Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Rizika důchodové reformy z hlediska bank: dobrovolnost, kanibalizace a politika

  8:37

Bankovní asociace se obává, že druhý pilíř reformy penzí – spoření u soukromých fondů – by mohla dnešní opozice v budoucnu výrazně změnit.

Česká bankovní asociace (ČBA) se domnívá, že vládní návrh penzijní reformy, který již částečně schválila Poslanecká sněmovna, představuje „kvalitní základ pro další úsilí o změny systému“. Zároveň však poukázala na rizika ohledně stability zaváděného druhého pilíře – spoření v soukromých penzijních fondech. Pochybnosti vznikají zejména kvůli „principu dobrovolnosti, riziku kanibalizace s třetím pilířem a riziku politické udržitelnosti nového modelu“, uvedla ČBA v tiskové zprávě.

V případě plného využití druhého pilíře se podíl penzijních úspor domácností může zvýšit během 20 let až 2,5krátVláda minulou středu schválila zákony nutné pro vytvoření druhého pilíře důchodového systému a úpravu dosavadního penzijního připojištění. Do fondů ve druhém pilíři si budou moci lidé od roku 2013 převádět ze státního průběžného systému tři procentní body ze sociálního pojištění (opt-out). K tomu si ještě budou muset přidat částku ve výši dvou procentních bodů ze svého.

Lákavou alternativou k tomuto dobrovolnému systému může být transformované nynější penzijní připojištění se státním příspěvkem. Jeho maximální výše má vzrůst až na 2760 z nynějších 1800 korun ročně. Trojnásobně na 300 korun však stoupne i minimální hranice měsíční úložky pro jeho poskytování.

„Ve finančním vyjádření se opt-out vyplatí jen těm, kdo jsou ochotní na penzi odkládat měsíčně částku vyšší, než bude limit pro poskytování státních příspěvků a daňových zvýhodnění ve třetím pilíři,“ uvádí bankovní asociace. Mezi oběma systémy (druhým a třetím pilířem) může vzniknout konkurenční vztah, který povede k oslabení ochoty lidí zapojit se do nového dobrovolného spoření. „Je pak otázkou, zda při nízké míře tohoto zapojení nebude mít dnešní opozice v budoucnu tendenci pravidla systému výrazně změnit,“ doplnila ČBA.

Přehnané odhady

Bankovní asociace, z jejíchž členů se budou rekrutovat budoucí správci fondů druhého pilíře, má pochybnosti o odhadech počtu lidí, kteří se do nového systému zapojí. Vláda počítá s tím, že to bude 50 až 60 procent ekonomicky aktivních obyvatel – víc než 2,5 milionu lidí. „Maximální odhady, podle nichž během deseti let vzroste penzijní sektor do řádů mnoha stovek miliard korun, jsou vzhledem k očekávanému malému zapojení občanů do druhého pilíře spíše přehnané,“ varují banky.

Každopádně se však dle ČBA změní struktura aktiv domácností. V případě plného využití opt-outu se podíl penzijních úspor domácností může zvýšit během 20 let až 2,5krát a podíl bankovních vkladů na aktivech domácností může klesnout téměř o třetinu. „Takový vývoj by na jedné straně dal vzniknout novému silnému sektoru, který by mohl podpořit rozvoj v ČR prostřednictvím zvýšení objemu dlouhodobých úspor. Na druhé straně by díky postupnému náběhu změn neměl mít výrazný dopad na schopnost bank úvěrovat zdejší ekonomiku,“ uvádí bankovní asociace.