Lidovky.cz

Roční výročí kauzy Key Investments. Rok marného boje s chobotnicí.

  9:29

Shrnuto: Rok se nikomu nic nestalo a už se asi nestane. Vysoká politika nemá na potrestání viníků zájem. A možná se i bojí.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Istvána Léko / Přesně před rokem jsme otevřeli kauzu Key Investments, českou obdobu megaaféry Madoff, největšího podvodu při správě majetku v historii. Zatímco americký finančník dostal u soudu souhrnný trest 150 let, aktéři tuzemské kauzy díky odborné a morální úrovni české policie a justice jsou stále na svobodě. Ačkoliv protikorupční policie šetří v souvislosti s Key Investments několik trestních oznámení již více než rok, nikdo nebyl ani obviněn. Spolu s policejním inspektorem Trachtou z filmu Rozpuštěný a vypuštěný se můžeme jen rezignovaně ptát: Že by zase tutl?

Přitom se jedná o velkou (a pro novináře krásnou) aféru se všemi potřebnými atributy. Velké peníze, prohnilá vysoká politika, špinavé lokální kšefty na radnicích, pražští kmotři ODS a ČSSD, vlivní právníci, kteří pracují pro všechny strany, podivní auditoři, všehoschopní znalci, tajemní vlastníci fotbalové Slavie, kontroverzní podnikatel Petr Sisák odsouzený za podvod, neprůhledné firmy vlastněné kastlíkovými společnostmi na Panenských ostrovech a jejich neprodejné a pochybně emitované dluhopisy, které koupily městské části Prahy 6, 10 a 13 za veřejné stamiliony. A na konci příběhu – podle posledních informací ČESKÉ POZICE – mocná finanční skupina, která jako jediný subjekt drží neocenitelný archiv firmy Key Investments v trezoru.

Příliš komplikovaná aféra

Když Češi slyší o Madoffovi, jsou v obraze, když slyší o Key Investments, většinou nevědí, oč se jedná

Jen ČESKÁ POZICE zveřejnila na téma Key Investments 125 článků, některá další média jako například MF Dnes či Hospodářské noviny se také činila, jenže kauzu nezvedly televize ani bulvár, takže nebylo možné očekávat silný tlak veřejnosti. Je pravda, že aféra Key Investments je velice komplikovaná a Nova či Blesk ji pochopitelně nedokážou shrnout do pár minut či několika vět. V této souvislosti bohužel naprosto selhala veřejnoprávní televize, která se kauze Key Investments věnovala jen okrajově. A tak se nedivme, že když Češi slyší o Madoffovi, jsou v obraze, když slyší o firmě Key Investments, většinou nevědí, oč se jedná.

Majetkově neprůhledný správce majetku společnost Key Investments před několika lety začal pracovat s privátními obligacemi spřízněných firem jako E Side Property či Via Chem Group. Tyto takzvané junk-bondy, tedy velice rizikové „prašivé obligace“, pak Key Investments nacpala do portfolií městských částí Praha 6, 10 a 13, ale i dalších měst a obcí. Celkově šlo zhruba o miliardu korun z veřejných peněz. Tyto cenné papíry měly v portfoliu například Sokolov či Votice, ale i známý pravicový think-tank Václava Klause Centrum pro politiku a ekonomiku (CEP).

Praha 13, kde vládne starosta David Vodrážka (ODS), svých 200 milionů korun získala zhruba před půl rokem zpět za doposud nevyjasněných okolností – prostřednictvím advokáta Jana Pacovského. Kdo tyto peníze poslal? Kdo má zájem, aby právě Praha 13 dostala peníze zpět a kus problému zmizel ze světa? Stejně šťastně dopadl i Klausův CEP. Avšak městské části Praha 6 a 10 mají svoje stamiliony dodnes utopené v neobchodovaných a rizikových obligacích. Jednoduše řečeno z veřejných peněz o objemu více než miliardy korun se financovaly podnikatelské aktivity vlastnicky neprůhledných firem.

Články ČESKÉ POZICE ke kauze Key Investments jsou k dispozici v rubrice HOT TOP.

