Lidovky.cz

Ropa pod sto dolary a je jí dostatek. Dobrá, nebo špatná zpráva?

USA

  9:26

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vítá, že svět nečelí problémům s dodávkami klíčové suroviny – černého zlata. Vydrží to?

Dobrá, nebo špatná zpráva? Jak se to vezme. Když cena severomořské ropy Brent klesla tento týden poprvé po devíti měsících pod sto dolarů za barel, byl to signál, že se světovou ekonomikou, a tedy také s poptávkou po strategické surovině není něco v pořádku.

A jelikož globální ekonomiku stále více ovlivňuje poptávka v Číně, není divu, že tamní – oproti očekáváním horší – ekonomické vyhlídky srazily také cenu černého zlata. Navíc v době, kdy se od Evropy žádné hospodářské zázraky nečekají a kdy se USA stále víc pouštějí do těžby břidlicové ropy. Američané také letos poprvé od roku 2005 vyvezli ropu právě do Číny.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) v tom všem ale vidí poměrně významná pozitiva. Její výkonná ředitelka Maria van der Hoevenová, která před časem v boji o tento post porazila bývalého českého premiéra Mirka Topolánka, prohlásila, že nižší cena pomůže hospodářskému oživení. A také se podle ní potvrzuje to, o čem IEA mluví už delší dobu – v současné době nečelíme problémům na straně dodávek. Jinými slovy – ropy je při  současné ceně dost.

Od těžby břidlicové ropy v USA si odborníci na energetickou bezpečnost slibují, že svět nebude tolik odkázán na suroviny z výbušného Blízkého východu

Faktem je, že od fenoménu těžby břidlicové ropy v USA si i někteří odborníci na energetickou bezpečnost slibují, že svět nebude tolik odkázán na surovinu z výbušného Blízkého východu. I když jiní odborníci – například ti z finanční skupiny Nomura – zase varují, že napětí okolo Íránu a blížících se prezidentských voleb v této zemi přece jen může odstartovat jiný cenový trend. Růst cen by pak mohl být třeba způsoben i spíše psychologickými faktory. Anebo někdy prostě nepříliš vysvětlitelnými spekulativními operacemi – ropa je pořád v centru pozornosti obchodníků na mezinárodním komoditním trhu.

Jak upozornil šéf společnosti Čepro Jan Duspěva v nedávném rozhovoru: „Je třeba brát v úvahu vliv spekulativních operací. Vliv těchto operací na cenu komodit je často větší, než je reálný vliv nabídky a poptávky.“

Z komoditního trhu nyní paradoxně zaznívají obavy, že by se obchodování mohlo zklidnit právě kvůli stabilní nabídce ropy, což by bylo konkrétně pro toto „virtuální odvětví“ nešťastné. Kdo by spekuloval na růst, nebo pokles ceny, kdyby se žádné velké výkyvy neočekávaly? Jenže zkušenosti z minulosti ukazují, že podnětů pro výkyvy cen se nakonec najde vždy dost. I kdyby se měly vyrobit uměle.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.