Lidovky.cz

Riziková aktiva jsou v kurzu, jejich cena bobtná

Evropa

  6:21

Investoři hledají umístění pro rostoucí množství peněz v ekonomice – těží z toho akcie, komodity a rizikové měny.

Jako kdyby investoři nechali obavy v minulém roce a do toho nového se dívali s nadšením a optimismem. Riziková aktiva zůstávají v kurzu, což se kladně promítá i v jejich ceně. K tomuto vývoji nepochybně přispívají lepšící se ekonomická data, ale velkou měrou i centrální banky. Uvolněná měnová politika je v současnosti charakteristická pro všechny měnové autority od USA, přes Velkou Británii a eurozónu až po Japonsko.

S růstem množství peněz v ekonomice se investoři musejí rozhodnout, kam je umístit. Americké a německé dluhopisy jsou sice „bezpečné“, ale poskytují nízký nebo téměř žádný výnos, a tak se investice do akcií, komodit a rizikových měn nestává jen možností, ale v podstatě nutností, jak vydělat.

Za klíčovou událost uplynulého týdne lze považovat zasedání americké centrální banky. Fed zaskočil trhy, když oznámil, že extrémně nízké úrokové sazby hodlá držet až do roku 2014, tedy následující tři roky. To byl rovněž pozitivní impuls pro euro, které se vůči dolaru dostalo na nová letošní maxima.

Americká ekonomika rostla za 4. čtvrtletí tempem 2,8 procentaV pátek byl zveřejněn výsledek amerického hospodářství za 4. čtvrtletí. Tamní ekonomika rostla tempem 2,8 procenta. V Evropě se schůzovalo. V pondělí se uskutečnilo zasedání ministrů financí EU v Bruselu s hlavním tématem evropská dluhová krize. Za pozornost stála dohoda o uvalení embarga na íránskou ropu. Na ceně této suroviny se to zatím neodrazilo, což však neznamená, že tomu tak v blízké době nebude. Začalo rovněž Světové ekonomické fórum v Davosu. Hned v úvodním projevu německá kancléřka Angela Merkelová jasně řekla, že spolková republika záchranné fondy navyšovat nehodlá, a rázně tím vyvrátila všechny spekulace.

Koruna nejsilnější za dva měsíce

Středoevropské měny nadále těžily z pozitivní nálady na trzích. Polský zlotý a maďarský forint posílily sice výrazněji než česká koruna, ani ta však nepřišla zkrátka. Vůči euru se během týdne dostala až na úroveň 25,10 Kč, kde byla naposledy před dvěma měsíci. V pátek odpoledne se obchodovalo těsně pod hladinou 25,20 Kč.

Vůči dolaru byly zisky koruny ještě výraznější a ve druhé polovině týdne se přiblížila na dohled hranice 19 Kč. Rychlé zhodnocení koruny nabádá k obezřetnosti. Pravděpodobnost korekce ke slabším hodnotám se zvyšuje.

Dat z domácí ekonomiky mnoho nebylo. Celková důvěra v české hospodářství v lednu vzrostla o 2,5 bodu, a to jak mezi podniky (2,1 bodu), tak mezi spotřebiteli (4,5 bodu). Vláda se definitivně domluvila na půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Původní částka 3,5 miliardy eur však byla snížena na 1,5 miliardy, což odpovídá zhruba 38 miliardám korun. Půjčku poskytne Česká národní banka ze svých devizových rezerv. Stát centrální bance za tyto prostředky ručí.

Přesně na den, kdy byla půjčka schválena, šéfka MMF Christine Lagardeová prohlásila, že na restrukturalizaci řeckého dluhu se budou muset možná podílet i veřejní věřitelé, tedy například právě MMF. Zaběhlá paradigmata tak přestávají platit.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.