank a jenž byl splatný ke konci června. Projekt Lunzie by měl zahrnovat 51 bytů a kancelářské prostory. Dle původních předpokladů měla ECM získat stavební povolení na jaře 2013.

Objeví se znovu Vítek?

V současné době se jedná o prodeji projektů City Deco a City Element, které byly plánovány v Praze na Pankráci. Jak vyplývá ze zápisu z jednání věřitelského výboru, který zasedal 10. srpna, společnost REA International, jež řídí prodej aktiv ECM, obdržela dvě nabídky, a to od rakouské společnosti S+B Gruppe a od Skansky. Ve hře se ale mohou objevit ještě jiní potenciální kupující. „REA doporučuje oslovit i další subjekty, které dříve o projekty projevily zájem, a tudíž lze předpokládat, že mají povědomí o problémech a specificích těchto projektů,“ píše se v zápisu z jednání věřitelského výboru z 10 srpna.

Na jaře letošního roku se o City Deco a City Element ucházela skupina CPI podnikatele Radovana Vítka. Z transakce ale nakonec sešlo. „Ukončili jsme jednání z obav před konkurzem. Finanční kondice ECM je více než vážná,“ řekl Hospodářským novinám 12. dubna, tedy více než tři měsíce před vyhlášením konkurzu, generální ředitel CPI Zdeněk Havelka. Dodal, že se kupní cena za oba projekty pohybovala kolem 300 milionů korun. ČESKÁ POZICE zaslala CPI dotazy, zda má o projekty zájem nyní. Zůstaly však bez odpovědi.

Na přípravu projektů City Deco a City Element poskytla úvěr LBBW Bank, splatný byl již ke konci června. I když makléři očekávají, že při rozprodeji bude o pankrácké reality mezi investory zájem, potenciální kupci musejí vzít v úvahu již dříve uzavřenou dohodu s vlastníkem sousední City Empirie, kterým je Generali PPF, o využití části garáží v City Deco. Výstavba objektu Deco totiž zabere část parkoviště Empirie. Kromě toho budova City Deco bude, jak vyplývá z projektu, technologicky propojena s administrativním objektem City Element.

Jak již dříve informovala ČESKÁ POZICE, spory okolo ECM vyhlášením konkurzu neskončily. Spíše naopak. Majitelé eurových dluhopisů se odvolali k Vrchnímu soudu, protože jejich pohledávka byla insolvenčním správcem popřena, a nemohli tedy hlasovat o osudu ECM na věřitelské schůzi. Na soud se obrátil také Milan Janků. Věřitelé se svých práv domáhají i u Ústavního soudu a podali také takzvané incidenční žaloby na insolvenčního správce Ivo Halu. Je ale otázkou, co z ECM zbude v době, kdy skončí všechny soudní pře.

O kauze konkurzu ECM si přečtete také v těchto článcích: