Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Riskantní ruská hra o Ukrajinu: Turecká cesta pro zemní plyn

Dle šéfa Gazpromu Alexeje Miller je plynovod South Stream mrtvý. Pro Evropu nebude jiná alternativa k plynovému tranzitu přes Ukrajinu než nový Turkish Stream. Ukrajina by tím ztratila strategický význam tranzitní země a také částku v řádu miliard dolarů. Jde ze strany Ruska především o politickou hrozbu?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Ještě pro doplnění informací,

Gazprom odmítl zvětšení kapacity severního plynovodu.

0 0
možnosti

V.Hricák

29. 1. 2015 17:17
Re: Ještě pro doplnění informací,

Radiožurnál nám to ovšem podal trochu jinak. Mlhavě sdělili, že Gazprom rezignoval na rozšíření obchodních aktivit v Evropě, mimo jiné, prodloužit Nord Stream přes kanál do V. Británie. Myslím, že si Evropa zadělala na dost velký problém. Jestli se nestane zázrak, a já na zázraky moc nevěřím, tak do deseti let budou ruské dodávky plynu a ropy do Evropy historií. Mimo jiné, docela jsem se musel pousmát nad informací, že v Praze dnes demonstrovalo 700 havířů za prolomení těžebních limitů. Až uslyšíme od východu skřípění kovu, tak nám Putin zavírá kohouty. A pak se lidí v H. Jiřetíně už nikdo ptát nebude. Zima, to je prevít.

0 0
možnosti

29. 1. 2015 10:07
Zatímco Evropa žvaní, Gazprom jedná.

Dle generálního ředitele Gazpromu bude první plyn dodán Turkish Streamem do Turecka na konci příštího roku.

Možná by měly evropské země akceptovat jako fakt, že South Stream definitivně pros...hrály - přestat se navzájem uklidňovat, že to "Rusové tak nemyslí", přestat se bavit o jeho resuscitaci a dohodnout se na výstavbě infrastruktury za hubem na turecko-řecké hranici. Protože při známé evropské pružnosti by se taky mohlo stát, že Turkish Stream už dávno bude fungovat, EU bude řešit třistadvacátésedmé odvolání proti EIA (Česko dvacet metrů pozemku farmářky Havránkové) - a Ruspvé a Turci už pro jistotu budou budovat terminál LNG na pobřeží Akdenizu - tedy Středozemního moře...

0 0
možnosti

J. Křivan

29. 1. 2015 11:54
Re: Zatímco Evropa žvaní, Gazprom jedná.

Gazprom již EU upozornil, že od roku 2019 již nechce používat Ukrajinu jako tranzitní území pro svého dopravu plynu.

0 0
možnosti

V.Hricák

28. 1. 2015 21:24
Do deseti let praskne norská bublina

a Evropa přijde o cca třetinu energetických zdrojů. To říkají jiní energetičtí odborníci,než pánové Žižka, nebo Ludvík. Já k tomu dodávám, že přijde o třetiny dvě, neb druhou třetinu pokrývá z Ruska. A Brusel dnes intenzivně pracuje na tom, aby se u ruských ropovodů a plynovodů zavřely definitivně a jednou pro vždy. Troufnu si odhadnout, že dřív vypukne jaderná válka, než by Putin, potažmo rusové za současných poměrů před západem couvli.A nás, evropany , čeká "Svět bez ropy".

0 0
možnosti

26. 1. 2015 16:32
Šéf Gazpromu zapomíná,

že je ve hře je i možnost, že nepůjde o ruský, ale Uzbecký, Turkmenský, Íránský plyn, který pro jistotu nemusí jít ani přes Turecko, ale po dně Černého moře na Ukrajinu a do Bulharska...

0 0
možnosti

J. Křivan

27. 1. 2015 11:19
Není nad dobrou informovanost

Pane Gabrieli, šéf Gazpromu je moula, který si s většinou Vámi uvedených zemí podepsal smlouvy na exkluzivní odběry plynu. Iránská centrální banka již nebude povolovat nové kontrakty, ve kterých bude jako měna používán USD, v jaké měně se bude obchodovat již nechám na Vaší úvaze.

0 0
možnosti

J. Poděbradský

24. 1. 2015 14:56
heslo

EU se musi zacit modlit, aby v Rusku neprijali heslo: Zadny uhlovodik clenum NATO.....

0 0
možnosti

23. 1. 2015 20:06
Bože, to jsou zase kecy!

EU se pokoušela Gazprom pomocí South Streamu vydírat - jednou vadilo, že by pozemní větev provozovalo konsorcium firem, které ho postaví, pak EU požadovala po zemích, které už s Ruskem uzavřely smlouvy o stavbě, aby ty smlouvy zrušily a uzavřely nové podle Třetího balíčku, pak zakázala Bulharsku stavět vůbec, neb firma, která měla stavět má sankcionovaného majitele... Prostě EU vymejšlela tak dlouho extrabuřty - až Rusko řeklo DOST! Mohli jste mít plynovod přes Bulharsko, Srbsko, Maďarsko do Rakouska, který bychom plně zafinancovali my - nechcete, prd budete mít! To bylo překvapení! Co si to ti Rusové dovolujou....

Mořský úsek do Turecka je kratší, tedy nejdražší část plynovodu se zlevní. Turecko bude mít spolehlivé zásobován bez tranzitních zemí - momentálně trpí, protože přes Balkán (tedy přes Ukrajinu) dostává málo. Na hranicích EU se vybuduje hub - a další roury ať si v EU položí ten, někdo bude ochoten přistoupit na evropské podmínky - třeba zaplatit celou rouru, ale muset v ní vyčl

0 0
možnosti

23. 1. 2015 20:16
pokr

ale muset v ní vyčlenit půlku kapacity pro konkurenty. Třeba i neexistující - jako u OPALu.

