Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Robert Pelikán: Z vlády v demisi se odcházet nedá

  9:44
O vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina ke stíhání do USA dal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) Washingtonu předem vědět. Myslel jsem si, že sem jdu dělat jiné věci než posílat lidi do různých zemí, říká v poměrně otevřeném rozhovoru šéf české justice. Vydání nehledě na reakce označil za spíše jednodušší případ.

Nafukovací pelikán s kravatou zdobí kancelář ministra spravedlnosti. Osmatřicetiletý Robert Pelikán jím je od 12. března 2015. foto:  Dan Materna, MAFRA

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v rozhovoru mimo jiné říká: „Do vlády v demisi nemůže být místo vás jmenován někdo jiný. Obávám se, že jsem nucen setrvat, protože platí systém, že úřad ministra musíte vykonávat, dokud místo vás nenastoupí někdo jiný. Je to logické. Je v základním zájmu země, aby měla stále funkční vládu. Bohužel to skutečně znamená, že se nemůžete ze dne na den sebrat a odejít.“

LIDOVÉ NOVINY: Podle žalobců se Nikulin krátce po příletu do USA pokusil o útěk, když měl podstoupit lékařské ošetření. S lékaři měl problém podle informací LN i v Česku. Víte, co mu vadilo?

PELIKÁN: Asi mohu říci, že byl velice podezíravý a opatrný. V tomto ohledu s ním byly problémy. To je pravda.

LIDOVÉ NOVINY: Bál se podstoupit lékařskou péči?

Asi mohu říci, že ruský hacker Jevgenij Nikulin byl velice podezíravý a opatrný. V tomto ohledu s ním byly problémy. Bylo patrné, že má obavu, aby nebyl něčím otráven.

PELIKÁN: Bylo patrné, že má obavu, aby nebyl něčím otráven.

LIDOVÉ NOVINY: Podle vašich výroků představoval pro Česko bezpečnostní riziko. V čem?

PELIKÁN: Bezpečnostní riziko pro Česko je nepřesné. Neměli jsme pocit, že je ohrožena bezpečnost Česka, spíše že je ohrožena jeho bezpečnost. Zkrátka, že v tomto směru může dojít k nějakému incidentu.

LIDOVÉ NOVINY: Byly to skutečně konkrétní informace o reálné hrozbě?

PELIKÁN: Nechci se k tomu vyjadřovat, protože jsou to informace, které podléhají jistému stupni utajení.

LIDOVÉ NOVINY: Setkal jste se s Nikulinem, když byl v Česku ve vazbě?

PELIKÁN: Nesetkal.

LIDOVÉ NOVINY: Nechtěl jste se s ním osobně vidět a třeba si vyjasnit některé sporné momenty?

Já jsem řešil, že ten člověk je v USA viněn ze závažných trestných činů a Spojené státy americké o něho žádají proto, aby mohlo proběhnout trestní stíhání v těchto věcech. Neviděl jsem celkem důvody, proč se zabývat dalšími aktivitami tohoto pána a řešit věci, které s tím nesouvisí.

PELIKÁN: Podle mě tam sporné momenty nebyly.

LIDOVÉ NOVINY: Když jste si přečetl žádosti o vydání do USA a do Ruska, už jste věděl, jak se zachováte?

PELIKÁN: Když pominu veškerý mediální balast, který okolo toho případu vznikl, patřilo to k velmi jednoduchým kauzám.

LIDOVÉ NOVINY: Ačkoli jde v zásadě o kriminální případ, od počátku se spekuluje, že enormní zájem Američanů o Nikulina souvisí s jeho zapojením do hackerských útoků, jimiž měly být ovlivněny prezidentské volby v USA. Měl jste o tom nějaké informace?

PELIKÁN: Neměl. Upřímně řečeno, já jsem řešil, že ten člověk je v USA viněn ze závažných trestných činů a Spojené státy americké o něho žádají proto, aby mohlo proběhnout trestní stíhání v těchto věcech. Neviděl jsem celkem důvody, proč se zabývat dalšími aktivitami tohoto pána a řešit věci, které s tím nesouvisí.

