Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Riskantní ruská hra o Ukrajinu: Turecká cesta pro zemní plyn

Evropa

  15:46
Dle šéfa Gazpromu Alexeje Miller je plynovod South Stream mrtvý. Pro Evropu nebude jiná alternativa k plynovému tranzitu přes Ukrajinu než nový Turkish Stream. Ukrajina by tím ztratila strategický význam tranzitní země a také částku v řádu miliard dolarů. Jde ze strany Ruska především o politickou hrozbu?

Gazprom. Ilustrační foto. foto: Reuters

Moskva přichystala další úder vůči Ukrajině, přičemž využila svou strategickou zbraň – zemní plyn. Ruský Gazprom pohrozil, že od roku 2020 převede veškerý plyn, který nyní putuje do Evropy přes Ukrajinu, na jinou trasu – přes Turecko.

„Informovali jsme evropské partnery, že je nyní na nich, aby zajistili nezbytnou infrastrukturu (plynovody), která bude začínat na turecko-řeckých hranicích,“ řekl šéf Gazpromu Alexej Miller místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi. Ukrajině by tím hrozilo, že zcela ztratí strategický význam tranzitní země a také částku v řádu miliard dolarů za přepravu plynu. To je v kontextu kolabující ukrajinské ekonomiky děsivá vyhlídka.

Posilování pozic Moskvy

Mnohé nasvědčuje tomu, že ze strany Ruska jde především o politickou hrozbu. A o vyjednávací taktiku. Ke konci roku 2019 vyprší kontrakt o tranzitu s Ukrajinou a Moskva se snaží posílit své pozice. Vzhledem ke konfliktu s Kyjevem ale určitý odklon do Turecka nelze vyloučit. Jednání Maroše Šefčoviče v Moskvě každopádně přineslo jeden jasný závěr.

Ke konci roku 2019 vyprší kontrakt o tranzitu s Ukrajinou a Moskva se snaží posílit své pozice. Vzhledem ke konfliktu s Kyjevem ale určitý odklon do Turecka nelze vyloučit.

„Plynovod South Stream je definitivně mrtvý,“ komentuje Tomáš Mareček, český manažer a šéf slovenského provozovatele plynovodů Eustream. Nyní je potvrzeno, že skončil projekt potrubí, který chtěli Rusové postavit přes Balkán dál do Evropy. Místo South Streamu (Jižního proudu) teď mluví o „Turkish Stream“ (Tureckém proudu). Ten povede jen na hranice Evropské unie.

Právě slovenský Eustream, v němž drží téměř poloviční podíl a manažerskou kontrolu český Energetický a průmyslový holding vedený Danielem Křetínským, prosazuje alternativu – plynovod Eastring. Ten by propojoval již existující plynovody na Balkáně, a tím by vyšel výrazně levněji než South Stream. „Příští týden chystáme technické konzultace jak v Rumunsku, tak v Bulharsku,“ řekl Mareček.

Neekonomické řešení

Mnohé nyní nasvědčuje tomu, že Rusové s tureckou cestou vsadili na riskantní kartu a že si to už uvědomují mnozí přímo v Moskvě. „Evropská komise pochybuje jak o ekonomickém smyslu tohoto schématu, tak o tom, že je Gazprom připraven zničit svou reputaci spolehlivého dodavatele,“ napsal list Kommersant. Podle současných kontraktů s evropskými odběrateli jsou totiž předávací místa plynu jinde než na turecko-řeckých hranicích.

Pokud by Rusové chtěli skutečně posílat přes Turecko 63 miliard metrů krychlových plynu, bylo by to velmi neekonomické řešení

Viceprezident Evropské komise Maroš Šefčovič dal v Moskvě najevo, že pokud by Rusové chtěli skutečně posílat přes Turecko 63 miliard metrů krychlových plynu, bylo by to velmi neekonomické řešení. Většina této suroviny by totiž neskončila ani v Turecku, ani na Balkáně, ale putovala by s příliš vysokými náklady dál.

Šéf Gazpromu Alexej Miller to podle vyjádření pro agenturu RIA Novosti vidí jinak: „South Stream je mrtev. Pro Evropu nebude jiná alternativa k plynovému tranzitu přes Ukrajinu než nový plynovod Turkish Stream.“

Drahý projekt

Jenže ruská strategie je riskantní i z dalšího důvodu – budování mohutných cest plynu přes Turecko dále do Evropy nakonec mohou využít i jiní dodavatelé z Blízkého východu či oblasti Černého moře. Výhledově včetně Íránu, který jedná o zrušení západních sankcí a má společně s Ruskem největší zásoby plynu na světě.

Podle odborníků Gazprom zrušil projekt South Stream ve skutečnosti proto, že se ukázal příliš drahý

„Evropská unie má sotva zájem na poskytování peněz pro nové plynovody kvůli tomu, aby dostávala ten samý plyn, který teče do Evropy přes Ukrajinu,“ prohlásil podle Kommersantu Andrej Poliščuk z ruské dcery Raiffeisenbank.

Podle odborníků Gazprom zrušil projekt South Stream ve skutečnosti proto, že se ukázal příliš drahý. A k výstavbě alternativní trasy přes Černé moře do Turecka jej vede také snaha využít již objednané potrubí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!