Arogance

Žádný z dotčených politiků neodstoupil, ale ani se veřejně nepřiznal, že by udělal chybu. Drzost a arogance, která pramení z naprosté jistoty: tito politici mají tak obrovské krytí z nejvyšších míst, že se jim nemůže nic stát. Přitom jména odpovědných politiků všichni dobře známe. Ministr životního prostředí a někdejší dlouholetý starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS), starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS), bývalý místostarosta stejné městské části a donedávna náměstek pražského primátora Antonín „Tony“ Weinert (ČSSD), starosta Prahy 13 a předseda sněmovního zahraničního výboru David Vodrážka (ODS) či prezidentův kancléř a někdejší ředitel londýnské kastlíkové matky Key Investments Jiří Weigl. Mohli bychom jmenovat i nižší šarže z městských částí Prahy 6, 10 a 13, různé ekonomické náměstky a předsedy finančních výborů, ale tato jména zná jen málo lidí.

Politici postižených městských částí se příliš nesnaží, aby peníze z finančního majetku radnic dostali zpět

Rok se nikomu nic nestalo a asi se už ani nestane. Politici postižených městských částí se příliš nesnaží, aby peníze z finančního majetku radnic dostali zpět. Dodnes nevědí, komu Key Investments či firmy, do jejichž dluhopisů investovali stamiliony, patří. Nebo dobře vědí, ale bojí se jít s pravdou ven? Touto informací jistě disponuje již zmíněný prezidentův kancléř Weigl, jenže na otázky neodpovídá. Arogance? Ano. A například Praha 10 na téma Key Investments s ČESKOU POZICÍ nekomunikuje už od loňského jara!

Jen zvolna melou také mlýny České národní banky (ČNB) a Burzovního rozhodčího soudu. V kauze selhal kapitálový dohled ČNB, který podání Sokolovské uhelné – přišla asi o 40 milionů korun – na Key Investments šetří bez jakéhokoli verdiktu již od srpna 2010! Advokáti Sokolovské uhelné se na (ne)činnost kapitálového dohledu regulátora trhu dívají značně kriticky. „Fakt, že ani po roce od našeho podnětu není správní řízení ukončeno, jen podtrhuje skutečnost, ze ČNB v dané kauze opakovaně nezvládá své zákonem stanovené povinnosti, mimo jiné ochránit klienty před subjekty, které nedodržují licenční podmínky,“ řekl ČESKÉ POZICI šéf právní firmy Pokorný/Wagner & spol. Radek Pokorný.

Otázku, zda Key Investments spravovala peníze Sokolovské uhelné v souladu se zákony, řeší rovněž již více než rok, od ledna 2011, také Burzovní rozhodčí soud při Burze cenných papírů Praha. Ani v tomto případě zatím nepadl žádný verdikt.

Vydírací potenciál

O tom, který politik či politická strana a do jaké míry jsou zapleteni do kauzy, ví jen majitel toho správného archivu

A nyní to důležité. Veřejnosti byla vnucena informace, že bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek odstoupil kvůli kauze Key Investments. Jenže to není úplně pravda. Kocourek by musel odstoupit, i kdyby svoje miliony investoval u nejrenomovanějšího správce majetku. Ministr ODS odešel, protože – jak říkal – při rozvodu odklonil peníze od své manželky. Key Investments byla jen taková malinká rozbuška, ale přesto – hrála klíčovou roli. Kocourek se zřejmě znelíbil majiteli archivu Key Investments, a proto musel z kola ven.

Čtenáři ČESKÉ POZICE se nás občas ptají, proč nepokračujeme v kauze Key Investment stejně intenzivně jako v roce 2011. Odpovědí budiž rovněž otázka: Jak? Kterým směrem? V oněch 125 článcích jsme popsali vše, co mohl novinář zjistit. Na řadě jsou: policie, státní zástupci, rejstříkové soudy, kapitálový dohled ČNB. Bohužel to vypadá, že činnost většiny zmíněných institucí je ovlivněna vysokou politikou, která na odkrývání kauzy a na potrestání viníků nemá sebemenší zájem. Motiv je jasný: s kým by pak ten byznys dělali?

O tom, který politik či politická strana a do jaké míry jsou zapleteni do kauzy Key Investments, ví jen majitel toho správného archivu. A toho loutkaře, který drží klíč od trezoru a obchoduje s minulostí, se všichni strašlivě bojí. Kdo z nich by chtěl skončit jako Kocourek? Raději budou sloužit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.