LIDOVÉ NOVINY: Z americké strany tedy v podkladech k vydání žádná informace o zapojení do útoků na volby nebyla?

PELIKÁN: Nebyla. Ty materiály se týkají útoků na soukromé subjekty.

LIDOVÉ NOVINY: Nikulinův advokát Martin Sadílek je přesvědčen, že jste porušil zákon, když jste ho vydal do USA, ačkoli Nejvyšší správní soud ještě nerozhodl o kasační stížnosti, kterou se domáhal získat v Česku azyl. Neporušil jste právní principy tohoto státu?

Já si myslím, že jsem dodržel i literu zákona. Podle mého názoru zákon jasně stanoví, do jakého okamžiku nesmí být ukončen pobyt cizince soudním rozhodnutím, což byl tento případ. Přesně do tohoto okamžiku jsem čekal.

PELIKÁN: Já si myslím, že jsem dodržel i literu zákona. Podle mého názoru zákon jasně stanoví, do jakého okamžiku nesmí být ukončen pobyt cizince soudním rozhodnutím, což byl tento případ. Přesně do tohoto okamžiku jsem čekal.

LIDOVÉ NOVINY: V jakém ohledu zkomplikovalo vydání rozhodnutí Ústavního soudu, který vám vlastně zakázal extradici provést, dokud sám neposoudí Nikulinovu stížnost?

PELIKÁN: Zkomplikovalo ho to v tom ohledu, že to tam přidalo druhou odkládací podmínku. Musel jsem čekat na rozhodnutí Městského soudu v Praze o správní žalobě na azyl. Ústavní soud využil zákonné možnosti o odkladu vykonatelnosti extradičního rozhodnutí. Tím mi přidal druhou podmínku, kvůli které jsem musel čekat.

LIDOVÉ NOVINY: Nikulin si také opakovaně stěžoval, že ho v cele minimálně dvakrát vyslýchal představitel FBI, který ho nutil k doznání, že se snažil poškodit před volbami Demokratickou stranu v USA. Sliboval mu za to výhody. Vy jste o výsleších FBI v Praze měl informace?

PELIKÁN: Nemám žádné takové informace. Všechny úkony, které byly provedeny, ať už byly jakékoliv, probíhaly v souladu se zákonem. Pokud vím, k valné většině z nich je nutný souhlas státního zástupce. Předpokládám, že ten si to ohlídal.

LIDOVÉ NOVINY: Řada spekulací se vyrojila v souvislosti s tím, že na pražském letišti od soboty 24. března čekal letoun ministerstva spravedlnosti USA. Kdy jste se rozhodl konat a kolik lidí o vašem rozhodnutí vědělo?

Musel jsem čekat na rozhodnutí Městského soudu v Praze o správní žalobě na azyl. Ústavní soud využil zákonné možnosti o odkladu vykonatelnosti extradičního rozhodnutí. Tím mi přidal druhou podmínku, kvůli které jsem musel čekat.

PELIKÁN: O mém záměru rozhodnout, jak jsem rozhodl, až odpadnou odkládací podmínky, jsem samozřejmě americkou stranu informoval s předstihem, aby nedošlo ke zbytečným průtahům. Věděli o tom lidé, kteří o tom potřebovali vědět.

LIDOVÉ NOVINY: A na české straně to věděl kdo?

PELIKÁN: Věděli o tom lidé, kteří o tom potřebovali vědět.

LIDOVÉ NOVINY: Ptám se na to i proto, že při poslední medializované extradici Alího Fajáda do Libanonu si stěžoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Je podle vás správné, aby měl poslední slovo ve vydávání ministr spravedlnosti, ačkoli tím fakticky ovlivňuje českou zahraniční politiku.

PELIKÁN: Myslím si, že Lubomír Zaorálek byl vůbec zvláštní člověk.

LIDOVÉ NOVINY: Prosím, odpovězte na otázku, zda je správné, aby tato kompetence náležela ministru spravedlnosti.

PELIKÁN: Nevznikají tím žádné problémy. Je to standardní i v jiných zemích. Máte pocit, že se stalo něco nestandardního? Já ani ministr zahraničí ten pocit nemáme.

