Lidovky.cz

Revoluční technologie jako trumf Westinghouse v Temelíně

  11:35

Američané argumentují, že opět udávají trend v odvětví jaderné energetiky. Zastánci opačného názoru oponují jistotami česko-ruské spolupráce.

foto: © ISIFAČeská pozice

Zapomeňme na chvíli na jednu z reálných možností, že ČEZ nikdy dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně nedokončí. Nebo na variantu, kterou také úplně vyloučit nemůžeme – že se francouzská Areva ještě vrátí do souboje mezi potenciálními dodavateli stavby dalších dvou temelínských bloků.

V tuto chvíli se výběrové řízení o zakázku za zhruba 250 miliard korun zúžilo na „bipolární“ souboj mezi americkým Westinghousem a česko-ruským konsorciem Škody JS s Rosatomem.

Je naprosto jasné, co je hlavní trumf Rusů: očekávaný vysoký podíl subdodávek českých firem a tedy slušný impulz pro rozvoj tuzemského průmyslu. Na to Američané více či méně otevřeně namítají, že celé české energetice hrozí velká závislost na Rusku. Už dnes přece odebíráme ruskou ropu, plyn i jaderné palivo.

Američané si ale musí přiznat, že tento negativní argument má své slabiny. Dobrá, minimálně část Čechů bude „energetické bezpečnosti“ věnovat zvýšenou pozornost. Pokud by ale Westinghouse nenabízel také něco pozitivního, mohlo by to nakonec opravdu všechno skončit třeba odpískáním celého temelínského projektu.

Westinghouse by se mohl pokusit aspoň nahlodat současné spíše proruské naladění české odborné veřejnosti

Mimochodem – ani podíl českých subdodavatelů, ani energetická bezpečnost nepatří mezi oficiální kritéria tendru. Pokud by se nabídky posuzovaly takto, fakticky by to znamenalo porušení zákona o veřejných zakázkách. I když vláda to tak asi brát nebude…

Revoluce versus evoluce

Vše nasvědčuje tomu, že Američané si riziko uvědomují. Prakticky celé vedení Westinghouse stále častěji navštěvuje Prahu a prezentuje… Technologii. A je nutné dodat, že i advokáti soupeřů připouštějí, že jde o technologii revoluční. Ovšem samozřejmě proto, že například podle vyjádření bývalého šéfa stavby prvních temelínských bloků Františka Hezoučkého Rusové nabízejí spolehlivější evoluci před právě nejistou americkou revolucí.

Konkrétní technologické přednosti i nedostatky obou řešení posoudí odborníci ČEZ. Přesto je důležité i to, jak Westinghouse dokáže prezentovat své vize české odborné veřejnosti. Mohl by se aspoň pokusit nahlodat její současné spíše proruské naladění.

Westinghouse kupříkladu může zdůrazňovat, že jako vždy v minulosti udává tón trendům v jaderné energetice. Přichází s novinkou - takzvaným modulárním designem svého reaktoru AP1000. Jde vlastně o jakousi obří skládačku, kdy se elektrárna dává dohromady na místě z předem vyrobených dílů.

Argument, že celá stavba bude rychlejší, spotřebuje se méně materiálu a nakonec vše vyjde levněji, zní logicky.

Westinghouse se navíc důsledně chytl i dalšího moderního trendu – spoléhá na pasivní bezpečnostní prvky. Ty se v případě nouze obejdou bez přívodu elektřiny, protože vše je postaveno na přirozených přírodních silách typu zemské přitažlivosti.

Žádný reaktor AP1000 zatím elektřinu nevyrábí. Jejich stavba je v pokročilejší fázi v Číně, v počáteční fázi v USA.

Argumenty a protiargumenty

Každý argument má samozřejmě také svůj protiargument. Šéfka úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová například připomíná, že žádný reaktor AP1000 zatím elektřinu nevyrábí. Jejich stavba je v pokročilejší fázi v Číně, spíše v počáteční fázi ve Spojených státech. V obou zemích po čtyřech reaktorech.

Na druhé straně první reaktor v Číně bude podle všeho dokončen dříve, než se vůbec reálně začne se stavbou dalších dvou bloků Temelína. Jeho prozkoumání přímo na místě bude možné.

Další protiargument vůči americké nabídce je možná ještě silnější. Češi mají historické zkušenosti s ruskou technologií, tuzemští jaderní odborníci jsou prostě orientováni tímto směrem.

Ani Rusové (ba ani Francouzi) zatím nemají hotové své referenční bloky. V jejich případě jde ovšem o zdokonalení již fungujících reaktorů. Z tohoto pohledu tedy víceméně sázka na jistotu. Pokud by tu ovšem, jak připomněla také Drábová, nebyly tradiční ruské problémy s organizací výstavby a dohledem nad kvalitou.

Nechme odborné posouzení obou nabídek na těch, kdo jsou tím pověřeni. Pokud jde o marketing, můžeme však konstatovat, že Američané jistou šanci mají. Stát se evropským průkopníkem moderního trendu může být z pohledu mnoha Čechů lákavé.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.