Bulharsko, kterému došlo, že se připravilo (na povel z Bruselu) o všechny výhody, kvičí a nehodlá uznat, že South Stream je mrtvý. Nedivím se, že Bulharsko je momentálně na Brusel naježené - lvůlu Bruselo zavřelo atomovou elektrárnu Kozloduj, na nátlak z Bruselu vycouvalo z AE Belene, takže nejen nemá elektřinu, ale platí penále - a teď ztratilo i South Stream a tranzitní poplatky.

Jinak - Turkish Stream je náhrada South Streamu - tedy pro Evropu nic nového. Kromě toho, že infrastrukturu na svém území si bude muset postavit sama místo aby ji dostala od Gazpromu. Rusko se nijak netajilo tím, že nespolehlivou, neplatící a plyn kradoucí Ukrajinu hodlá odstřihnout. EU by koneckonců měla zajásat, že na ní taky nebude závislá. Plyn měl téci pod mořem do Bulharska, takže teď poteče do Turecka a je na EU, co si postaví dál. Rusko si cestou přes Turecko - které zjevně shledalo spolehlivějším partnerem n

0 0
možnosti

J50i63b 82J94i18b

23. 1. 2015 19:45
Nelze chleba jíst a současně jej mít&Tak dlouho se chodí….

Jedno staré přísloví praví “Nelze chleba jíst a současně jej mít“. A stejně tak nelze na jedné straně bránit Rusům ve výstavbě Soutstreamu a současně se divit, že se rozhodnou o zrušení tohoto projektu a nahradí jej jiným. A nebo jinak “Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne.“.

Můžeme si sice nalhávat, že se z Ruské strany jedná jen o vyjednávací trik, ovšem jen do okamžiku než Turecký proud zrealizuje, podobně jako zrealizoval Proud severní…

Přičemž argumentovat “takyanalytiky“ z Rajfky a ohánět se při tom citací Komersanu nápadně připomíná snahu vrtěti psem… (;-).

.

Nemluvě o tom, kdože to má pošramocenější pověst. Jestli je to Rusko coby dodavatel a nebo Ukrajina coby přepravce?!

0 0
možnosti
Re: Nelze chleba jíst a současně jej mít&Tak dlouho se chodí….

Turecko je velká země, ale stavět jen kvůli němu velkokapacitní plynovod je nesmysl. Takový odběr nemá. Smysl bude mít pouze skromnější varianta, pokud má sloužit pouze Turecku, anebo jej napojit do Evropy. Rusko jedná správně, když hledá nové odběratele, ale já jich na pomezí Evropy mnoho nevidím, pokud vůbec nějaké. A jak píše autor, do budoucna není vyloučeno natáhnout plyn z Orientu či od Kaspiku. Rusko se musí více zaměřit na Asii. Ale obávám se, že to nebude mít snadné.

0 0
možnosti
Ještě je tady pro EU jedna možnost,

povolat do Bruselu našeho plynového experta Ludvíka který nedávno rozvíjel teorie jak se Evropa obejde bez ruského plynu. A protože končí dlouhodobá smlouva s Ukrajinou o tranzitu plynu z Ruska, bude jistě užitečná rada našeho experta jak obchodovat bez dlouhodobých smluv. A ještě jim může vyprávět "jak Hurvínek vyhrál válku", jistě je to potěší.

Ale vážně, tady přeci vůbec nejde o Ukrajinu. EU rozehrála ekonomickým nátlakem hru se sankcemi a tím porušila spoustu smluvních vztahů. Naprosto se jako obchodní partner znevěrohodnila a z pohledu Ruska se jí nedá věřit. Hrozí nesolidností Ukrajiny a EU, že použije v dohledné době další ekonomické vydírání a tak je logické, že Rusko, jako správný obchodník dělá protiopatření. Tím, že převede tok plynu do Turecka kterému některé státy EU kladou překážky ke vstupu, dostává pomocí ruského rozhodnutí nejenom příležitost si ekonomicky přilepšit, ale i zvýšit svoji důležitost pro EU.

0 0
možnosti

23. 1. 2015 18:52
Re: Ještě je tady pro EU jedna možnost,

Nacistické Rusko porušilo vše co mohlo.Za to je třeba ještě zpřísnit sankce. A hlavně vybudovat takový plán aby se Evropa nadobro zbavila závislosti na Ruském plynu. A tak dovést Rusko k ekonomickému krachu. Oni si pak Rusové Putina popraví sami! A vám Rusofilům zbudou jen oči pro pláč a blbé pindy!

0 0
možnosti

J. Poděbradský

23. 1. 2015 18:13
plyn

Jak znam Rusy, tak tim rekli vse: Vlezte nam na zada i s celou EU. Zajistili si Turecko jako partnera, ktereho EU nechtela a priorita dodavek bude prvni pro Cinu a Indii, potom Turecko a nakonec kdyz bude kapajita Jamalu , tak i EU si muze koupit na Turecko-Recke hranici. Takze soustruzi z Bruselu, vyhrnte si rukavy a zacnete kopat transitni plynovot od Bosporu do Baumgardenu........plyn bude drazsi a budou regulacni stupne  dodavky  plynu pro odberatele.

0 0
možnosti

J. Křivan

23. 1. 2015 17:13
zahleděni do sebe

Všimli jste si také, že si v Čechách zatím nikdo nevšiml, že zemřel král Saúdské Arábie?

PS s plynem to samozřejmě také souvisí.

Uvidíme kdo je spolehlivější jestli Turecko, nebo Ukrajina. Zatím nejspolehlivější je Baltické moře, asi proto, že byl vyloučen lidský faktor. Se spolehlivostí Ruska to nemá nic společného. to je jen PR.

0 0
možnosti