LIDOVÉ NOVINY: Koordinoval jste s ministerstvem zahraničí Nikulinovo vydání?

Všechny úkony, které byly provedeny, ať už byly jakékoliv, probíhaly v souladu se zákonem. Pokud vím, k valné většině z nich je nutný souhlas státního zástupce. Předpokládám, že ten si to ohlídal.

PELIKÁN: Jsem ministr stejné vlády jako ministr zahraničí. Vláda má jednotnou linii.

LIDOVÉ NOVINY: Po vydání následovala vlna pochvalných reakcí na sociálních sítích i od opozičních politiků a komentátorů a novinářů. Zlepšilo vám to náladu?

PELIKÁN: Zlepšilo mi to náladu.

LIDOVÉ NOVINY: Zlepšilo ji to natolik, že už neuvažujete o odchodu z vlády kvůli znechucení z politiky, které jste dával najevo s volbou Tomia Okamury z SPD do funkce místopředsedy sněmovny a Zdeňka Ondráčka z KSČM do vedení komise ke GIBS?

PELIKÁN: Všichni víme, že z vlády v demisi se odcházet nedá. O tom jsem jako absolvent právnické fakulty mohl jen těžko přemýšlet.

LIDOVÉ NOVINY: Copak nemůžete říct, že to už dělat nechcete? Přece vás v kanceláři nemohou držet násilím.

PELIKÁN: To nemůžete, protože do vlády v demisi nemůže být místo vás jmenován někdo jiný. Obávám se, že jsem nucen setrvat, protože platí systém, že úřad ministra musíte vykonávat, dokud místo vás nenastoupí někdo jiný. Je to logické. Je v základním zájmu země, aby měla stále funkční vládu. Bohužel to skutečně znamená, že se nemůžete ze dne na den sebrat a odejít.

LIDOVÉ NOVINY: To by vás snad někdo stíhal za to, že jste ten úřad nevykonával? Jak si to mám představit? Nemůžete přenechat pravomoci svým náměstkům?

O mém záměru rozhodnout, jak jsem rozhodl, až odpadnou odkládací podmínky, jsem samozřejmě americkou stranu informoval s předstihem, aby nedošlo ke zbytečným průtahům. Věděli o tom lidé, kteří o tom potřebovali vědět.

PELIKÁN: Některé pravomoci předat nemohu. V řadě zákonů je výslovně stanoveno, že rozhodnutí činí ministr. Podle ustáleného výkladu je nelze delegovat. Každý den mám na stole deset patnáct takových věcí, které nikoho v Česku – kromě těch, jichž se přímo týkají – nezajímají. Jde například o přeložení soudce či státního zástupce z jednoho místa na druhé. To musím podepsat.

LIDOVÉ NOVINY: Chcete pokračovat v příští vládě jako ministr spravedlnosti?

PELIKÁN: Nechte se překvapit.

LIDOVÉ NOVINY: Znamená to, že chcete odejít z funkce ministra?

PELIKÁN: To říkáte vy.

LIDOVÉ NOVINY: Tak jinak. Slyšel jsem, že se o vás uvnitř hnutí ANO hovoří jako o možném kandidátovi na post primátora Prahy. Zajímalo by vás to?

PELIKÁN: Ne.

LIDOVÉ NOVINY: Chcete zůstat ve vládě?

Některé pravomoci předat nemohu. V řadě zákonů je výslovně stanoveno, že rozhodnutí činí ministr. Podle ustáleného výkladu je nelze delegovat. Každý den mám na stole deset patnáct takových věcí, které nikoho v Česku – kromě těch, jichž se přímo týkají – nezajímají.

PELIKÁN: Nechte se překvapit. (smích)

LIDOVÉ NOVINY: Proč to nemůžete říci už dnes?

PELIKÁN: Protože každá věc má svůj čas.

LIDOVÉ NOVINY: Chcete zůstat v politice?

PELIKÁN: (smích) To bych vám prozrazoval, na co se ptáte.

