Lidovky.cz

Řež o vrácení solární daně začíná

  14:45

Pokud investoři nevyvolají spor se státem hned, riskují, že o peníze odvedené formou daně nenávratně přijdou, radí právníci.

Povzbuzeni nálezem Ústavního soudu, který zrušil retroaktivní změny v systému stavebního spoření, začínají majitelé solárních elektráren po státu vymáhat peníze odvedené během prvních tří měsíců platnosti nové daně. foto: © ČTKČeská pozice

Povzbuzeni nálezem Ústavního soudu, který zrušil retroaktivní změny v systému stavebního spoření, začínají majitelé solárních elektráren po státu vymáhat peníze odvedené během prvních tří měsíců platnosti nové daně. Stát jim možná bude muset za toto období vyplatit miliardu korun, soudí Luděk Šikola z kanceláře Šikola a partneři.

Vláda předpokládá, že na solárním odvodu státní pokladna získá 12 miliardProti šestadvacetiprocentnímu odvodu, jemuž se běžně říká solární daň, vystoupila 11. března skupina dvaceti senátorů. Podala návrh Ústavnímu soudu na jeho zrušení. Vláda mezitím připravila návrh nového zákona, ve kterém se solární daní opět počítá. Pokud investoři nevyvolají spor se státem nyní, podle Šikoly riskují, že o peníze odvedené formou daně nenávratně přijdou.

Čím dříve prý začnou peníze po státu vymáhat, tím větší část odvedené daně mohou dostat zpět. A to přesto, že je stále ve hře zrušení daně Ústavním soudem. „Úspěch senátorské ústavní stížnosti nezajistí vrácení již odvedené daně (do rozhodnutí soudu). Verdikt ruší zákony pouze do budoucna od vynesení nálezu. Investoři tak mohou zbytečně přijít o miliony korun. Ústavní soud totiž rozhodne až za několik měsíců,“ vysvětluje Šikola.

Počet sporů o daň každý týden prudce roste, protože si investoři čím dál víc uvědomují riziko zbytečné ztráty peněz. Ve skupině českých investorů sdružených kolem AK Šikola je aktuálně přes 55 megawattů instalovaného výkonu. Tito investoři by za tři roky platnosti daně odvedli půl miliardy korun.

Nejprve protest, až poté žaloba

Postup má ovšem háček - před podáním žaloby musejí investoři dle Šikoly nejprve protestovat proti sražení daně u distribuční společnosti, která jejich protest téměř jistě zamítne. Záporné rozhodnutí si pak investor nechá přezkoumat u finančního úřadu, který stížnost pravděpodobně rovněž zamítne. „Teprve proti rozhodnutí finančního úřadu lze podat žalobu, a spor tak přenést k soudu, který už se bude muset zabývat neústavností solární daně,“ vysvětluje Šikola.

Ve hře je obrovská částka, vláda předpokládá, že na solární dani státní pokladna získá dvanáct miliard. Šikola povzbuzuje klienty, že by si stejnou částku mohli vysoudit. „Porušení zásad ústavního pořádku je tak zjevné, že stát bude své opatření v podobě solární daně ohajovat velmi těžko,“ myslí si Šikola. Dlužno podotknout, že to není jediný právní názor. Ani paralelu mezi stavebním spořením a dodatečně vypsanou daní nevidí jiní právníci tak jednoznačně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.