Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rodící se Sobotkova vláda: Premiér opět bez ministra financí ze své strany

  6:33

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek o lídrovi hnutí ANO 2011 Andreji Babišovi ČESKÉ POZICI řekl: „Je důležité, aby byl v kabinetu.“

foto: Česká pozice, Richard CortésČeská pozice

Po sobotním jednání ANO 2011 a ČSSD je zřejmé, že hnutí Andreje Babiše získá ve vládě Bohuslava Sobotky možná nejvlivnější post ministra financí. Výměnou za to sociální demokracie obsadí předsedu Poslanecké sněmovny. Velkopodnikatel ukázal, že v kabinetu nehodlá hrát se svým hnutím vedlejší roli.

Podařil se mu podobný kousek jako v minulosti Miroslavu Kalouskovi, který ve druhé Topolánkově vládě i Nečasově kabinetu získal pro slabší koaliční stranu (nejprve pro KDU-ČSL, poté pro TOP 09) vlivné ministerstvo financí včetně mocného Finančního analytického útvaru.

Předseda ČSSD Sobotka před sobotním jednáním s ANO prohlašoval, že jeho cílem jsou posty premiéra a ministrů financí a vnitra. ČESKÁ POZICE v uplynulých dnech na schůzkách s lidmi blízkými vedení sociální demokracie zaznamenala názor, že Sobotka by se měl vyvarovat případu Topolánkovy i Nečasovy vlády, v nichž ministr financí nebyl ze stejné strany jako předseda vlády.

Volební výsledky však toto předsevzetí zmařily. Výsledný rozdíl mezi vítěznou ČSSD a druhým ANO byl minimální. Babiš je navíc navzdory své politické nezkušenosti z byznysu „otrkaný“ vyjednavač, který dokáže prosadit vlastní návrhy.

Naplňování možného scénáře

Hnutí ANO se zatím daří naplňovat možný scénář: sociální demokrati nás naučí dělat parlamentní politiku, my je naučíme, jak správně vybírat daněHnutí ANO se díky tomuto rozdělení postů zatím daří naplňovat možný scénář: sociální demokrati nás naučí dělat parlamentní politiku, my je naučíme, jak správně vybírat daně. Po sobotním jednání jej ČESKÉ POZICI v podstatě potvrdil místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek: „Má-li jít o stabilní kabinet, každá ze stran by měla mít svého předsedu ve vládě, aby zde mohli uplatnit své schopnosti, prosadili program své strany a pomohli vládě. Jde o to, aby se lídři stran nemuseli setkávat v jiných sestavách než ve vládě.“

Zaorálek navíc prosazuje, aby se Babiš navzdory pochybnostem kvůli spolupráci s StB stal členem vlády: „Je důležité, aby pan Babiš ve vládě byl. V jeho případě se často hovoří o problému s lustračním zákonem. Podle mě byl tento zákon původně míněn jinak. Cílem lustračního zákona bylo, aby vysoce postavený úředník nebyl případně vydíratelný kvůli své minulosti. Pan Babiš položil fakta na stůl před volbami, od voličů získal silný mandát. Neměli bychom mu tedy bránit ve funkci.“

Lze předpokládat, že pokud ČSSD zásadně nekomplikovala jednání o financích, nebude naopak ANO dělat potíže v případě obsazení ministerstva vnitra sociálním demokratem. Vedle informace o rozdělení postů ministra financí a předsedy Poslanecké sněmovny ČESKÁ POZICE od dvou účastníků sobotního jednání, kteří si nepřáli být jmenováni, získala další zajímavé informace.

Důležitý Hamáček a Zaorálkův kariérní vrchol

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že za vhodného kandidáta na předsedu sněmovny považuje místopředsedu poslaneckého klubu Jana Hamáčka. Tím by se uvolnil post šéfa resortu obrany, neboť dosud na něho byl hlavním kandidátem. Hamáček by jako šéf sněmovny mohl hrát významnou roli zejména ve chvíli, kdy by se jí nepodařilo dvakrát vyjádřit vládě důvěru – pak by kandidáta na premiéra prezidentovi dle Ústavy doporučoval právě předseda sněmovny. A Hamáček patří do Sobotkova skupiny.

Spekulovalo se, že šéfem dolní komory by se mohl stát její někdejší místopředseda a stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Pokud jím však má být Hamáček, pak z toho vyplývá, že Zaorálek se chce navzdory své „neoblibenosti“ u prezidenta Miloše Zemana stát ministrem zahraničí. Na otázku, zda se neobává komplikací ze strany Hradu, Zaorálek ČESKÉ POZICI řekl: „Problém to být může, ale takový je život. To, co dělám dlouhodobě, má logiku, věnuji se problematice zahraniční politiky dlouhodobě. Mám představu, jakým směrem vést evropskou a zahraniční politiku.“

Pokud by se ministrem zahraničí stal skutečně Zaorálek, na jaké ministerstvo by se pak vydal Martin Stropnický (ANO), o němž se také jako o šéfovi diplomacie spekulovalo?

Umístění rebelů

Přenechání ministerstva financí hnutí ANO by mohlo vyvolat nevoli u některých rebelů ČSSD. Vždyť ještě v březnu se na sjezdu strany v kuloárech hovořilo například o tom, že o post stínového ministra financí či vnitra má zájem Michal Hašek (v následujících měsících se chtěl možná stát i premiérem, což mu však prozatím lánská aféra překazila).

Kvůli zachování jednoty poslaneckého klubu by sobotkovci mohli vnitřní spory řešit umístěním „pučistů“ do významných postů ve sněmovně – například Jeronýma Tejce jako šéfa ústavně právního výboru. Podle našich vnitrostranických zdrojů se o takové možnosti ve straně v tuto chvíli hovoří.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...