LIDOVÉ NOVINY: Určitě jste po Nikulinově vydání zaznamenal kritiku od spolupracovníků prezidenta Zemana, že jste snížil náš právní řád na úroveň Bangladéše. Není to tedy tak, že už prostě víte, že by vás kvůli této extradici prezident Zeman, který usiloval o vydání Nikulina do Ruska, jednoduše do nové vlády nejmenoval?

PELIKÁN: Je to určitě něco, co by nebylo překvapivé.

LIDOVÉ NOVINY: Jak vám vlastně prezident Zeman vysvětlil, proč chce, aby Nikulin zamířil do Ruska, a nikoli do USA?

PELIKÁN: Pan prezident mi to nějak vysvětloval a popisoval motiv svého přání. Necítím se oprávněn to zveřejňovat. Měl by to říci on, pokud to chce říci.

LIDOVÉ NOVINY: Alespoň obecně. Byla to ze strany prezidenta právní, anebo spíše zahraničněpolitická argumentace?

Pan prezident mi to nějak vysvětloval a popisoval motiv svého přání. Necítím se oprávněn to zveřejňovat. Měl by to říci on, pokud to chce říci.

PELIKÁN: Spíše šlo o zahraničněpolitickou argumentaci.

LIDOVÉ NOVINY: To jste asi nečekal, jak důležitá agenda ministra spravedlnosti se skrývá pod vydáváním, když jste do této pracovny vešel prvně...

PELIKÁN: To jsem skutečně nečekal. Myslel jsem si, že sem jdu dělat jiné věci než posílat lidi do různých zemí.

LIDOVÉ NOVINY: Jak důležité to je ve srovnání s ostatními povinnostmi ministra?

PELIKÁN: To je docela zajímavá otázka. Mám tendenci si této problematiky nevážit, protože odborně není nijak náročná. Není to něco, co si musíte – na rozdíl od ostatních činností – složitě odpracovat. Nakonec to ale možná, soudě dle reakcí veřejnosti, může být agenda docela významná.

LIDOVÉ NOVINY: Nikulinovo vydání proběhlo na pozadí návštěvy Paula Ryana, třetího nejvýše postaveného politika USA, a vypovídání ruských diplomatů v reakci na otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala. Opravdu jste se rozhodoval čistě na základě právního posouzení, anebo jste zvažoval i to, čí jsme spojenci?

Mám tendenci si této problematiky nevážit, protože odborně není nijak náročná. Není to něco, co si musíte – na rozdíl od ostatních činností – složitě odpracovat. Nakonec to ale možná, soudě dle reakcí veřejnosti, může být agenda docela významná.

PELIKÁN: Bylo to čistě právní rozhodnutí, ale kontext je mi známý a žiji v něm. Nepovažoval jsem to za rozhodnutí, které by z tohoto kontextu nějak vybočilo.

LIDOVÉ NOVINY: Stále přemýšlím nad těmi odpověďmi k vaší budoucnosti. Máte politické ambice, anebo se chcete vrátit k advokacii?

PELIKÁN: Léta opakuji to samé: do politiky jsem si jen odskočil. Beru to jako dočasnou misi, která je spojena s funkcí ministra spravedlnosti, v níž se cítím nějak užitečný. Pokud v ní skončím, skončím v politice.

LIDOVÉ NOVINY: Ve sněmovních volbách vám 14 tisíc Pražanů dalo preferenční hlas. Co byste jim řekl, kdybyste nyní odešel z politiky?

PELIKÁN: Že jim hodně děkuji. Že to bylo hezké. A že jsem snad moc nezklamal.

Pelikán zvažuje konec v politice

Příběh údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina, o kterého se přetahovaly USA s Ruskem, bude mít pro Roberta Pelikána (ANO) dohru. Očekává, že ho po vydání Nikulina do USA prezident Miloš Zeman znovu do ministerského křesla nejmenuje. „Je to určitě něco, co by nebylo překvapivé,“ uvedl Pelikán v rozhovoru pro LN. A také naznačil možný odchod z politiky. „Beru to jako dočasnou misi, která je spojená s funkcí ministra spravedlnosti, v níž se cítím nějak užitečný. Pokud v ní skončím, skončím v politice,“ uvedl Pelikán.

A věci se daly do pohybu ve čtvrtek 5. dubna. Prezident, který na Pelikána opakovaně naléhal, aby Nikulin zamířil do Moskvy, neskrýval zklamání. „Myslím si, že rozhodl špatně, ale byla to jeho kompetence,“ prohlásil prezident na TV Barrandov. A po neúspěšném jednání s ČSSD připustil i premiér v demisi Andrej Babiš, že na Pelikánově místě ve vládě nelpí.

Tlak ze všech stran

Postoj Miloše Zemana k Robertu Pelikánovi lze shrnout do závěru, že pokud by mu Andrej Babiš přinesl návrh na jmenování svého stranického kolegy ministrem spravedlnosti v příští vládě, narazil by. „Jestliže jste se mě minule ptal, jak bych hodnotil jednotlivé ministry, tak jsem vám uhnul. Dnes bych v případě pana ministra Pelikána udělal otazník,“ řekl ve čtvrtek Zeman moderátorovi TV Barrandov. Ministra počastoval i hradní kancléř bez prověrky Vratislav Mynář. Podle něho ministr spravedlnosti zařadil náš právní systém na úroveň Bangladéše nebo Středoafrické republiky.

Premiér Babiš po jednání s ČSSD ve čtvrtek 5. dubna, které skončilo krachem, pro web Novinky.cz připustil, že na resortu spravedlnosti nelpí. Více usiluje o to, udržet pro hnutí ANO křeslo ministra vnitra. „Nabídli jsme pak i spravedlnost, i prvního náměstka na vnitru. Od sociální demokracie jsme ale slyšeli jen to, že chtějí Jana Hamáčka na vnitro, a pokud nám ho nedáte, tak nechceme nic. Dostali by tedy pět resortů, a ještě dva silové – spravedlnost a zahraničí,“ komentoval průběh vyjednávání o vládě s ČSSD Babiš.

Ministr Pelikán čelí tlaku za vydání Nikulina i ze strany komunistů. O jejich podporu menšinového kabinetu s ČSSD přitom Babiš stojí. Předseda KSČM Vojtěch Filip v pátek 6. dubna rovnou Pelikána vyzval, aby odstoupil. „Pokud jsme v České republice někoho zatkli, tak ho máme soudit tady v ČR nebo vydat domovskému státu. Vydat ho do cizího státu považuji za porušení 150 let platných právních principů. Vydáním Nikulina ministr porušil zákon,“ prohlásil Filip na internetové stránce KSČM.

Ocenění opozice i USA

Pelikán ale tvrdí, že při vydávání Nikulina postupoval zcela v souladu se zákonem. „Myslím, že jsem dodržel i literu zákona.“ V rozhovoru pro LN ovšem nechtěl odpovědět na přímou otázku, zda chce zůstat ve funkci ministra. „Nechte se překvapit,“ zareagoval s tím, že se veřejnost o jeho krocích brzy dozví. Vyhnul se také přímé odpovědi, zda chce zůstat v politice; zůstal u náznaků. Podle kuloárových zpráv zevnitř hnutí ANO by v případě, že skončí jako ministr, složil Pelikán i mandát poslance.

Na kandidátní listině v Praze mu přitom v loňských volbách dalo preferenční hlas přes 14,5 tisíce občanů. Kromě Babiše a ministra zahraničí Martina Stropnického ho v kroužkování mezi spolustraníky předčil už jen moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Co by Pelikán řekl svým voličům, už má jasno: „Že jim hodně děkuji. A že to bylo hezký. A že jsem snad moc nezklamal.“

Za Pelikána se po vydání Nikulina do USA naopak postavili opoziční politici. „Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře Vratislava Mynáře a dalších lidí z Hradu,“ uvedl krátce po vydání v pátek 30. dubna Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti. Přidali se i zástupci občanských demokratů, starostů a lidovců.

Za vydání Nikulina poděkoval ministru Pelikánovi v pondělí 9. dubna telefonicky i ministr spravedlnosti USA Jeff Sessions. Poděkování přišlo i z Bílého domu: „Chválíme Českou republiku, že v této věci prosazuje principy odpovědnosti a spravedlnosti,“ uvedl úřad prezidenta Donalda Trumpa.

Autor: